Dieta Cambridge nazywa się też dietą „ostatniej szansy” ponieważ odchudza osoby z dużą nadwagą i otyłością. Jej skuteczność bierze się stąd, że jedząc zaledwie 400-500 kcal dziennie, chudnie się bez przejmującego uczucia głodu.
Program dietetyczny trwa kilka tygodni podczas których jesz tylko posiłki przygotowane z gotowych preparatów. Są to: zupy, koktajle owocowe, batony. Aby można było zastosować kurację niezbędny jest kontakt ze specjalnie przeszkolonym konsultantem. W wielu krajach dietę tę można stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza pierwszego kontaktu oraz w szpitalach..
Dieta Cambridge jako wyłączne źródło odżywiania najczęściej stosowana jest w leczeniu otyłości. Wiele osób z nadwagą, łączy ją jednak z normalnymi posiłkami, dzięki czemu przez dłuższy czas utrzymują odpowiednią masę ciała. Taki sposób odżywiania jest mniej uciążliwy niż sama dieta Cambridge i pozwala łatwiej zapanować nad zjadanymi kaloriami.
Dieta została opracowana i oceniona klinicznie w 1970 r. przez naukowców z Cambridge w Wielkiej Brytanii jako pierwsza w świecie dieta bardzo niskokaloryczna. W Polsce Dietę Cambridge dopuszczono jako środek wspomagający odchudzanie po klinicznym przebadaniu w Zakładzie Żywienia-Klinicznego Instytutu Żywnosci i Żywienia w Warszawie pod kierownictwem prof. dr hab. med. Wiktora B. Szostaka.
Dieta Cambridge: Co skrywa torebka
Skład Diety Cambridge został opracowany tak, że odrobinę przekracza zalecane minimum składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Codzienny zestaw zup i napojów, dostarcza ok 405 kcal dziennie, 540 kcal dla mężczyzn i kobiet o wzroście powyżej 173 cm. Każda torebka bez względu na smak dostarcza 135 kcal i zawiera 14 g białka, 2,7 g tłuszczów, 14,7 g węglowodanów oraz 1/3 zalecanego dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminy i minerały.
Podstawowe składniki zup to: maltodekstryna, kazeiniany, izolat białka sojowego, odtłuszczona mąka sojowa, odtłuszczone mleko w proszku, hydrolizat białka roślinnego, substancje aromatyczne, lecytyna (emulgator E 322), uwodorniony olej roślinny, chlorek potasu (sól E 508), fosforan wapnia (stabilizator E 341a), tlenek magnezu, guma ksantanowa (środek zagęszczający E 415), sproszkowana cebula, witaminy i składniki mineralne, suszona pietruszka, fosforan potasu (regulator kwasowości E 340), olej sojowy i pieprz. W zupie jarzynowej jest jeszcze papryka, marchewka, beta karoten (barwnik E 160a). Do rosołu grzybowego dodano suszone pieczarki.
W skład napojów wchodzi odtłuszczone mleko w proszku, mąka sojowa, izolat białka sojowego, cytrynian trójsodowy (regulator kwasowości, czynnik stabilizujący E 331), lecytyna (emulgator E 322), syrop glukozowy, substancje aromatyczne, chlorek potasu (sól E 508), uwodorniony olej roślinny, fosforan wapniowy (stabilizator E 341a), karagen (E 407, guma ksantanowa E 415-środek zagęszczający), tlenek magnezu, aspartam (środek słodzący E 951), białko mleczne, fosforan potasu (regulator kwasowości E 340), witaminy i składniki mineralne oraz odtłuszczony proszek kakao (dla napoju o smaku kakao), sproszkowane truskawki i sproszkowany korzeń buraka (w napoju truskawkowym).
Jak działa dieta Cambridge z torebki
Jeśli twoje menu w postaci 3 torebek Cambridge, zastępuje konwencjonalne posiłki, wtedy występuje zjawisko łagodnej fizjologicznej ketozy (nagromadzenie związków chemicznych zakwaszających organizm), która powoduje zmniejszenie poczucia głodu. Bonusem jest zatrzymywanie w organizmie białka (nie występuje rozpad mięśni jak przy innych dietach), pobudzenie, wzmożone ożywienie i koncentracja. Największa utrata wagi ciała ma miejsce w pierwszym tygodniu stosowania diety i związana jest z ubytkiem wody wraz z zużyciem zmagazynowanego glikogenu w wątrobie i mięśniach. Prawdziwe odchudzanie, z tłuszczu, zaczyna się dopiero po tygodniu stosowanej diety. W tym czasie przyjęcie jakiegokolwiek posiłku, z niewielką ilością węglowodanów (np. woda z sokiem czy herbata z cytryną), zatrzymuje proces ketozy, wzmaga uczucie głodu, następuje także zatrzymanie wody w organizmie co w sumie obniża tempo utraty wagi ciała.
W ciągu pierwszych dni stosowania Diety Cambridge jako jedynego źródła odżywiania mogą występować (przejściowe) efekty uboczne, które zwykle występują także przy innych sposobach odchudzania się , np. bóle i łagodne zawroty głowy, zaparcia, biegunki, nudności, podrażnienia i suchość skóry, spadek energii. Mijają one w 5 dniu diety.
Nudności i biegunki mogą być spowodowane zwiększonym stężeniem witamin i składników mineralnych. Wtedy dzienną porcje diety rozkłada się na 6 lub więcej porcji i trzeba też pić więcej wody. Biegunka może być również objawem nietolerancji na laktozę, która uniemożliwia stosowanie diety. Każda osoba odchudzająca się powinna dziennie pić minimum 2 litry płynów bezkalorycznych (woda, cola light). Dietę Cambridge jako wyłączne źródło odżywiania można stosować zgodnie z zezwoleniem MZiOS przez 3 tygodnie.
Co pokazały badania kliniczne
- Stosując Dietę Cambridge kobiety tracą na wadze od 1 do 2,5 kg, a mężczyźni od 1 do 3,5 kg tygodniowo, nawet wtedy gdy inne rodzaje diet okazywały się zawodne.
- W pierwszym tygodniu stosowania Diety Cambridge obserwuje się utratę płynów w organizmie, co jest związane z utratą glikogenu, w następnych tygodniach proces ten ulega osłabieniu. Wielkość utraty tkanki tłuszczowej jest porównywalna do tej, którą osiąga się przy głodówce lub po operacji żołądka.
- Problem uczucia głodu zanika po około 3-5 dniach. Nie obserwuje się wiotczenia mięśni. Równowaga elektrolityczna organizmu jest również zachowana, podobnie jak przy innych dietach.
- Poziom cholesterolu w surowicy krwi ulega obniżeniu o około 20%.
- Trójglicerydy ulegają zmniejszeniu o około 45%
- Nie odnotowano komplikacji klinicznych i metabolicznych w II typie cukrzycy.
- Nie odnotowano odchyleń od normy w badaniach EKG.
- Obniżeniu ulega ciśnienie krwi.
- Cel długoterminowego programu utrzymania wagi został osiągnięty w 59% po 1 roku ( utrzymanie lub utrata wagi ciała), w 42% po trzech latach. Natomiast tradycyjne diety były skuteczne jedynie w 5 %.
- Ostatnio pojawiają się wyniki badań potwierdzające wyleczenie cukrzycy typu drugiego przez stosowanie najbardziej restrykcyjnego etapu diety Cambridge
Zachowaj ostrożność!
Dieta Cambridge, mimo, że dostępna w Internecie, przed zastosowaniem wymaga konsultacji z lekarzem. Ścisła dieta jest niewskazana dla osób cierpiących na niektóre schorzenia lub przyjmujących pewne leki. Te osoby mogą korzystać z diet odchudzających za pisemną zgodą lekarza. Stosowanie Diety Cambridge jako jedynego źródła odżywiania, podobnie jak i innych diet bardzo niskokalorycznych, powoduje zmiany we wchłanianiu się leków. Zdarza się więc, że w okresie diety trzeba jakiś lek odstawić lub zmniejszyć dawki. Decyzję tę powinien podjąć lekarz.
Pod ścisłym nadzorem lekarskim dietę może stosować młodzież, osoby ze schorzeniami serca i układu krążenia, po wylewie krwi do mózgu, cukrzycą II typu, dną moczanową, z chronicznymi infekcjami oraz osoby w podeszłym wieku. Nie mogą stosować tej diety cukrzycy insulinozależni, dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży i matki karmiące, chorzy na porfirię, po zawale mięśnia sercowego lub udarze mózgu (w ostatnich 3 miesiącach), po poważnych operacjach (w ostatnich 12 miesiącach), a także osoby z niewydolnością nerek i wątroby, uczulone na białko, chore psychiczne oraz chore na fenyloketonurię.
Dostępne smaki w diecie Cambridge
W skład produktów Diety Cambridge wchodzą zupy, napoje, batony.
Napoje i zupy są w formie sproszkowanej, przygotowane przez rozpuszczenie ich w wodzie. Masz do wyboru zupy: jarzynową, grzybową, pomidorowa, o smaku kurczaka z grzybami, porową, orientalną, żurek.
Napoje mają smak: kakaowy, cappuccino, pomarańczowo-czekoladowy, waniliowy, truskawkowy, o smaku owoców leśnych.
Można również kupić napoje w kartoniku ze słomką, przygotowane do bezpośredniego spożycia, które możesz zabrać w podróż. Mają smak czekoladowy i bananowy.
Batony (smak czekoladowy, orzechowy, żurawinowy lub morelowo-waniliowy) dostarczają znacznie więcej kalorii niż zupy, dlatego są polecane mężczyznom. Więcej informacji uzyskasz w Centrum Diety Cambridge w Warszawie (ul Belgradzka 4; tel. 0 22 859 – 03 – 04). Jest ona głównym importerem tej diety, przeprowadza szkolenia dla konsultantów. Służy również ich adresami na terenie całej Polski.
Konsultant, oprócz wypełnienia karty zdrowia, nadzoru nad przebiegiem diety ma za zadanie ułożyć program żywieniowy po kuracji, aby nie doszło do efektu jo-jo.
Wady Diety Cambrige
- Mimo iż dieta Cambridge jest stosunkowo skuteczna, po zakończeniu kuracji można bardzo szybko przytyć (efekt jo-jo). Dzieje się tak dlatego, że pacjenci po trzech tygodniach diety zwykle powracają do starych nawyków żywieniowych, zapominając o drugim etapie odchudzania, tj. diecie 1000 kcal. Po powrocie do normalnego żywienia często potrzebne jest wsparcie lekami, które chroni przed ponownym przytyciem.
- Stosowanie diety, powoduje zaparcia, co przez zwolenników jest określane jako zjawisko typowe dla tego typu leczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to dość kłopotliwy efekt uboczny.
- Po tygodniach jedzenia posiłków z torebki może pojawić się monotonia, zmuszająca do przerwania diety.
- Dieta jest… kosztowna. Preparaty w niej wykorzystywane kupuje się u przeszkolonych konsultantów, lekarzy. Cała kuracja kosztuje ok. 500 zł.
- Stosując ją nie wolno intensywnie ćwiczyć.
- Podczas stosowania diety (zwłaszcza niższych poziomów) trzeba zrezygnować z wypadów do knajpek, chyba że masz wyjątkowo silną wolę i poprzestaniesz na wodzie mineralnej.
- Jak przy stosowaniu każdej diety odchudzającej, nie można liczyć na cud; twój sukces zależy od trzymania się zasad i niepodjadania między zaleconymi posiłkami.
Zalety Diety Cambridge
- Jest skuteczna, prosta w przygotowaniu, dlatego stosują ją urzędniczki, kasjerki, lekarki, kierowcy tirów, oraz osoby które chcą ukryć fakt odchudzania się.
- Gotowe posiłki ułatwiają trzymanie się diety, trudniej się zniechęcić niż przy stosowaniu innych diet.
- Jest to jedyna dieta niskokaloryczna, na której nie odczuwa się głodu. Jest to jej największa zaleta. Uczy nowych nawyków żywieniowych. Po zakończeniu kuracji jesz często małe posiłki.
- Jedzenie z saszetki jest łatwe do przygotowania i nawet smaczne.
- Nie grozi ci niedożywienie, bo posiłki zawierają substancje niezbędne, by twój organizm dobrze funkcjonował, a twoja uroda kwitła.
- Nie tylko odchudza, ale również działa zdrowotnie, obniżając poziom cholesterolu i zmniejszając zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Zalecają ja lekarze osobom otyłym przed operacjami. Im mniej tkanki tłuszczowej tym szybciej pacjent wraca do zdrowia bez żadnych komplikacji, np. trudno gojących się ran.
- W cenie diety jest pomoc konsultanta, która pozwoli uniknąć podstawowych błędów.
- Łatwiej przejdziesz do docelowego sposobu jedzenia, bo z diety wychodzisz planowo etapami.
- Jedyna dieta, której skuteczność udowodniono naukowo, a bezpieczeństwo stosowania przebadano w warunkach klinicznych.
- Do wyboru masz sześć poziomów kaloryczności. Umożliwia to dostosowanie programu do aktualnej aktywności życiowej.
Dieta Cambridge zdaniem ekspertki:
Zdaniem ekspertki:
Prof. dr hab. n. med. Barbary Zahorskiej-Markiewicz:
Leczenie dietetyczne otyłości polega na zmniejszeniu kaloryczności spożywanych pokarmów dla uzyskania ujemnego bilansu energetycznego. Najczęściej zaleca się deficyt 500-1000 kcal dziennie (…). W przypadkach nieskuteczności takich zaleceń lub wskazań do szybszego uzyskania redukcji masy ciała wprowadza się bardziej rygorystyczne zalecenia poprzez zastosowanie diet o bardzo małej zawartości energii (VLCD – very low calorie diet), dostarczających 400-500 kcal dziennie. Bardzo ważny jest skład takiej bardzo niskokalorycznej diety, aby zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nie spowodowała niedoborów pokarmowych.
Pierwsze i jedyne dotychczas opracowanie, oparte na eksperymentalnych i klinicznych badaniach naukowych takiej zbilansowanej diety oraz ocena jej wpływu na skład ciała i efekty metaboliczne, zostało dokonane w Cambridge pod kierunkiem prof. Allana Howarda i opublikowane w 1993 r.
Dieta ta, dotychczas stosowana pod nazwą diety Cambridge, zawiera wysokowartościowe białko ze wszystkimi niezbędnymi aminokwasami, węglowodany, tłuszcze z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, witaminy, składniki mineralne i błonnik. Produkty gotowe do spożycia w postaci płynnej (napoje) lub pod postacią proszków do prostego przygotowania przez rozpuszczenie w wodzie (zupy) zawierają w jednej porcji po 137 kcal, które pokrywają jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na niezbędne witaminy i składniki mineralne.
Ubytek masy ciała w czasie stosowania diety VLCD wynosi 1,5-2,5 kg tygodniowo. Równocześnie zmniejsza się stężenie cholesterolu, triglicerydów, cukru i insuliny we krwi. Obniża się ciśnienie krwi (…).