Dietę Mayo opracowali naukowcy z tej słynnej kliniki medycznej w Stanach Zjednoczonych. Już sam ten fakt pozwala zaufać tym dietetycznym zaleceniom. Nieistotne jest tempo chudnięcia, ale wprowadzenie w życie nowych nawyków, dzięki którym nie tylko zrzucisz kilogramy, ale także utrzymasz wagę, już na zawsze.
Opiera się na wersji piramidy żywności, której konstrukcja pozwala na wprowadzenie w codzienną praktykę zasad zdrowego stylu życia. Oprócz diety w plan wchodzą odpowiednie zalecenia ruchowe. Poprawnie stosowana, pozwala utracić 1-2 kg na tydzień i zachować szczupłą sylwetkę bez względu na wiek.
Dieta Mayo – zasady
Chudniesz i trzymasz wagę
Naukowcy z Mayo Clinic w Rochester w oparciu o wyniki badań klinicznych i doświadczeń opracowali program, który pozwala schudnąć i utrzymać wagę. Nie liczysz w nim kalorii i jesz wszystkie produkty, nawet te „zakazane” w innych dietach odchudzających. I przede wszystkim ruszasz się.
Dr Donald Hensrud, ekspert diety w klinice i współautor „Mayo Clinic Diet” tak opowiada o programie diety Mayo:
Jest to program zmiany stylu życia podzielony na dwa etapy. Pierwszy: odchudzający (trwa 2 tygodnie), kolejny, dłuższy ma za zadanie utrwalić zmiany w stylu życia. Nieistotne jest tempo utraty wagi, ale nowe nawyki, których wprowadzenie gwarantuje ci spadek masy ciała. Kolejną unikalną cechą jest Mayo Clinic Piramida żywienia, opracowana w oparciu o gęstość energetyczną produktów.
Zasady żywienia zostały zebrane w formie graficznego obrazu.
Każdego dnia powinnaś jeść nie mniej niż:
- siedem porcji owoców i warzyw,
- od czterech do ośmiu porcji węglowodanów (koncentrować się na produktach pełnoziarnistych),
- trzech do siedmiu porcji chudego białka (kurczak, ryby, warzywa strączkowe) i przetworów mlecznych
- trzy do pięciu porcji nienasyconych tłuszczów (oliwa z oliwek, orzechy, awokado).
Możesz również codziennie zjeść małe, słodkie co nieco: o kaloryczności nie wyższej niż 75 kcal (to 1/3 średniego pączka, więc niezbyt dużo).
Obiad jak trzy tenisowe piłeczki
W diecie Kliniki Mayo innowacją jest wprowadzenie wizualizacji porcji zamiast skrupulatnego wyliczania kalorii.
Często wielkość porcji porównywana jest do piłki tenisowej, bejsbolowej, krążka hokejowego lub talii kart. Na przykład dwie filiżanki szpinaku, około 25 kalorii to równowartość dwóch piłek do bejsbola. Dwie trzecie wielkości talii kart to 70 g porcji kurczaka bez skóry lub 50 g chudego hamburgera. To ułatwia szacowanie wielkości posiłku i w konsekwencji jego kaloryczności.
Innym sposobem rekomendowanym przez dietetyków z Kliniki Mayo jest dokładne czytanie etykiet i eliminowanie produktów bogatych w cukier i tłuszcz.
Jak posługiwać się piramidą diety Mayo
Swój indywidualny plan diety Mayo ustalisz na stronie www.mayoclinic.com.
Wystarczy wpisać wiek, wzrost, wagę i płeć, a na ekranie wyświetli się osobista piramida przedstawiającą liczbę porcji dozwoloną w obrębie poszczególnych grup żywności. Dostaniesz również „pakiet motywacyjny” oraz zalecenia ruchowe. Możesz również stosować program korzystając z książki „The Mayo Clinic Diet” (Wyd. Good Books, 26 USD, do kupienia w internetowej księgarni amazon.com, istnieje też wydanie polskie).
Codzienna godzina spaceru
Główny punkt piramidy to spacer jako obowiązkowa codzienna aktywność fizyczna, polecany od 30 do 60 minut, w zależności od tempa chudnięcia, jakie wybierzesz. To jednak nie jedyny sposób na spalanie kalorii polecany w programie Kliniki Mayo. Jednak rodzaj aktywności zależy od twoich upodobań, wieku i kondycji fizycznej.
Specjaliści z Kliniki zachęcają zatem do ruchu na świeżym powietrzu: wspinaczki, wędrówek w górach, wycieczek rowerowych, zabawy we frisbee (latający talerz) czy nawet do koszenia trawy w ogrodzie.
MAYO CLINIC: jest pierwszym i największym zintegrowanym systemem lecznictwa prywatnego. Jest dużym ośrodkiem, w trzech klinikach (w Minnesocie i Arizonie w Stanach Zjednoczonych) pracuje ponad 3300 lekarzy i naukowców. W tych trzech miejscach, leczonych jest pół miliona osób rocznie. Dodatkowo w 1955 roku w tej klinice przeprowadzono drugą w świecie operację na otwartym sercu.
Dieta Mayo zdaniem specjalisty
Program ten jest oparty na solidnych badaniach medycznych, zrobionych przez lekarzy zajmujących się odchudzaniem w Klinice Mayo (podobnie jak na przykład dieta Cambridge). Promuje on nie tylko dietę odchudzającą i aktywność fizyczną, ale daje też praktyczne wskazówki na temat zdrowego odżywiania, motywacji, zajęć ruchowych dla całej rodziny.
Jest to bezpieczna dieta, bo utrata wagi jest stopniowa. Nie grożą niedobory składników odżywczych, ponieważ jadłospis opiera się na wszystkich grupach produktów, w odróżnieni od na przykład popularnej Diety Dukana. Można jeść nawet słodycze!
Piramida jest doskonałym narzędziem do konstruowania zdrowego jadłospisu i dokonywania właściwych wyborów: zamiast telewizji – spacer; zamiast pączka – jabłko. Książka „Dieta Kliniki Mayo” ma szanse stać się światowym bestsellerem, i na dodatek w pełni na to zasługuje.
Dieta Mayo jadłospis przykładowy!
ŚNIADANIE
Zupa mleczna
otręby zbożowe, płatki owsiane ugotowane na mleku, cynamon, średni banan. Do picia: herbata ziołowa.
OBIAD
Kanapka z tuńczykiem
2 kromki pełnoziarnistego pieczywa, mała puszka tuńczyka w sosie własnym, odsączonego i wymieszanego z łyżką majonezu, liście sałaty, pokrojone koktajlowe pomidorki, kawałki papryki.
PRZEKĄSKA
miniaturowe marchewki, jabłko, seler naciowy. Możesz po nie sięgać zawsze, gdy poczujesz głód.
KOLACJA
Pieczony dorsz z kaparami
fasolka szparagowa, plasterki gotowanych buraków, sałata z pomidorkami koktajlowymi i sosem winegret; do picia woda gazowana z cytryną.
PRZEKĄSKA
mała gruszka