Dieta strukturalna opracowana przez Marka Bardadyna oparta jest na zdrowych, naturalnych pokarmach, które zawierają niewielkie ilości kalorii, przy dużej zawartości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Stosowane produkty to: kasza gryczana, płatki owsiane, kiełki, brokuły, czosnek, morele, winogrona, jagody, orzechy, pestki dyni i słonecznika, soczewica, mleko sojowe. Ważnym składnikiem diety są koktajle zwane eliksirami młodości. Każdy jest inny i działa na coś innego: przyspiesza przemianę materii, wzmacnia wzrok lub zapobiega osteoporozie. Przyrządza się je na bazie wymienionych produktów. Eliksiry dają uczucie sytości i odbudowują tkankę łączną w organizmie.
Dieta strukturalna dra Bardadyna – cel
Dieta strukturalna, mająca na celu opóźnienie starzenia się, to autorski pomysł doktora Marka Bardadyna, który spędził wiele lat na badaniu, w jaki sposób to, co jemy, wpływa na kondycję naszego organizmu. Jak powstała dieta i na czym polega fenomen jej działania.
Doktor Marek Bardadyn – jest ekspertem w dziedzinie żywienia oraz stosowania naturalnych środków leczniczych w profilaktyce i terapii schorzeń cywilizacyjnych. Jest autorem wielu publikacji i książek, między innymi: „Kodów młodości”, „Odchudzania weekendowego” i wydanej w zeszłym roku „Odchudzającej książki kucharskiej, według diety strukturalnej”. Doktor Bardadyn pracuje obecnie w specjalistycznym gabinecie medycznym w Warszawie oraz współpracuje jako konsultant z wieloma krajowymi i zagranicznymi klinikami. Z jego porad korzystają gwiazdy show-biznesu, znani politycy i sportowcy. Strona internetowa o diecie strukturalnej: http://dietastrukturalna.pl
Dieta strukturalna nie tylko odmładza, ale także odchudza. Na jakiej zasadzie?
Większość Polaków w trakcie odchudzania robi ten błąd, że sięga po pozornie lekkostrawne i szybko przyswajalne produkty (np. słodkie owoce, twarożki light). Te kalorie są w rzeczywistości bardzo obciążające dla organizmu. Jeśli tylko nieznacznie zostanie przekroczone aktualne zapotrzebowanie energetyczne, kalorie odłożą się w postaci złogów tłuszczu i substancji wywołujących zwyrodnienie komórek i tkanek. Łatwe i szybkie przyswajanie tego, co zjadamy, wcale nie jest dla nas korzystne z jeszcze jednego powodu. Zaraz po jedzeniu, niedługo po odczuciu sytości, pojawia się osłabienie, senność, a wkrótce znowu głód. Ten mechanizm jest jednym z podstawowych powodów coraz większego rozprzestrzeniania się epidemii otyłości na świecie. Zamiana w diecie zwykłych produktów na strukturalne, nawet bez żadnego ograniczania kalorii, sprawia natomiast, że każdy zaczyna chudnąć, lepiej się czuć i mieć więcej energii. Produkty strukturalne – te oznaczone największą liczbą gwiazdek – dostarczają minimalnej liczby kalorii, zapewniając przy tym maksymalne dostępne dawki składników odżywczych i substancji przyspieszających przemianę materii. Dzięki temu chudnie się bez poczucia głodu, ciesząc się energią i doskonałym samopoczuciem.
Co to są „produkty strukturalne”? Czemu oznacza się je gwiazdkami?
Najprościej mówiąc, są to produkty zdecydowanie lepsze od jedzenia, z którego większość ludzi komponuje swoje posiłki. Zostały wyselekcjonowane według kryterium minimalnej kaloryczności i maksymalnej zawartości witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy. W efekcie powstała lista pokarmów najcenniejszych dla współczesnego człowieka. Ich regularne spożywanie wzmacnia, regeneruje i odmładza organizm oraz trwale redukuje masę ciała. Są pogrupowane w produkty zbożowe, warzywa, owoce, tłuszcze oraz produkty białkowe. Ich siła pozytywnego działania stopniowana jest właśnie za pomocą gwiazdek. Im ich więcej, tym wartościowszy produkt. Spośród elementów zbożowych są to np.: kasza gryczana, płatki owsiane, zarodki pszenne, wśród warzyw: kapusta, czosnek, wśród owoców – awokado i aronia. Można wymieniać dalej: nasiona słonecznika, pestki dyni, siemię lniane, soczewica, łosoś, jogurt i mnóstwo innych. Pełna zalecana lista dostępna jest na stronie internetowej poświęconej diecie strukturalnej oraz w moich książkach.
Jak w ogóle narodził się pomysł na tę dietę?
Przez wiele lat pracowałem jako patomorfolog i w zaciszu laboratorium, pod mikroskopem mogłem obserwować zmiany degeneracyjne tkanki łącznej, niekoniecznie związane z wiekiem i starością. Tkanka łączna, zgodnie ze swoją nazwą, łączy, spaja i nadaje kształty narządom. Spełnia również funkcje podtrzymujące, ochronne, pośredniczy w odżywianiu komórek, a dodatkowo ma zdolność regeneracji składników ludzkiego ciała. To prawdziwa tkanka młodości. Postanowiłem więc wymyślić sposób na to, by zachować ją w dobrej formie. Moje doświadczenie oraz światowa literatura wskazywały, że jest to możliwe przy zapewnieniu jej wszystkich odżywczych elementów. Zanim dieta uzyskała formę jadłospisów, przez kilka lat – od 2000 roku – śledziłem i analizowałem wyniki badań nad tkanką łączną. Dopiero w 2006 roku dieta strukturalna objawiła się w postaci Programów Odchudzania i znalazła swoje miejsce w gabinetach odchudzających, sanatoriach i ośrodkach spa.
Ogromną popularnością cieszą się odchudzające pobyty sanatoryjne na bazie diety strukturalnej. Na czym polega tajemnica ich skuteczności?
Nasze Programy Odchudzania to, po pierwsze, specjalnie opracowane jadłospisy, oparte na unikalnych, autorskich rozwiązaniach, po drugie, szczegółowe programy kuracji w zakresie aktywności fizycznej: zestawy ćwiczeń, wykonywanych 3 razy dziennie: w ramach porannego rozruchu i przed większymi posiłkami. Zadaniem aktywności fizycznej jest wzmocnienie mięśni i tkanki podporowej, tak, aby odmłodzić się i poprawić sylwetkę. Po trzecie, starannie dobieramy też ośrodki, które realizują nasze programy. Kuracje są prowadzone wyłącznie w licencjonowanych placówkach, gwarantujących nam najwyższy standard usług.
Czy pojawią się jakieś nowinki?
Nowością sezonu będą bary koktajlowe oferujące świeże koktajle skomponowane według zasad diety strukturalnej. Przygotowujemy też zestawy do koktajli firmowanych moim nazwiskiem, które będzie można kupić w sklepach i w łatwy sposób przygotować w domu, pracy lub podróży.
Próbka młodości
Przetestuj ćwiczenie odmładzające, które likwiduje również bóle pleców i zapobiega zaparciom. Pamiętaj, by podczas jego wykonywania nie wstrzymywać oddechu. Stań w lekkim rozkroku. Spleć wyprostowane ręce nad głową i powoli wyginaj tułów ku tyłowi, starając się również odchylić głowę (powinna się znajdować na przedłużeniu kręgosłupa). Następnie wolno powróć do pozycji wyprostowanej i przechylaj kręgosłup na boki, kolejno w prawo i w lewo, utrzymując stale stopy na podłożu. Twoje ruchy powinny być bardzo powolne, a cykl należy powtórzyć 2–3 razy.
ZAŁOŻENIA DIETY STRUKTURALNEJ
TRWA: program „Odchudzanie weekendowe” (naturalne koktajle 4 x dziennie) zapewnia najszybszą utratę wagi: ok. 1,5–2kg w weekend. Program 800 kcal trwa do 4 tygodni. Programy od 1200 kcal można stosować kilka miesięcy.
ODCHUDZA: średnio 2–3,5 kg na tydzień.
MOŻNA JĄ POWTARZAĆ: często, można nawet na podstawie tej diety odżywiać się na stałe, jednak nie ograniczając dziennej dawki kalorii poniżej 1200 kcal.
POLECANA: osobom ze spowolnioną przemianą materii, objadającym się na tle emocjonalnym i ze skłonnościami do efektu jojo.
NIEWSKAZANA: dieta strukturalna w wersji 800 kcal dla kobiet w ciąży i karmiących matek oraz dzieci.
SZCZEGÓLNIE BOGATA W: witaminy i minerały.
DZIENNA DAWKA KALORII: od 800 kcal w programie oczyszczająco-odchudzającym do 2000 kcal w programie „Olimpijskim” – dla wyczynowych sportowców.
Dieta strukturalna może być stosowana w domu, choć najlepiej zastosować ją pod okiem ekspertów. Turnusy oparte na tej diecie oferowane są w ośrodkach wypoczynkowych.
W diecie strukturalnej składniki ważniejsze od kalorii
Na czym polega ten sposób odżywiania? Zalecane w menu produkty mają maksimum składników odżywczych, a minimum kalorii. Dlatego tak pozytywnie oddziałują na organizm: wzmacniają go, regenerują i odmładzają. I zapewniają szczupłą sylwetkę. Jak to możliwe? Jeśli tkanki twojego ciała dostaną wszystkie potrzebne do funkcjonowania składniki, nie będziesz miała ochoty na następną porcję jedzenia, czyli dodatkowe kalorie. Dopóki brakuje choć jednego pierwiastka, aktywność systemu trawiennego zmusza cię do jedzenia, aby go zdobyć. Dostarczyłaś mu wszystko? Nie masz ochoty na więcej. To nie czary-mary. Zasady tej diety zgodne są z aktualnym stanem wiedzy medycznej i nauki o żywieniu. Dużo antyoksydantów i innych cennych składników powoduje, że strukturalne menu sprawdza się w profilaktyce i leczeniu schorzeń cywilizacyjnych (miażdżycy, cukrzycy, podwyższonego poziomu cholesterolu, nadciśnieniu, osteoporozie, zwyrodnieniach stawów, alergii i problemach skórnych oraz w przewlekłym zmęczeniu). Nawet przy znacznym ograniczeniu kaloryczności, tempo przemiany materii nie spada. Dzięki temu nie pojawia się charakterystyczny dla wielu diet odchudzających efekt jojo.
Dieta strukturalna: przykładowy dzienny jadłospis
Program 800 kcal
Śniadanie 150 kcal
Zmiksuj składniki: 175g jogurtu naturalnego (1,5 % tłuszczu) 10g otrębów pszennych 150g malin
Drugie śniadanie 100 kcal
20 g mieszanki pestek dyni i słonecznika (po10 g dyni i 10 g słonecznika)
Obiad 300 kcal
Zupa warzywna 15 kcal
Wątróbka z cebulką 100 g wątróbki drobiowej obtocz w łyżeczce mąki pszennej i usmaż na łyżce oliwy z oliwek, pod koniec smażenia dodaj 50 g cebuli
Surówka z pora lub cykorii: Pokrój 200 g cykorii lub pora. Zetrzyj 50 g jabłka. Składniki wymieszaj i skrop sokiem z cytryny
Podwieczorek100 kcal
3 średnie owoce kiwi
Kolacja 150 kcal
Zmiksowany eliksir pomarańczowy: 200 ml soku pomarańczowego (świeżo wyciśniętego), 15 g zarodków pszennych, 10 g suszonych moreli (wcześniej namoczonych około godziny
Program 1200 kcal
Śniadanie 150 kcal
30 g chleba żytniego z soją i słonecznikiem, 20 g sera mozzarella , 50 g papryki
Do picia zmiksuj: 200 ml mleka sojowego, 10 g otrębów pszennych , 100 g truskawek
Drugie śniadanie 100 kcal
20 g gorzkiej czekolady
Obiad 500 kcal
Zupa warzywna
Zapiekanka: 80 g pieczarek podsmaż na łyżeczce masła. Ugotuj 200 g makaronu razowego i dodaj podsmażone pieczarki, jajko, szczyptę soli morskiej. Składniki wymieszaj, posyp 20 g sera żółtego. Zapiecz w piekarniku. Po wyjęciu posyp szczypiorkiem, rzeżuchą lub kiełkami rzodkiewki
Surówka z pomidora: 150 g pomidora posyp przyprawami i cebulą
Podwieczorek 100 kcal
150 g winogron
Kolacja 250 kcal
Średnie awokado (ok. 100 g) umyj, przekrój wzdłuż i usuń pestkę. Włóż do owocu 80 g serka wiejskiego ziarnistego i posyp solą czosnkową
Dieta strukturalna – produkty
1. Czarne jagody (borówki)
Mają bardzo dużo składników odżywczych i niewiele kalorii. Możesz zastąpić nimi maliny w koktajlu śniadaniowym
Właściwości lecznicze:
- chronią plamkę żółtą w siatkówce, zapobiegają krótkowzroczności i poprawiają widzenie w ciemnościach.
- zapobiegają infekcjom pęcherza moczowego
- leczą biegunkę
- hamują proces odkładania cholesterolu
Wpływ na odchudzanie:
Dostarczają wielu witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawarte w nich związki wzmacniają kolagen, dzięki czemu zapobiegają wiotczeniu skóry podczas odchudzania. Działają lekko przeczyszczająco i pobudzają pracę jelit.
2. Czosnek
Nawet niewielka ilość zawartej w nim allicyny ma silne właściwości bakteriobójcze. Najlepszy jest w naturalnej postaci. Apteczne preparaty nie zawierają wszystkich cennych związków.
Właściwości lecznicze:
- naturalny antybiotyk
- silny przeciwutleniacz
- leczy grzybicę
- obniża ciśnienie krwi
- wzmacnia odporność
- obniża poziom cholesterolu we krwi
- chroni przed nowotworami, a nawet leczy niektóre rodzaje raka
- reguluje metabolizm tłuszczów
3. Zielona herbata
Spośród wszystkich herbat, zielona ma najwięcej substancji leczniczych.
Właściwości lecznicze:
- poprawia koncentrację i zdolność kojarzenia
- wzmacnia odporność
- obniża poziom cholesterolu
- wzmacnia serce
- łagodzi ataki astmy
- zapobiega zakrzepom
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo
- zwalcza komórki nowotworowe i opóźnia proces starzenia
Wpływ na odchudzanie:
Zielona herbata poprawia przemianę materii, oczyszcza organizm, a także wspomaga pozyskiwanie energii z tkanki tłuszczowej.
4. Woda mineralna
Najlepsze są nisko i średniozmineralizowane wody butelkowane.
Właściwości lecznicze:
- zapobiega zaparciom i gromadzeniu toksyn
- zapobiega odkładaniu wapnia w nerkach
- wody z magnezem i wapniem zmniejszają ryzyko chorób serca
Wpływ na odchudzanie
Woda usuwa z organizmu toksyny i reguluje procesy metaboliczne. Wody z magnezem wspomagają metabolizm węglowodanów i mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Picie dużych ilości wody nie powoduje jej zatrzymywania w ustroju: obserwuje się reakcję odwrotną. Picie chłodnej wody przyspiesza metabolizm – zmusza organizm, by podgrzać ją do temperatury ciała.
5. Zarodki pszenne
W produkcji białej mąki zarodki pszenne wraz z otrębami są odrzucane, co pozbawia mąkę tych najwartościowszych składników. Można je nazwać naturalnym koncentratem multiwitaminowym i magazynem związków mineralnych.
Właściwości lecznicze:
- obecna w nich witamina B1 zapobiega zapaleniu stawów, depresji i rozwojowi katarakty
- witamina B6 przywraca równowagę hormonalną, chroni przed infekcjami i hamuje wzrost komórek nowotworowych
- biotyna pomaga utrzymywać stały poziom cukru we krwi
- cholina obniża poziom cholesterolu oraz jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego
- witamina E jest silnym przeciwutleniaczem i zapobiega chorobom serca, zapaleniom stawów, cukrzycy, nowotworom, zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą, zwiększa odporność.
Wpływ na odchudzanie
Nawet mała ilość zarodków dziennie uchroni cię przed niedoborem składników pokarmowych, typowym dla diet odchudzających. To ten niedobór jest przyczyną efektu jojo oraz napadów głodu.