Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Choć nazywa się go „pomarańczową skórką”, nie ma nic wspólnego z soczystym owocem. Nieestetyczny, czasem nawet bolesny cellulit jest jedną z największych kosmetycznych bolączek współczesnych kobiet. Nie jest chorobą, tylko kosmetyczną przypadłością. Zebraliśmy tutaj rady jak się pozbyć cellulitu.

Kilkanaście lat temu na brzydkie podskórne zgrubienia i zagłębienia skarżyła się jedynie co druga kobieta po trzydziestce. Dziś dotyczy to 80–90 proc. z nas! Nawet u dziewcząt w okresie dojrzewania można zaobserwować tego typu zmiany na udach i biodrach. Pojawiają się niezależnie od wieku czy tuszy.

Czym jest cellulit?

Cellulit jest przypadłością typowo kobiecą, z którą w krajach rozwiniętych zmaga się niemal 90 proc. przedstawicielek płci pięknej. Polega on na nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, wody i produktów przemiany materii, przez co powstaje obrzęk, zakłócający funkcjonowanie sąsiednich tkanek łącznych oraz zaburzający cyrkulację krwi i limfy. Proces ten stopniowo się pogłębia. Skóra staje się nierówna i gąbczasta, pojawiają się grudki i zagłębienia. Na cellulit najbardziej narażone są zewnętrzne powierzchnie ud, biodra, pośladki, brzuch, rzadziej kark i przedramiona.

Mechanizm cellulitu

W organizmie znajdują się komórki odpowiedzialne za gromadzenie zapasów energetycznych pod postacią tłuszczu oraz spalania tych zapasów, kiedy potrzeba więcej energii. Komórki te nazywane są adipocytami. Do opróżnienia składów tłuszczu skłania je informacja, że potrzebna jest świeża dostawa paliwa. Wówczas adipocyty rozbijają tłuszcz na mniejsze cząsteczki i inne związki chemiczne. Proces ten zwany jest lipolizą, a w uproszczeniu spalaniem.

By spalanie mogło ono przebiegać w sposób prawidłowy, adipocyty potrzebują tlenu i związków mineralnych dostarczanych przez krew i limfę, które mają również za zadanie odprowadzanie toksycznych substancji, które powstały w procesie spalania. Kiedy szwankuje krążenie i tkanki nie otrzymują wystarczającej dawki tlenu i mikroelementów, nie mogą spalić zapasów. Wówczas spowolnieniu ulega odnowa komórkowa, usztywniają się włókna tkanki łącznej, które zamykają w pułapce komórki tłuszczowe.

W rezultacie powstają gąbczaste struktury, często bolesne, gdyż sztywna tkanka łączna nie tylko odcina dostęp do naczyń krwionośnych, ale więzi też włókna nerwowe. Struktury te gromadzą też pokaźną ilość toksyn, więc rozbicie ich jest jednym z celów podczas procesu odtruwania organizmu.

Przyczyny cellulitu

Otyłość sprzyja rozwojowi cellulitu, ale i wiele szczupłych kobiet skarży się na tę dolegliwość.

Uznaje się, że do przyczyn cellulitu należą nadmiar kobiecych hormonów, dieta zasobna w tłuszcz, brak ruchu, skłonności dziedziczne , stres i używki. Jeśli występuje kilka z powyższych czynników, prawdopodobieństwo cellulitu zwiększa się. Cellulit rozwija się latami.

Na cellulit mają wpływ żeńskie hormony

W organizmie kobiety w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy pojawia się nadmiar hormonu – folikuliny. Zwiększa on zdolność tkanek do zatrzymywania wody i tłuszczu. Swoje robią też estrogeny. Gdy jest ich za dużo w stosunku do progesteronu, komórki tłuszczowe zaczynają gromadzić tłuszcz. Estrogeny wpływają też na większą przepuszczalność naczyń krwionośnych i zatrzymanie wody w organizmie, a to prowadzi do zaburzeń w mikrokrążeniu w tkance podskórnej, a w konsekwencji do degeneracji komórek. Zdeformowana tkanka łączna to nie tylko problem estetyczny, może też być przyczyną bólu.

Na cellulit mają wpływ geny

Otyłość może być dziedziczna. Rodzimy się z określoną liczbą komórek tłuszczowych, które z wiekiem wypełniają się, gdy dostarczamy organizmowi więcej kalorii niż możemy spalić. Czy dziedziczymy także cellulit? Naukowcy odkryli, że geny i na to mają wpływ. To one decydują, ile receptorów wiążących tłuszcz jest w komórkach tłuszczowych.

Budowa tkanki łącznej sprzyja cellulitowi

Kobiece włókna kolagenu i elastyny biegną równolegle i koncentrują się wokół większych komórek tłuszczowych. Umożliwia to lepszą rozciągliwość tkanki łącznej, np. w trakcie ciąży, ale sprzyja też gromadzeniu się wody i tłuszczu. Po porodzie pozbijane w twarde grudki komórki tłuszczowe mogą przesuwać się między włóknami kolagenu i elastyny, deformując skórę.

Cellulit lubi leniwych

Nie ruszając się, nie spalamy. Nawet jeśli systematycznie stosujemy najlepsze kosmetyki, tłuszcze – rozłożone do kwasów tłuszczowych – zamiast zostać wydalone podczas wysiłku, wrócą do komórek tłuszczowych.

Zbyt obcisłe ubrania

Niektórzy obarczają winą za powstawanie cellulitu obcisłe ubrania i za małe buty, ponieważ ich noszenie (osobom z nadwagą zdarza się to często!) upośledza krążenie krwi i limfy.

Śmieciowe jedzenie powoduje gromadzenie toksyn pod skórą

Śmieciowe jedzenie  dostarcza tylko toksyn i pustych kalorii, z których nadmiarem organizm musi się uporać, nie zapewnia zaś  uodporniających składników odżywczych ani minerałów. Twoja skóra kapituluje i pozwala na odkładanie się w tkance podskórnej toksyn i tłuszczu, deformację naczyń żylnych i komórek. Efekt? Nieładna, grudkowata skóra.

Cellulit lubi używki

Nikotyna, alkohol, kawa, słodycze, leki źle wpływają na przemianę materii, zaburzają procesy filtracji, czyli zakłócają obieg limfy. Limfa zbiera z organizmu substancje toksyczne, odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z organizmu. Jeśli układ limfatyczny nie jest w pełni sprawny, toksyny wnikają w inne tkanki, np. w komórki tłuszczowe.

Cellulit – jaki masz stopień cellulitu?

Podstawowy test na rozpoznanie cellulitu to tzw. próba szczypania. Polega ona na ściśnięciu fragmentu skóry, najlepiej na udzie. Efekt pofałdowania, to właśnie „pomarańczowa skórka”. Ma ona cztery stadia:

  • stopień zerowy  – na ciele nic nie widać, a test szczypania nic nie wykazuje
  • pierwszy stopień  – nie widać cellulitu, ale podczas szczypania pojawia się efekt „pomarańczowej skórki”
  • stopień drugi  – w czasie leżenia skóra jest gładka, w pozycji stojącej pojawia się cellulit, widoczny również, kiedy napniesz mięśnie
  • trzeci stopień  – kiedy leżysz i stoisz, wyraźnie widać cellulit.

W gabinetach kosmetycznych cellulit rozpoznaje się również metodą termografii, wykorzystując różnicę temperatur. Kosmetyczka nakłada na skórę folię z ciekłymi kryształami, które zaczynają świecić podczas ogrzania. Tam, gdzie jest cellulit, tkanka jest chłodniejsza i będzie miała kolor brązowy. Tkanka cieplejsza, zdrowa, ma kolor niebieski.

Rodzaje cellulitu: Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy

Rozróżnia się trzy rodzaje cellulitu:

  1. Cellulit wodny – zależy od cyklu menstruacyjnego i zaczyna być widoczny, gdy organizm gromadzi wodę. Pojawia się  uczucie obrzęknięcia, niekiedy ból. Ten rodzaj cellulitu jest najłatwiejszy do pokonania. Na początek należy zmniejszyć w diecie ilość soli.
  2. Cellulit lipidowy (tłuszczowy) – zaczyna się w głębokich warstwach skóry właściwej i w tkance łącznej, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe, pełniące rolę zbiorników energii. Komórki te gromadzą wodę, cukier i kwasy tłuszczowe. Z cukru i kwasów tłuszczowych tworzy się związek zwany trójglicerydem, który po pewnym czasie się rozpada. Jeśli proces ten przebiega nieprawidłowo, cukier i tłuszcze zaczynają gromadzić się w komórkach, przez co te powiększają się, pęcznieją, a na powierzchni skóry tworzą się guzki. Cellulit lipidowy najczęściej obejmuje obszar od talii do kolan.
  3. Cellulit cyrkulacyjny. To połączenie cellulitu wodnego i tłuszczowego.

Jak się pozbyć cellulitu – zdanie lekarzy

Dermatolodzy twierdzą, że cellulit to dolegliwość cywilizacyjna, której sprzyja m.in. zła dieta, stres czy braku ruchu. Cierpią na nią kobiety zarówno za sprawą specyficznej struktury tkanki łącznej (jej rozciągliwość przydaje się w ciąży, ale sprzyja gromadzeniu wody i tłuszczu), jak i hormonów. W organizmie kobiet w okresie dojrzewania, ciąży i później, w czasie menopauzy pojawia się bowiem nadmiar hormonu zwanego folikuliną. Zwiększa on zdolność tkanek do zatrzymywania wody i tłuszczu, co w konsekwencji powoduje cellulit. Swoje robią też estrogeny. Jeśli jest ich zbyt dużo w stosunku do progesteronu, komórki tłuszczowe zaczynają działać – gromadzić tłuszcz. Estrogeny wpływają również na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz zatrzymanie wody w organizmie, a to prowadzi do zaburzeń w mikrokrążeniu w tkance podskórnej.

A co ma do tego brak aktywności fizycznej? To proste – jeśli się nie ruszasz, nie spalasz nadmiaru tłuszczów i białek. Długie przebywanie w pozycji siedzącej powoduje, że pośladki wiotczeją – spada napięcie mięśni, co powoduje zmianę ich wyglądu i kształtu. Nawet przy stosowaniu najlepszych kosmetyków na cellulit, tłuszcze z pożywienia, rozłożone w organizmie do kwasów tłuszczowych, trafią do układu krwionośnego, ale zamiast zostać wydalone z organizmu podczas wysiłku, wrócą ponownie do komórek tłuszczowych.

Jak się pozbyć cellulitu – strona dietetyczna

Dietetycy przestrzegają, że cellulit lubi używki i złą dietę. Nikotyna, alkohol, kawa, słodycze, leki, wysoko przetworzona żywność źle wpływają na przemianę materii, zaburzają procesy filtracji i zakłócają obieg limfy. Limfa zbiera z organizmu substancje toksyczne i odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z organizmu. Jeśli układ limfatyczny nie jest w pełni sprawny, toksyny, zamiast wędrować do węzłów chłonnych, wnikają w inne tkanki, np. gromadzą się w komórkach tłuszczowych.

Jak się pozbyć cellulitu– działaj kompleksowo

Wypowiedziałaś wojnę cellulitowi? To dobrze! Pamiętaj jednak, by działać kompleksowo, systematycznie i…nie oczekuj rezultatów za szybko. W pielęgnacji nie ma cudów. Walka z cellulitem nie jest, niestety, wyjątkiem. Na sukces trzeba sobie zapracować. Nawet jeśli dysponujesz sporą gotówką, nie kupisz za nią remedium, które w ciągu tygodnia i bez wysiłku z twojej strony sprawi, że zmieniona tkanka wyparuje jak śnieg w promieniach wiosennego słońca. Jeżeli zdasz sobie z tego sprawę, wzmocni to zapewne twoją wytrwałość i pomoże uniknąć rozczarowań. Zacznij od zmiany diety i aktywności fizycznej.

Co sprzyja cellulitowi?

  1. Siedzący tryb życia i brak codziennej aktywności.
  2. Przetworzoną żywność z konserwantami, syntetycznymi barwnikami, słodzikami i aromatami.
  3. Smażone, mocno spieczone i panierowane potrawy.
  4. Restrykcyjne, jednostronne diety – niskoenergetyczne, oparte na sproszkowanych, nienaturalnych składnikach diety.
  5. Głodówki. Gdy nie jesz, nie dostarczasz organizmowi składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry i tkanki podskórnej.
  6. Brak witamin antyoksydacyjnych w codziennym jadłospisie.
  7. Brak naturalnego błonnika pokarmowego w posiłkach.
  8. Alkohol i kawę: zaburzają mikrokrążenie.
  9. Produkty kwasotwórcze, do których zalicza się mięso.
  10. Farmakologię, czyli nadużywanie leków, w tym także syntetycznych witamin i minerałów.

Jak się pozbyć cellulitu: Zmień dietę na zdrowszą

  1. Jedz częściej, za to mniejsze porcje, co najmniej 5 małych posiłków dziennie. Wstawaj od stołu z uczuciem niedosytu. Sygnał zaspokojenia głodu dociera do mózgu dopiero po około dwudziestu minutach od rozpoczęcia posiłku.
  2. Stosuj dietę wysokobłonnikową oraz lekkostrawną, co przeciwdziała odkładaniu się toksyn.
  3. Nie musisz, jeśli nie chcesz schudnąć, obniżać kaloryczności posiłków.
  4. Nie jedz tłusto. Trawienie tłustego mięsa trwa długo i sprzyja odkładaniu się toksyn. Tłuszcze zwierzęce zastąp oliwą z oliwek.
  5. Unikaj smażenia potraw, częściej je gotuj lub piecz. Tłuszcze zwierzęce zastąp oliwą.
  6. Usuń z jadłospisu produkty wysokoprzetworzone, dania błyskawiczne. Dostarczają zbędnych kalorii, zawierają konserwanty, syntetyczne barwniki i aromaty, które lubią odkładać się.
  7. Ogranicz spożycie owoców – zawierają dużo cukrów. Owoce z niewielką zawartością cukru to truskawki, jabłka, grejpfruty.
  8. Jedz warzywa(seler, kapusta, pomidory, szpinak, kiełki soi, pszenicy) , bo zawierają wiele witamin, w tym tak potrzebne nam antyutleniacze, oraz błonnik. Spożywaj orzechy.
  9. Jedz kiełki soi, rzodkiewki, słonecznika, rzeżuchy. Zawierają dużo witamin i łatwo przyswajalnego białka.
  10. Wprowadź do diety ryby i jedz je częściej niż czerwone mięso.
  11. Spożywaj dużo węglowodanów złożonych, np.: brązowy ryż, kaszę jęczmienną i gryczaną.
  12. Jedz błonnik, pełnoziarniste pieczywo. Usuń z jadłospisu białą mąkę i białe pieczywo.
  13. Zredukuj do minimum cukier i sól (zatrzymuje wodę w organizmie). Sól , cukier dostarcza pustych kalorii.

 

Jak się pozbyć cellulitu – co pić?

  1. Pij 1,5 litra wody mineralnej dzienne. Oczyszcza organizm, daje poczucie sytości. Najlepiej pić ciepłą, często, małymi łykami. Dodaj gotowe płynne ekstrakty roślinne z zielonej herbaty, ananasa, karczocha, kwasu jabłkowego, cykorii. Jest to najlepsza kuracja odchudzająca, antycellulitowa i odmładzająca, gdyż pozwala usunąć toksyny, przyspiesza przemianę materii oraz nawilża organizm, co pośrednio przeciwdziała tworzeniu się zmarszczek.
  2.  Na czczo dobrze jest wypić szklankę soku ze świeżych owoców – poprawisz przyswajanie witamin, minerałów i enzymów
  3. Kawę zamień na zieloną herbatę, która oczyszcza organizm z toksyn, „pożera tłuszcze” i wzmacnia układ krążenia. Jeżeli nie możesz całkowicie wyeliminować kawy, pij tylko 1-2 filiżanki kawy dziennie.
  4. Nie pal papierosów, unikaj picia alkoholu.

Jakie składniki odżywcze powinna zawierać dieta?

Lecytyna Wzmacnia tkanki, odbudowuje ściany komórek. Nie ucieka z nich woda, stają się  sprężyste i spychają tłuszcz w głębsze warstwy skóry. Lecytyny szukaj w jajkach, soi, pomarańczach, kalafiorze, szpinaku, sałacie.

Niezbędne kwasy tłuszczowe Przyciągają wodę do komórek i tkanki łącznej. Odbudowują uszkodzone ściany komórkowe. Używaj olejów: rzepakowego, lnianego, słonecznikowego, oliwy z oliwek; jedz ryby morskie.

Aminokwasy Budują białka, są więc potrzebne do codziennej odbudowy uszkodzonych tkanek, produkcji włókien kolagenowych i elastyny, które wpływają na elastyczność i młody wygląd skóry. Znajdziesz je w mięsie, drobiu, rybach, nabiale, soi, kiełkach pszenicy i orzechach.

Przeciwutleniacze Pokarmowi cudotwórcy, odpierają ataki wolnych rodników. Zapobiegają osłabieniu skóry właściwej i naskórka, a przez to – cellulitowi. Im warzywo czy owoc jest ciemniejsze lub ma jaskrawszy kolor, tym więcej zawiera przeciwutleniaczy. Dlatego wybieraj owoce jagodowe, cytrusy, marchew i pij zieloną herbatę.

Ocet jabłkowy Pobudza metabolizm, stymuluje przemiany zachodzące w skórze i podskórnej tkance tłuszczowej, dzięki czemu zapobiega cellulitowi i redukuje już istniejący.

Jak się pozbyć cellulitu – co konkretnie jeść?

Na śniadanie na przykład jogurt naturalny, zmiksowany ze świeżymi lub mrożonymi owocami czarnej porzeczki (to ona jest najlepszym źródłem naturalnej witaminy C) i bananami. Do tego kromka pieczywa pełnoziarnistego lub z pełnego przemiału. Na obiad gotowane białe mięso w towarzystwie dużego bukietu surówek, na przekąskę surowe owoce. Do łask trzeba przywrócić kasze, nasiona roślin strączkowych – groch, fasolę, soczewicę, a także orzechy i migdały ze względu na dobry zestaw kwasów tłuszczowych oraz zielone, białe, czerwone, ziołowe i owocowe herbaty.

Jak się pozbyć cellulitu – suplementy diety

Jeżeli twoje menu nie zawiera wystarczającej ilości warzyw i owoców, jedynym ratunkiem jest przyjmowanie odpowiednich suplementów diety. Pozwolą one nie tylko cofnąć istniejącą już „pomarańczową skórkę”, ale skutecznie ochronią przed tworzeniem się nowych zdeformowanych komórek. Ponieważ kuracja antycellulitowa trwa z reguły wiele miesięcy, preparaty łykać należy nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale przede wszystkim jesienią i zimą, kiedy to w naturalny sposób zwalnia przemiana materii. Szczególnie polecane są substancje redukujące cellulit w czasie diet odchudzających, zażywane razem z preparatami wyszczuplającymi, ponieważ wzmacniają one tkankę łączną, poprawiają mikrokrążenie i usuwają toksyny.

Jak się pozbyć cellulitu – zioła na cellulit

Wąkrota azjatycka (Centella asiatica) Zawiera azjatykozyd o silnym działaniu przeciwobrzękowym. Stymuluje skórę właściwą do wytwarzania kolagenu i elastyny.

Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus) Podnosi ciśnienie żylne, zapobiega zastojom krwi i limfy. Wzmacnia i uszczelnia naczynia, zwiększa napięcie ich ścian. Hamuje działanie enzymu elastazy, rozkładającej włókna sprężyste.

Jastrzębiec kosmaczek (Hieracium pilosella) Inaczej „niedośpiałek”, ściąga obrzęki, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, przyśpiesza metabolizm.

Niepokalanek pospolity (Agni casti fructus) Nazywany również pieprzem mnichów. Pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu, reguluje układ dokrewny, przywraca równowagę hormonalną.

Jak się pozbyć cellulitu – aktywność fizyczna

Uprawiaj sport! Codzienny dwudziestominutowy spacer, kilkuminutowa poranna gimnastyka, mała rundka po schodach zamiast windy, wyprawa rowerowa, pływanie w basenie albo modny obecnie taniec. Wybór dyscypliny zależy od ciebie i twoich upodobań. Chodzi tylko o to, byś zauważalnie zwiększyła aktywność. Nie tylko wzmocnisz dzięki temu mięśnie, ale także spalisz zbędne kalorie i zapewnisz sobie odpowiednie krążenie. Z przystanku autobusowego do domu masz 200 metrów? Wysiądź wcześniej i przejdź kilometr miarowym, energicznym krokiem. I tak codziennie.

Jak się pozbyć cellulitu– profesjonalne zabiegi

Salony kosmetyczne mają w ofercie coraz więcej profesjonalnych zabiegów zwalczających cellulit. Są wśród nich klasyczne masaże, drenaże limfatyczne, wanny drenujące, okłady z alg, glinek, borowiny, kuracje z zastosowaniem mezoterapii, ultradźwięków, elektrostymulacji. Świetne rezultaty przynoszą też zabiegi chłodzące: latem bardzo przyjemne. Bez względu na rodzaj zabiegu najlepsze efekty dają przeprowadzane w seriach. Ich minusem często jednak bywa cena. Niewątpliwym plusem natomiast jest fakt, że twoim ciałem zajmuje się specjalista, kosmetyczka czy masażysta. Dzięki temu szybciej widzisz rezultat. A nic tak nie mobilizuje do dalszych starań, jak pierwszy sukces.

  1. Metoda endermologii – bardzo popularna w zwalczaniu cellulitu To ponoć dzięki niej Jennifer Lopez i Penelope Cruz mają tak piękne ciała.
  2. Drenaż limfatyczny – masażysta wykonuje go ręcznie albo używa specjalnych urządzeń. Może to być metoda elektrostymulacji, kiedy impulsy elektryczne wysyłane przez elektrody masują całe ciało. Klasyczny drenaż polega na stymulacji limfy metodą ugniatania i pompowania ręcznego (zawsze w kierunku węzłów chłonnych).  Dla zwiększenia efektu zaleca się saunę. Gdy nie stać cię na serię innych zabiegów, warto zrobić choć jeden zabieg drenujący.
  3. Zabieg ssącą pompą masującą – skóra „wsysana” jest pod ciśnieniem, dzięki czemu następuje poprawa ukrwienia i zwiększa się krążenie limfy.
  4. zabiegi z użyciem kosmetyków antycellulitowych, przy których wykorzystuje się preparaty pobudzające mikrokrążenie. Należą do nich algi, kofeina, krem cynamonowy, wyciąg z kasztanowca, z liści herbaty czy ruty zwyczajnej. Mogą to być masaże, maski, pilingi, zabiegi na ciepło, podczas których rozgrzewa się skórę i zawija ciało w folię, by kosmetyki były jeszcze lepiej wchłaniane.

Jak się pozbyć cellulitu w domu

Rzadko bywasz u kosmetyczki? Postaw na zaawansowaną pielęgnację ciała w domu. Nie dość, że jest przyjemna, to jeszcze przynosi rezultaty. Trzeba tylko być wytrwałym i działać na kilku frontach.

Stwórz dokładny plan

Pamiętaj, że same kosmetyki nie spalają tłuszczu. One tylko ułatwiają ten proces, pobudzając krążenie czy blokując receptory w komórkach tłuszczowych (pod warunkiem jednak, że są właściwie aplikowane). Bez odpowiedniej diety, a przede wszystkim zwiększonej aktywności fizycznej naprawdę się nie obejdzie.

  1. Co rano masuj ciało na sucho szczotką lub rękawicą kessa (zakup w sieci).
  2. Myj się najlepiej pod prysznicem, nigdy w gorącej wodzie, i na koniec opłukuj ciało chłodnym strumieniem.
  3. Dwa razy w tygodniu wyszoruj ciało gruboziarnistym pilingiem.
  4. Preparat antycellulitowy wmasowuj energicznie, najlepiej z nogami uniesionymi w górę (oprzyj je o ścianę); musisz poczuć, że skóra się lekko rozgrzała.
  5. W ciągu dnia znajdź czas na 30 minut ruchu, choćby bardzo szybki spacer, jazdę na rowerze.
  6. Wieczorem koniecznie powtórz aplikację preparatu, ponieważ nocą skóra staje się bardziej przepuszczalna i lepiej wchłania składniki aktywne.
  7. Chodź spać dość wcześnie i się wysypiaj, ponieważ niedostatek snu utrudnia skórze prawidłowe funkcjonowanie.

Stosuj preparaty antycellulitowe

Kosmetyki te przeciwdziałają gromadzeniu się wody i toksyn w tkance podskórnej. Przyspieszają spalanie tłuszczu, sprawiają, że skóra staje się gładka i napięta.

Na pewno jak większość kobiet zaczynasz zmagania z cellulitem od wyprawy do drogerii i kupienia stosownego preparatu.  Słusznie, to ważny element domowej batalii. Weź tylko pod uwagę, że zużyjesz zapewne kilka tubek, a więc nie sięgaj po ten najdroższy. Postaraj się też poznać jego zapach. Najnowsze badania dowiodły, że skuteczniej działają te kosmetyki, których zapach podoba się użytkowniczce. Po powrocie do domu z nowym nabytkiem od razu przystępuj do działania! Od tej chwili zaczynaj i kończ dzień  Wielkim Smarowaniem. Rano i wieczorem, musisz energicznie wmasować w ciało preparaty antycellulitowe.

Po tygodniu, dwóch zobaczysz pierwsze efekty. Skóra stanie się gładsza, bardziej zwarta, nieco jędrniejsza, będzie miała zdrowszy kolor. Dzięki temu ciało będzie wyglądać ładniej. Po miesiącu, jeśli jesteś szczęściarą, obwód twoich ud może się zmniejszyć o centymetr. Zapewne także nierówności tkanki, te znienawidzone cellulitowe górki i dołki, nieco się wyrównają.

Jak się pozbyć cellulitu – zabiegi wodne

Nie lekceważ działania wody. Prysznic i kąpiele z odpowiednimi dodatkami to jest to! Pamiętaj, że niektóre olejki eteryczne (np. rozmarynowy, pomarańczowy, cytrynowy) oraz morska sól mają działanie ujędrniające. Raz w tygodniu warto zrobić peeling. Dobrze robią również naprzemienne chłodne i ciepłe prysznice. Rozbijają tkankę tłuszczową i uelastyczniają skórę. Możesz też zrobić masaż ciała szorstką myjką lub gąbką. Pobudzi krążenie i wzmocni włókna kolagenowe w skórze.

Jak się pozbyć cellulitu – stosuj kuracje i testuj różne preparaty

Nie bój się nowinek kosmetycznych. Znalezienie skutecznego preparatu na cellulit wymaga testów. Jednym służą kremy, innym żele, a jeszcze innym preparaty w ampułkach, w sprayu, plastrach albo okłady z leczniczego błota lub sproszkowanych alg. Poprawiają one krążenie i metabolizm, wygładzają i silnie nawilżają.

Można również stosować całe kuracje – zacząć od pilingu antycellulitowego (w formie żelu pod prysznic), potem wmasować w skórę ujędrniające serum, a na koniec krem. Można używać olejkowych kuracji na noc – są już preparaty w jednorazowych ampułkach, które wieczorem wmasowuje się w ciało, zawierające większe stężenie aktywnych substancji niż kremy i żele. Możesz też używać silnych koncentratów zwalczających zaawansowany cellulit, pełnych ekstraktów z guarany, zielonej herbaty, czy alg.Taką kurację warto zastosować co najmniej dwa razy w roku.

Jak się pozbyć cellulitu? stosuj autoMasaże

Czy wybierzesz krem, żel czy mleczko, zależy od twoich indywidualnych upodobań. Każdy z tych specyfików powinnaś solidnie wmasować, co ułatwi skórze wchłanianie składników aktywnych. Jakich? To zależy, jakie są potrzeby twojego ciała.

Działanie poszczególnych składników kosmetyków na cellulit:

  1. miłorząb, bluszcz, papryka cayenne – poprawiają krążenie,
  2. arnika, rutyny, skrzyp – wzmacniają naczynka krwionośne,
  3. kofeiny, L-karnityny – wspomagają spalanie tłuszczu,
  4. algi, czarny bez – zmniejszają obrzęki.

Masaże obudzają krążenie i wzmacniają włókna kolagenowe w skórze. Najprostszy masaż zrobisz podczas kąpieli. Wystarczy wyszorować ciało szorstką gąbką, potem nałożyć odpowiedni kosmetyk.

Masowanie pójdzie ci o wiele łatwiej, jeśli kupisz preparat z masażerem dołączonym do opakowania. Może to nie najgorętsza nowość, ale rzecz warta uwagi.

Substancje roślinne zwalczające cellulit:

  • escyna – wyciąg z kasztanowca;
  • rutyna – wyciąg z ruty zwyczajnej;
  • teofilina i aminoteofilina – wyciągi z liści herbaty;
  • kofeina – wyciąg z kawy, guarany;
  • ksantyna – wyciąg z zielonej kawy.

Spektakularnie działają preparaty z dodatkiem wyciągu z papryki, które wyczuwalnie rozgrzewają ciało i powodują widoczne zaróżowienie skóry. Wprost czujesz, jak tłuszcz się topi!

Istnieje też Serum wyszczuplające, które, poza większością wymienionych wyżej składników aktywnych, zawiera substancje przywracające młodość skórze – naturalny kolagen i peptydy, oraz nawilżające – witaminę E i olej z ogórecznika.

Antycellulitowe nutrikosmetyki

Coraz popularniejsze są też preparaty doustne np. z wyciągami z morszczynu, miłorzębu japońskiego, z olejami rybnymi i ekstraktami z roślin, które wspierają walkę z cellulitem. Usprawniają one drenaż limfatyczny, poprawiają mikrokrążenie i metabolizm tkankowy. Przy okazji wyszczuplają i modelują sylwetkę. Doustne preparaty w formie kapsułek, pigułek czy saszetek działają od wewnątrz organizmu. Poprawiają drenaż tkankowy i stymulują metabolizm tkanki tłuszczowej.

Warto jednak pamiętać, że żadna tabletka nie zastąpi zdrowej diety czy aktywności fizycznej. Aby wygrać z cellulitem, trzeba włożyć w to trochę wysiłku.

Ceny kosmetyków antycellulitowych

Są różne i potrafią zbić z nóg. Czym są spowodowane? Na pewno na cenę kosmetyku wpływa jego marka. Płacimy za logo, opakowanie, dystrybucję, ale i za najnowszą technologię: patenty, badania metodą in vitro i in vivo, testy w niezależnych laboratoriach. Nie każdą firmę na to stać, wiele z nich nie tylko kupuje składniki od niezależnych wykonawców, ale i opiera się na ich badaniach. Tak naprawdę dobór kosmetyku jest sprawą indywidualną. Nie spala on tłuszczu, ułatwia tylko ten proces, pobudzając krążenie czy blokując receptory w komórkach tłuszczowych.

Maskowanie cellulitu samoopalaczem

Apetyczna złotawa barwa skóry uczyni cellulit mniej widocznym. Nikt nie wpatruje się aż tak uporczywie w twoje uda, pośladki czy łydki, by dostrzec wywołane nim zmiany. Za to każdy na pierwszy rzut oka zauważy, że wyglądasz atrakcyjnie. Ciało opalone kojarzy się ze zdrowiem i sprawnością, a nie defektami urody. Dlatego stosuj raz na dwa, trzy dni balsam z samoopalaczem. Te najnowsze dają bardzo naturalny efekt, są łatwe w nakładaniu i dobrze pielęgnują skórę. Wysiłek niewielki, a rezultaty spore!

Staraj się przemilczeć problem

Pamiętaj, że rozmowy o cellulicie możesz prowadzić na spotkaniu w babskim gronie albo na forum internetowym, ale nie z mężem czy narzeczonym. Większość mężczyzn nie ma pojęcia o istnieniu czegoś takiego. I dobrze, bo ta wiedza nie jest im do niczego potrzebna. Dlatego nie podsuwaj swojemu ukochanemu pod oczy jakiejś części ciała i nie mów: „No tylko popatrz, jaki mam cellulit”. Wtedy on rzeczywiście może przyjrzeć się dokładniej i co gorsza, przyznać ci rację. Nie używaj przy nim tego niemiłego słowa na „c”, niech żyje w nieświadomości. Jeśli chcesz mu się podobać, postaraj się, by twoja skóra była wypielęgnowana, gładka i pachnąca, a o resztę się nie martw! To dobrze zrobi także tobie.

CZTERY PRZYKAZANIA JAK SIĘ POZBYĆ CELLULITU

Jak się pozbyć cellulitu: po pierwsze

Stosować dietę, zawierającą mało tłuszczów zwierzęcych i cukru, dużo natomiast potraw bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy B i C, jod, magnez, białko, błonnik, owoce, warzywa, ryby, nabiał, pełnoziarniste produkty zbożowe, które powinny być głównymi składnikami diety. Unikać trzeba ostrych przypraw i soli.

Jak się pozbyć cellulitu: po drugie

Należy systematycznie się gimnastykować i uprawiać ruch. Dwa, trzy razy w tygodniu należy jeździć na rowerze, pływać, uprawiać aerobik, callanetics, ćwiczyć w siłowni. Pomaga również jeżdżenie na rolkach, wrotkach, ćwiczenia na stepperze. Warto wybrać się do siłowni i poprosić trenera o wskazanie ćwiczeń na cellulit.

Jak się pozbyć cellulitu: po trzecie

Pomóc mogą kosmetyki, specjalne kremy, żele, balsamy, ampułki do kupienia w drogeriach, aptekach i gabinetach kosmetycznych. Są zasobne w ekstrakty z alg, bluszczu, arniki, ostrokrzewu, w elastynę, kolagen, witaminę E, które pomagają w pozbyciu się cellulitu lub zmniejszeniu jego objawów. Można je wcierać w skórę w domu lub chodzić na zabiegi z ich udziałem do gabinetów kosmetycznych.

Jak się pozbyć cellulitu: po czwarte

Walcząc z cellulitem trzeba się uzbroić w cierpliwość. Efekty widoczne są po kliku tygodniach, a nawet miesiącach. Nie wolno jednak zniechęcać się, bo cellulit wraca, szczególnie, jeśli jest zadawniony.

Podsumowanie

Warto poświęcić kilka chwil w ciągu dnia na ćwiczenia, zwrócić uwagę na to, co jesz, a wszystko to po to, by móc cieszyć swoje, i nie tylko swoje oczy pięknymi nogami bez cellulitu – tak zwanej skórki pomarańczowej.

 

Podyskutuj na ten temat na forum Superlinii, tutaj:

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Jak się pozbyć cellulitu - pomarańczowa skórka