No votes yet.
Please wait...

Hemoroidy są nie tylko bolesne, ale i kłopotliwe, bo jak tu iść do lekarza i opowiadać o tych dolegliwościach? Nie warto się jednak wstydzić, gdyż to poważna choroba, której nie wolno lekceważyć. A w początkowej fazie można ją wyleczyć szybko i całkowicie. Jak leczyć hemoroidy?

Wyczułaś palcami zgrubienie wokół odbytu, a na dodatek towarzyszy ci nieustanne swędzenie, pieczenie w tej okolicy i uczucie niecałkowitego wypróżnienia? Podczas sesji w toalecie pojawia się ból, a na papierze toaletowym zostają smużki krwi? Najwyższy czas opanować chorobę i nie pozwolić jej się dalej rozwijać, bo nieleczone hemoroidy mogą mieć skłonność do wypadania nie tylko podczas wypróżniania, ale także w trakcie wysiłku fizycznego. A ból będzie się pojawiał nawet przy chodzeniu i siadaniu. Nie trać czasu na działanie na własną rękę. Przełam wstyd i biegnij do lekarza!

Jak wyglądają hemoroidy?

Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu lub guzki krwawnicze odbytu. Są to sploty żylne, przypominające miniaturowe niebieskawe guzki ułożone dookoła odbytu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz odbytu, tuż pod skórą. W kanale odbytu znajdują się naczynia krwionośne, które są delikatnie uwypuklone. W naturalny sposób kurczą się i nabrzmiewają, a ich podstawowym zadaniem jest pomoc w wydalaniu stolca oraz utrzymywanie szczelności odbytu, aby nie dopuścić do samoczynnego wydzielania gazów. Choroba zaczyna się wtedy, gdy krew nie może przepływać swobodnie. Zastój krwi w naczyniach żylnych, jej zaleganie i rozszerzenie żył w okolicy odbytu i sprawia, że guzki tracą elastyczność, rozrastają się, zaczynają pękać(krwawić), swędzieć i boleć, zwłaszcza podczas wypróżniania się. Zdarza się wtedy, że żylak wypada na zewnątrz i więźnie w zwieraczu odbytu. Ma wówczas kształt okrągłego i sinego guzka.

Objawy hemoroidów

W początkowym stadium hemoroidy dają o sobie znać lekkim pieczeniem i swędzeniem, potem pojawia się ból towarzyszący wypróżnieniom, uczucie obecności obcego ciała, a w późniejszym stadium może pojawić się bezbolesne krwawienie, najczęściej przy wypróżnianiu. Gdy zobaczysz na papierze toaletowym ślady świeżej, żywo czerwonej krwi lub śluzu, możesz podejrzewać, że winowajcą są hemoroidy. Ból i obrzęk pojawiają się później.

Typowe objawy zaawansowanych hemoroidów to swędzenie i pieczenie w okolicy odbytu, czasem obrzęk, wilgotnienie i ból. Zdarza się, że żylak wypadnie na zewnątrz i uwięźnie w zwieraczu odbytu. Przybiera wówczas kształt okrągłego i sinego guzka. W tej fazie choroby ból sprawia wszelki ucisk na guzek, czyli siadanie, chodzenie Jednak każde krwawienie może być niebezpieczne i zwiastować poważne schorzenia, dlatego gdy się pojawi, udaj się do lekarza.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Problem hemoroidów dotyka co trzecią osobę po trzydziestce i co drugą po pięćdziesiątce. Coraz częściej dotyczy ludzi młodych.

Najczęstszą przyczyną hemoroidów są długotrwałe zaparcia, spowodowane ubogą w błonnik dietą. Organizm jest zmuszany do zwiększonego wysiłku i nadmiernego parcia podczas wypróżnień, bo stolec jest twardy i zbity. To zaś wywołuje wzrost ciśnienia w żyłach i nadmierne ich powiększenie.

Hemoroidy tworzą się, gdy codziennie przez wiele godzin znajdujemy się w pracy lub w domu, w pozycji siedzącej (wówczas cały czas żyły w okolicy odbytu są uciskane) i mają nadwagę. Hemoroidy może też wywołać intensywne uprawianie sportów wysiłkowych, zwłaszcza po przerwie w ćwiczeniach, ciężka praca fizyczna oraz seks analny.

Chorobie sprzyja też długie przesiadywanie w toalecie oraz częste zażywanie środków przeczyszczających, czyli biegunka i zaparcia, towarzyszy im bowiem silne parcie i drażnienie odbytu twardym stolcem. Niekorzystnie wypływa także wstrzymywanie wypróżnień i nieregularne stolce oraz zbyt mała ilość wypijanych płynów; spożywanie ostrych przypraw i nadużywanie alkoholu.

Często hemoroidy występują u osób z nadciśnieniem tętniczym i nadwagą.

Niekiedy pojawiają się u kobiet po wysiłku porodowym. Na chorobę narażone są też osoby w podeszłym wieku, gdyż zanikają u nich elementy elastyczne tkanki łącznej w warstwie podśluzowej odbytnicy. Warto wiedzieć, że hemoroidy są dolegliwością nabytą lub wrodzoną – hemoroidom sprzyjają czynniki dziedziczne (wrodzona słabość tkanki łącznej).

 

Jak leczyć hemoroidy: Zmiana trybu życia oraz dieta przeciwzaparciowa

Najważniejszym zaleceniem, które otrzymują od lekarza wszyscy cierpiący na hemoroidy, jest zmiana trybu życia oraz dieta bogata w błonnik – która ma na celu uregulowanie wypróżnień. Dzięki zawartości błonnika stolce są luźniejsze, nie ma więc parcia i narażania delikatnych naczyń krwionośnych odbytu na podrażnienia. Zmniejsz spożycie tłuszczów nasyconych (znajdują się w czerwonym mięsie, wysokotłuszczowym nabiale i ciastkach) – tłuszcze te wiążą stolec i sprawiają, że staje się gęstszy. Dobrą dietą jest całkowita rezygnacja na okres 6–12 miesięcy z mięsa oraz wędlin, o ile Cię na to stać.

W codziennym menu powinny się znaleźć warzywa i owoce zawierające błonnik (brukselka, fasola, groch, marchew, maliny, porzeczki).Należy jeść gotowane zielone warzywa, brązowy ryż, owoce, buraki, skok z buraków kwaszonych, jogurt z otrębami. Dużo błonnika zawiera też ciemne pieczywo, orzechy, płatki i otręby owsiane, rośliny strączkowe oraz kasze.

Pij dużo płynów (codziennie 2 litry niegazowanej wody mineralnej) – płyny przyspieszają trawienie, rozluźniają masę kałową i zapobiegają zaostrzeniu objawów choroby.

Unikaj kawy, mocnej herbaty, alkoholu, coca-coli, ostrych przypraw, bo wywołują podrażnienie błony śluzowej. Uważaj też z solą. Jej nadmiar zatrzymuje wodę w organizmie i powoduje przepełnienie naczyń krwionośnych.Unikaj gorących potraw.

Odżywiaj się regularnie. postaraj się zwiększyć aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia mobilizują mięśnie brzucha do pracy i pobudzają właściwą perystaltykę jelit. Należy unikać sportów o charakterze siedzącym.

Jak leczyć hemoroidy – domowe porady

Przedstawiamy kilka porad jak leczyć hemoroidy:

  • Początkowo można stosować maści i żele dostępne w aptekach bez recepty, przed ich użyciem po każdym wypróżnieniu myjąc odbyt. Łagodzą świąd, ból, działają dezynfekująco, przeciwzapalnie i ściągająco.
  • Przede wszystkim trzeba zaprzyjaźnić się z błonnikiem. Wraz z odpowiednią ilością płynów, błonnik zmiękcza stolec i ułatwia jego przesuwanie się, co zmniejsza nacisk na hemoroidy i ryzyko krwawienia. Jedz więc jak najmniej białego pieczywa, ziemniaków, ryżu, makaronów, bo powodują one zaparcia. Wprowadź za to do jadłospisu otręby zbożowe, chleb razowy, kasze, siemię lniane i orzechy, a przede wszystkim dużo owoców oraz warzyw: jabłka, gruszki, suszone śliwki, daktyle, maliny, porzeczki, truskawki, marchew, szpinak, fasola, brokuły, brukselka, groch.
  • Pij dużo płynów z wyjątkiem kawy, która podrażnia śluzówkę. Woda oraz kefir i maślanka ułatwiają wypróżnianie się.
  • Dbaj o higienę odbytu, używaj delikatnego mydła bez detergentów lub płynu do higieny intymnej oraz miękkiego papieru toaletowego. Używaj chusteczek higienicznych, nasączonych roztworem oczaru wirginijskiego.
  • Gdy pojawi się ból lub swędzenie…wejdź pod prysznic i polewaj odbyt zimną wodą. Regularnie  przemywaj bolesne miejsca zimną wodą z płynem do higieny intymnej lub preparatem Analen do pielęgnacji odbytu. Dobre efekty daje też: napar z kory dębu, maść nagietkowa, kremy przeciwświądowe, np. Posterisan.
  • Na krwawienie skuteczne bywają okłady z lodu w woreczku lub chłodne ziołowe herbatki z czarnego bzu czy tarniny. Ulgę przyniosą ciepłe okłady z wilgotnej torebki herbaty oraz nasiadówki z ciepłej wody z dodatkiem 1/4 szklanki oczaru (2 razy dziennie przez kwadrans). Pomaga  też ciepła kąpiel z domieszką olejków aromatycznych (po równo kadzidłowca, cyprysa  i jałowca), ale  krótka, najwyżej 10-15 minutowa. Poszukaj też w aptece czopków doodbytniczych, np. Hemorolu, lub tabletek homeopatycznych.
  • Pomocne bywają nasiadówki w wannie. Do wanny z letnią wodą dodatkowo trzeba wlać napar z rumianku, który ma działanie łagodzące. Nasiadówki można przeprowadzać co kilka godzin po 20 minut oraz po każdym wypróżnieniu. Można też do tego celu wykorzystywać małą plastikową wanienkę dopasowaną do sedesu.
  • Gdy cierpisz na duży obrzęk, nie siadaj na twardej powierzchni, by nie uciskać żył dodatkowo, lepiej podkładaj zawsze poduszkę.
  • Noś przewiewną, najlepiej bawełnianą bieliznę.

Jak leczyć hemoroidy? Ćwiczenia w domu

We wczesnych fazach choroby hemoroidalnej polepszysz swój stan, regularnie ćwicząc. To zmobilizuje mięśnie brzucha do pracy, pobudzi właściwą perystaltykę jelit i pomoże w wypróżnianiu. Dodatkowe masaże brzucha ułatwią poza tym przesuwanie się treści jelit.

Możesz też odbywać 20–30-minutowe szybkie marsze oraz ćwiczenia odbytu. Polegają one na napinaniu mięśni odbytu. Jeśli hemoroidy wystają na zewnątrz, to przed treningiem wprowadź je palcem do środka.

Warto codziennie powtarzać niezwykle proste ćwiczenie. Polega ono na „wciąganiu odbytu do brzucha”. Rozpocznij silne zaciskanie i wciąganie odbytu, a następnie rozluźnianie mięśni i po przerwie znów zaciskanie. Najlepiej przeprowadzaj ćwiczenie w siadzie skrzyżnym. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie miednicy i skutecznie zapobiega powstawaniu żylaków.

Leki na hemoroidy – tylko pod kontrolą lekarza

Do specjalistów trafia mniej niż połowa cierpiących z powodu tego problemu, a tylko specjalista może zdiagnozować, czy powodem twoich problemów są żylaki, czy też coś innego. Wiele chorób, czasem groźnych, ma podobny przebieg, dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza internisty. Może on dobra odpowiednią terapię.

Jeżeli głównym problemem są ślady krwi na papierze toaletowym czy swędzenie w okolicach odbytu, wystarczyć może zmiana diety oraz stosowanie leków zmniejszających obrzęk i likwidujących stan zapalny, wystarczy złagodzić stan zapalny odpowiednimi lekami w postaci tabletek, czopków, kremów, maści i żeli. Leki te mają działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, uwalniają też chorego od dokuczliwego świądu i bólu:

  • Recanal Aid zmiękczający krem łagodzący objawy hemoroidów: świąd i ból,
  • Neo-aesculan działa przeciwzapalnie, hamuje krwawienie,
  • Proktosanol maść homeopatyczna na pękniecia, otarcia i stany zapalne,
  • Posterisan uśmierza świąd, ból i pieczenie,
  • Proctosone znieczula, hamuje krwawienie, działa przeciwzapalnie.

Inne preparaty to Procto-Glyvenol,Hemorectal i Rectosol. Produkty te wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo. Silniejsze wersje leków (nawet o tej samej nazwie) są dostępne na receptę, a słabsze bez recepty.

Jak leczyć hemoroidy – w zaawansowanym stadium do lekarza chirurga – proktologa

Gdy przełamiesz wstyd i postanowisz udać się do lekarza, pojawia się wiele pytań. Do jakiego specjalisty mam się udać? Na co mam się przygotować podczas wizyty? Profesjonalnej odpowiedzi na pytanie „Jak leczyć hemoroidy” udzieli lekarz proktolog.

Na początku lekarz przeprowadzi z tobą dokładny wywiad. Zada ci pytania o dietę, tryb życia i skłonności genetyczne. Lekarz będzie chciał przed wszystkim wykluczyć nowotwór jelita grubego. Zbada odbyt palcem (badanie per rectum).

Badanie odbytu nie należy ono do najprzyjemniejszych, jednak delikatne podejście lekarza oraz zaufanie pacjenta z pewnością zminimalizują dyskomfort. Przed wizytą warto dowiedzieć się w jaki sposób lekarz przeprowadza badanie, wtedy nie będzie dla ciebie przykrą niespodzianką. Często lekarz przeprowadza dodatkowe badanie endoskopowe (za pomocą wziernika) oraz mierzy ciśnienie w kanale odbytu. Choć całe badanie jest dość krępujące, to nie da się go uniknąć, bo tylko na jego podstawie lekarz może rozpoznać chorobę i zalecić właściwe leczenie.

Jeśli lekarz zauważy krwawienie, niezbędne będą inne badania, pozwalające wykluczyć inne choroby. Są to: anoskopia, rektoskopia lub kolonoskopia (wykluczająca nowotwór jelita grubego).

Nieoperacyjne usuwanie hemoroidów

Jeśli stan hemoroidów nie jest bardzo zaawansowany, proponuje się nieinwazyjne usunięcie hemoroidów, czyli leczenie ambulatoryjne, bez pobytu w szpitalu. Najczęstrze stosowane metody to:

  • skleroskopia, polega na wykonaniu minizastrzyków do warstwy podśluzówkowej  wokół chorego guzka, które mają na celu wywołanie w nim zakrzepów. Niedotleniony guzek po pewnym czasie odpada;
  • Podwiązywanie/gumowanie (metoda Barrona). U podstawy chorego guzka zaciska się specjalną gumkę (w postaci opaski elastycznej lub pierścienia), która spowoduje zahamowanie jego ukrwienia, martwicę i wypadnięcie po około 5-7 dniach, a w otaczającej tkance powstanie blizna, która będzie utrzymywać hemoroidy w miejscu.
  • fotokoagulacja, czyli naświetlanie lampami halogenowymi. Promienie podczerwone (lub ultrafiloetowe, są różne metody) niszczą chore tkanki. Zabieg trwa krótko, ale jednorazowo można zlikwidować najwyżej dwa guzki.
  • elektrokoagulacja, zastosowanie prądu o niskim natężeniu;
  • koagulacja laserowa;
  • krioterapia, bezbolesne zamrożenie tkanki powodujące jej martwicę. Niestety, rany odmrożeniowe długo się goją;
  • diatermia, zamykanie naczyń przy użyciu prądu elektrycznego;

Metody te wykorzystują światło lub ciepło do obkurczenia hemoroidów i wytworzenia blizny utrzymującej guzki. Nie wymagają one hospitalizacji, a skutkują w 85–95 proc. przypadków.

Hemoroidy – leczenie operacyjne

Gdy choroba jest zaawansowana, jedynym skutecznym rozwiązaniem może okazać się operacja, czyli chirurgiczne usunięcie guzków. Wiąże się zwykle z dużym stresem i bólem pooperacyjnym. Operacje odbywają się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Operacja polega na usunięciu rozszerzonych odcinków żył na zewnątrz lub wewnątrz odbytu.

Alternatywą jest tzw. metoda Longo. Chirurg wycina część śluzówki kanału odbytu, wciąga do niego guzki i umieszcza je na ich właściwym miejscu. Całość zszywa wchłanianym szwem, przy pomocy tzw. staplera. Tego typu operacje najczęściej przebiegają bez powikłań. Pacjent szybko wraca do zdrowia i zapomina o problemie.

Operacji można uniknąć, jeśli możliwie wcześnie odwiedzi się (co jeszcze raz przypominamy) lekarza oraz będzie się przestrzegać zaleceń jak leczyć hemoroidy i kontrolnych wizyt.

Nie lekceważ hemoroidów

Choroba hemoroidalna, początkowo łagodna, może być początkiem poważnych dolegliwości, prowadzących nawet do raka odbytu. Zanim to nastąpi, mamy do czynienia z obrzękami, bólami, stanami zapalnymi, nawet ropnymi. Informacje o hemoroidach, objawach, rozpoznaniu i porady, jak leczyć hemoroidy znajdziesz w Internecie.

Jak leczyć hemoroidy: prawda i fałsz

1. Krwawienie z odbytnicy to objaw choroby hemoroidalnej

  • TAK, ale… podobne dolegliwości dają też inne schorzenia, np. bolesna szczelina odbytu czy nawet… nowotwór. Dlatego warto, aby ocenił to lekarz. A pierwszym sygnałem choroby hemoroidalnej są często pieczenie i swędzenie oraz nieustanne uczucie niecałkowitego wypróżnienia. Równolegle mogą wystąpić krwawienia.

2. Guzki krwawnicze mają tylko starsi ludzie

  • NIE. Na hemoroidy cierpi co trzecia osoba i chorują ludzie młodzi, choć z wiekiem rzeczywiście szansa zapadnięcia na nią się zwiększa. Szczególnie narażone na nią są kobiety w ciąży.

3. Otyłość równa się kłopoty z hemoroidami

  • TAK. Osoby z nadwagą zazwyczaj są mniej skłonne do fizycznej aktywności i preferują siedzący tryb życia, a to bezpośrednia droga do pojawiania się guzków krwawniczych. Dlatego warto podjąć trud odchudzania i zmienić jadłospis, aby polepszyć pracę układu pokarmowego, a co za tym idzie – i wypróżniania.

4. Przy problemach z wypróżnianiem warto posiedzieć dłużej w toalecie

  • NIE. Przesiadywanie na sedesie bez ruchu to niebezpieczne zwiększanie nacisku na żyły odbytu i na końcowy odcinek jelita grubego. Dlatego czytaj książki, siedząc wygodnie w fotelu, a na kłopoty z wypróżnianiem pomóż sobie właściwą dietą bogatą w błonnik.

5. Każdy ma hemoroidy

  • TAK. Hemoroidy to splot żył wokół odbytu, mających za zadanie uszczelniać jego kanał. Nazywa się je inaczej guzkami krwawniczymi lub żylakami odbytu. Normalnie nie dokuczają, a choroba zaczyna się wówczas, gdy żyły tracą elastyczność, bo nadmiernie napełniają się krwią i nabrzmiewają. Wtedy zaczynają się pojawiać takie dolegliwości, jak pieczenie, swędzenie i krwawienia. Jeśli zadziałasz w porę i nie zlekceważysz tego, wówczas po leczeniu wszystko szybko wróci do normy.

Hemoroidy – ciekawostka na koniec – upadek Napoleona

Podobno ta wstydliwa dolegliwość przyczyniła się do… klęski wielkiego wodza i stratega pod Waterloo. Ból tak dał się cesarzowi we znaki, że jak najszybciej chciał zakończyć walkę. Zaczął wydawać nieprzemyślane rozkazy i jego armia poniosła porażkę. Gdyby wówczas wiedza jak leczyć hemoroidy, i leki były tak skuteczne jak dziś, kto wie, jaki byłby wynik bitwy.

 

No votes yet.
Please wait...
Hemoroidy - kaktus - wizualiacja jak leczyć hemoroidy