Aby zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać stałą wagę po schudnięciu, trzeba nie tylko uprawiać gimnastykę, także ruszać się systematycznie. W ciągu pierwszych dwóch-trzech miesięcy dodatkowa aktywność ruchowa w niewielkim stopniu wspomaga proces utraty wagi, jednak po dłuższym okresie powoduje znaczną utratę ciężaru ciała i pomaga ustabilizować go na pożądanym poziomie.
Jedną z form ruchowych wskazanych dla puszystych są ćwiczenia w siłowni, koniecznie pod okiem kompetentnego instruktora. A to dlatego, że trening w siłowni dla osoby puszystej powinien być fachowo opracowany. Mogą to być ćwiczenia z ciężarkami (małe obciążenia) i na urządzeniach (rower stacjonarny).
Każda z tych form ruchu jest polecana, ponieważ:
- daje siłę,
- chroni stawy kolanowe, skokowe ibiodrowe,
- nie obciąża kręgosłupa,
- zachowuje beztłuszczową masę, nawet jeśli osoba jest na niskokalorycznej diecie,
- pomaga w długoterminowej utracie wagi,
- obniża poziom cholesterolu oraz poziom cukru we krwi,
- pomaga zachować zdrową masę kostną, zwiększa gęstość tkanki kostnej, co zkolei zapobiega osteoporozie,
- wpływa normalizująco na spoczynkowe ciśnienie krwi,
- przyspiesza tempo przemiany materii, akalorie, które spala organizm stanowią paliwo dla takich funkcji, jak myślenie ioddychanie.
Uzyskana większa masa mięśni wymaga większej liczby kalorii do jej utrzymania, niż tkanka tłuszczowa. Korzyści polegają na tym, że można jeść więcej i dostarczać organizmowi więcej składników odżywczych bez obawy odkładania się niepotrzebnego tłuszczu. Nie oznacza to jednak , że osoba puszysta trenująca w siłowni może jeść 5 batonów dziennie czy stertę ciastek z kremem. Chodzi tu o składniki potrzebne organizmowi, jak białko czy węglowodany złożone. W treningu z obciążeniem nie ma potrzeby zaliczania wielu sesji jakiegoś ćwiczenia. Jedna seria konkretnego ćwiczenia (na przykład unoszenie bokiem ciężarków, wyciskanie znad klatki piersiowej gryfu), złożona z 8-10 powtórzeń, jest dobra, ale wykonując trzy serie (w późniejszym okresie) można zbudować więcej mięśni. Trening raz na tydzień zapobiega utracie mięśni, natomiast dwa-trzy razy w tygodniu wpływa na wielkość mięśni oraz siłę. Dlatego warto zaplanować sobie pobyt w siłowni przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Sesję w siłowni należy zacząć od 10-minutowej rozgrzewki, potem przejść do zestawów na wszystkie partie ciała z wykorzystaniem sprzętu treningowego, a zakończyć rozciąganiem. Sesja powinna trwać około 60 minut, z krótkimi przerwami między poszczególnymi ćwiczeniami. Program z obciążeniem można zacząć w każdym wieku, a dobrą formę i właściwą wagę utrzymać przez długie lata.