Jesteśmy coraz mniej aktywni fizycznie. Dlatego częściej już w młodym wieku odczuwamy bóle kości i stawów, które ograniczają możliwości poruszania się. Opiszemy tutaj podstawowe choroby stawów i jak ich unikać.
Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce, według szacunków GUS-u, na przewlekłe choroby stawów cierpi aż 5,2 mln osób, co stanowi ponad 13% ogółu Polaków. Niemal jedna trzecia tej liczby w wyniku stałych postępów choroby jest zagrożona inwalidztwem. Większość wymaga pomocy najbliższych w wykonywaniu nawet najprostych czynności. Ludzie cierpiący na choroby reumatoidalne żyją średnio 8 lat krócej?
Jakie są choroby stawów i czym są spowodowane?
Chorób stawów (czyli chorób reumatycznych) jest ponad 200. Różnią się objawami, inaczej się rozwijają, inne mogą być też ich skutki dla chorego. Wszystkie jednak atakują układ ruchu, uszkadzając jego tkanki. Przyczyną tego mogą być urazy mechaniczne, przeciążenia i zwyrodnienia, zapalenia wywołane bakteriami lub własnymi przeciwciałami. Na układ ruchu mogą też wpływać choroby, np. zaburzenia metaboliczne, hormonalne, nowotwory. Powodują one gromadzenie komórek zapalnych w okolicy stawów i ścięgien, które tworzą ziarninę zapalną uszkadzającą elementy narządu ruchu.
O tym, czy będziemy mieć problemy ze stawami, decyduje przede wszystkim odziedziczony przez nas zestaw genów.
RZS, czyli gościec lub artRetyzm
W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (zwanego dawniej gośćcem lub artretyzmem) na każdych dziesięciu chorych, dziewięć to kobiety. Być może istotną rolę w tej chorobie stawów odgrywają „banalne” infekcje wirusowe. Niewyleczone zapalenie ucha czy gardła może po latach zaowocować przewlekłym bólem, obrzękiem i sztywnością (zwłaszcza rano) drobnych stawów.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Mężczyźni siedmiokrotnie częściej chorują na tę chorobę, zwaną zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Ta choroba może zacząć się już u nastolatków.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Osoby starsze i otyłe mogą cierpieć z powodu chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa. Ich przyczyn jest postępujące z wiekiem niszczenie chrząstki stawowej, prowadzące do upośledzenia ruchomości stawów.
Czy można ustrzec się chorób stawów i jak?
Przed niektórymi chorobami reumatycznymi (genetycznymi, związanymi z reakcją układu odpornościowego) nie uciekniemy, nieznane są bowiem ich przyczyny. Natomiast rozwijających się w późniejszym wieku schorzeń zwyrodnieniowych, zwanych popularnie reumatyzmem, można uniknąć, stosując się do kilku prostych rad:
- racjonalnie się odżywiaj i utrzymuj prawidłową masę ciała;
- uprawiaj sport, ale nie wyczynowo;
- dbaj o równomierne obciążenie stawów (noś zakupy w obu rękach);
- nie zaniedbuj nawet najbardziej banalnej infekcji, lecz zęby, uszy i zatoki;
- nie garb się w pozycji siedzącej;
- śpij na twardym, sprężystym materacu i niewielkiej poduszce.
Rośliny pomocne w chorobach stawów – leki
Leczenie chorób reumatoidalnych (chorób stawów) jest trudne i długotrwałe. Zazwyczaj sięga się po tabletki przeciwbólowe, nie zdając sobie sprawy, jak szkodliwe są dla przewodu pokarmowego i innych narządów. Nic dziwnego, że ciągle poszukuje się pomocnych substancji w świecie roślin. Leki roślinne bowiem mają słabsze działania uboczne, a w wielu przypadkach są skuteczne. Jak dotąd, za szczególnie pomocne w chorobach reumatycznych uznano imbir i hakorośl.
IMBIR – znany i doceniany jest głównie jako przyprawa. Tymczasem oprócz wyjątkowych właściwości smakowych ma również lecznicze. Stwierdzono, że zawarte w nim związki hamują produkcję substancji odpowiedzialnych za takie objawy chorób stawów, jak ból i obrzęk.
HAKOROŚL – zwana diabelskim pazurem w Europie pojawiła się dopiero w II połowie XX w., choć w Afryce od wieków znano jej przeciwbólowe działanie. Badanie, podczas którego chorzy z bólem biodra przyjmowali wyciąg z hakorośli, wykazało, że w 2/3 przypadków można zrezygnować z niesteroidowych środków przeciwzapalnych, a u pozostałych ograniczyć ich dawki. Preparaty zawierające tę roślinę są pomocne w leczeniu gośćca zwyrodniającego, zalecane w stanach zapalnych i zwyrodnieniowych, ze zniekształceniami i obrzękami.
Leki na choroby stawów zawierające wyciągi z obu tych roślin są dostępne w aptekach: z imbiru – Zinaxin, zaś z diabelskiego pazura – Reumaherb i Reumaphyt, a do stosowania zewnętrznego Harpago żel.
Sprawdź też leki na odchudzanie!
