Chcesz się wyciszyć, zapomnieć o problemach. Pozwól sobie na to bez wyrzutów sumienia! Wypoczynek sprzyja walce ze zbędnymi kilogramami – a im jest pełniejszy i sprawia więcej przyjemności, tym lepszy efekt.
Nadwaga i otyłość w bardzo dużym stopniu wynikają ze stresu. Krótkotrwałe zdenerwowanie często wywołuje brak ochoty na jedzenie, ale ciągłe napięcie zwiększa apetyt – szczególnie na wysokokaloryczne przekąski, słodkie, słone, tłuste. Naukowcy z Georgetown University w Waszyngtonie dowiedli, że jest to związane ze wzmożonym wydzielaniem hormonu o nazwie neuropeptyd Y, który reguluje rytm dobowy organizmu, funkcje seksualne oraz łaknienie, ale gdy pod wpływem stresu organizm produkuje go zbyt dużo, efektem jest wciąż niezaspokojony apetyt. Długotrwałe napięcie podnosi też poziomu kortyzolu, który pośrednio wpływa na szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wniosek? Podstawą wszelkich kuracji odchudzających powinien być relaks.
Ciało i umysł w równowadze
Wyniki badań nad skutkami stresu wykorzystują specjaliści od fitnessu. Oprócz gimnastyki oferują przeróżne techniki łagodzenia stresu. W ostatnich latach bardzo popularne stały się więc zajęcia z kategorii Body & Mind (ciało i umysł). Pomagają pozbyć się nawet głębokich napięć, uczą świadomej pracy z mięśniami i oddechem. Ćwiczenia te uprawia się nie tylko na sali, część z nich można wykonywać w plenerze. Najlepsze efekty dają w otoczeniu pięknej przyrody i wśród naturalnych jej odgłosów. Na zajęciach w fitness klubach włącza się ćwiczącym spokojną, relaksującą muzykę.
1 Joga
Jej podstawą jest zestaw pozycji zwanych asanami. Ćwiczy się na leżąco, siedząco, stojąco, a nawet na głowie. Ważna jest precyzja, skupienie na każdym ruchu. Wykonuje się je powoli, czasem zastygając w bezruchu z rozciągniętymi mięśniami, co wymaga jednoczesnej pracy ciała i umysłu. Ważne jest też miarowe oddychanie.
2 Tai chi
Niektórzy nazywają tę technikę „aktywną medytacją”. Polega ona na wykonywaniu sekwencji powolnych, płynnych ruchów tak, aby jeden gładko przechodził w drugi. W tai chi ćwiczą wszystkie mięśnie, a nawet najdrobniejszy ruch powinien być wykonany perfekcyjnie. To możliwe jest tylko przy głębokim wyciszeniu umysłu. Zaawansowani ćwiczą z tradycyjną bronią chińską (np. mieczami), dziś coraz częściej zastępowanymi przyrządami treningowymi.
3 Pilates
Czerpie z jogi, tai chi i baletu. Zajęcia rozciągają i uelastyczniają wszystkie mięśnie. W treningu tym nie chodzi o liczbę powtórzeń, ale o świadomy i zsynchronizowany z ruchem oddech i umiejętność utrzymania się w bezruchu w różnych pozycjach.
4 Chi ball
Korzysta z jogi, tai chi, pilatesu, koloroterapii i aromaterapii. Na zajęciach ćwiczy się ze specjalnymi piłeczkami. Mają one różne kolory oraz naturalne wonie, np. fioletowa pachnie lawendą, a czerwona – cynamonem. Jeśli potrzebujemy wyciszenia, sięgamy po piłeczkę niebieską, a gdy martwimy się, nastrój poprawi kolor żółty itd.
Masaż
Masaże poprawiają przepływ krwi i limfy, przyspieszają przemianę materii w skórze i w mięśniach. Skóra staje się jędrniejsza, wolna od cellulitu. Do zabiegu warto wykorzystać kosmetyki z cynamonem, rozmarynem, tymiankiem, wyciągiem z alg, kofeiną. Rozszerzają naczynia krwionośne i pobudzają układ metaboliczny do pracy.
Odchudzająca para
Regularne wizyty w saunie pomagają w usuwaniu toksyn i spalaniu tłuszczu, przyczyniając się głównie do zmniejszenia obwodów ud i talii, ujędrniając skórę, likwidując cellulit i poprawiając funkcjonowanie wszystkich narządów.
Dobroczynny sen
Jest duża zależność między długością snu a masą ciała. Zbyt krótki nocny sen zaburza równowagę w wydzielaniu hormonów – leptyną, wywołującą uczucie sytości, i greliną zwiększającą łaknienie. Jeśli więc chcesz być szczupła, powinnaś spać jak suseł minimum osiem godzin w ciągu doby.
Fitness po indiańsku
Na Zachodzie, zwłaszcza w Niemczech i w Wielkiej Brytanii, bardzo popularne są zajęcia Indian Balance, również zaliczane do trendu Body & Mind. Prowadzone są one przy tradycyjnej, pełnej mistycznych, tajemniczych dźwięków muzyce indiańskiej, która silnie pobudza zmysły. Każdy trening polega na dokładnym wykonywaniu określonych sekwencji ruchów. Jest podzielony na trzy części: koncentrację, mobilizację oraz odprężenie. Ćwiczenia poruszają głęboko położone mięśnie, wzmacniają odporność organizmu, efektywnie przyspieszają spalanie tłuszczu i stymulują meridiany, usuwając blokady energetyczne w organizmie.
Im większa rozmaitość, tym lepiej
Najlepiej odpoczywamy, kiedy robimy coś zupełnie odmiennego od codziennych zajęć. Dlatego szukaj różnych metod relaksu, wypróbowywuj je, ale bądź też otwarta na kolejne. Ucz się nowych rzeczy, odkrywaj rozmaite hobby. Działaj na różne zmysły: otaczaj się odprężającymi kolorami, słuchaj muzyki relaksacyjnej, stosuj aromaterapię. Poznawaj techniki relaksacyjne. Gdy znajdziesz się w pięknym plenerze, skupiaj się na podziwianiu krajobrazów. Rób to, co sprawia ci radość. I nie zapominaj o śmiechu! Jest on świetnym sposobem na odprężenie i ćwiczeniem pozwalającym spalić kalorie. Oglądaj komedie, słuchaj dowcipów, wybierz się na wieczór kabaretowy i śmiej się do rozpuku.