No votes yet.
Please wait...

Zmiana koloru włosów ma wpływ nie tylko na twój wygląd, ale i na samopoczucie. Idealny kolor powinien być równy, głęboki. Czy możesz go uzyskać w domu, czy też lepiej farbowanie włosów zlecić profesjonaliście? Dobrze dobrany dodaje urody, odejmuje lat i poprawia nastrój. Jaką farbę wybrać, by pokryć siwe włosy, a jaką, by tylko nieco zmienić odcień?

Farbowanie włosów w salonie

Farbowanie najlepiej zrobić w salonie fryzjerskim. Profesjonalista nie tylko pomoże nam dobrać fryzurę i odcień farby, ale też doradzi, jak odpowiednio pielęgnować włosy. Kolor włosów powinien być spójny z cięciem i długością włosów. Tylko wtedy w pełni podkreśla urodę kobiety. Nie wolno traktować go niezależnie i lekceważąco, bo nieumiejętnie dobrany może przynieść więcej szkód niż pożytku – podkreślić rozszerzone naczynka na skórze, cienie pod oczami, dodać lat. Jeżeli chcemy uzyskać naturalne kolory naturalne kolory, włosy mają być zdrowe, błyszczące, dobrze obcięte, ale kolor musi mieć głębię. Możemy też chcieć mieć na włosach kilka odcieni, dzięki czemu kolor zyskuje na naturalności i wydaje się jeszcze głębszy, a na włosach widać refleksy. Na taką zabawę odcieniami, na połączenie koloru opalizującego ze złocistym albo popielatego z ciepłym, może sobie pozwolić tylko profesjonalista.

Farby fryzjerskie są lepsze i droższe

Farby fryzjerskie są delikatniejsze niż te kupowane w sklepach, więc nie uwrażliwiają tak włosów. Usługa w salonie jest jednak zdecydowanie droższa niż zakup farby, dlatego wiele kobiet decyduje się na domową koloryzację. Oszczędzają w ten sposób czas i pieniądze. Jest jednak pewien szkopuł… – Pierwsze farbowanie włosów lub radykalna zmiana koloru włosów zawsze powinna odbyć się w salonie fryzjerskim, przy udziale profesjonalnych kosmetyków do koloryzacji i pielęgnacji. Taki zabieg pozwala zachować dobrą kondycję włosa i uniknąć kolorystycznej wpadki. Farby dostępne w sklepach nie odbarwią włosa bardziej niż o kilka odcieni, więc często bywa tak, że kobiety trafiają do salonu z włosami w kolorze kanarkowej żółci zamiast złotego blondu. Lepiej więc zdać się na umiejętności fachowca.

Najpierw regeneracja a potem farbowanie włosów

Zanim zdecydujesz się na zabieg koloryzacji włosów najpierw zadbać o kondycję włosów. Wiatr, słońce, słona albo chlorowana woda na pewno dają się włosom we znaki. Często są przesuszone i osłabione, a kolor spłowiały. Jeśli do tego wszystkiego doszła jeszcze choroba albo stres, mogą wypadać, być matowe, cienkie, mieć rozdwojone końcówki. Dlatego najpierw warto włosy podciąć i zregenerować, a dopiero potem ufarbować.
Regeneracja włosów powinna trwać co najmniej trzy tygodnie. W tym czasie nie tylko trzeba dbać o nie od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Przyjrzyj się więc swojej diecie i uzupełnij ją o odpowiedni składniki, dotleniaj się, jeśli trzeba, łykaj witaminy (z grupy B wzmocnione cynkiem) i koniecznie zaprzyjaźnij ze specjalnymi maseczkami oraz kuracjami w ampułkach, dobranymi do potrzeb włosów i skóry głowy.

Co jeść na regenerację włosów?

Włosom potrzeba cynku, miedzi, żelaza, wapnia i witamin z grupy B. Bez tego stają się kruche, łamliwe, cienkie, tracą połysk. Twoja dieta powinna więc zawierać:

  • mięso, sery, orzechy, kiełki pszenicy, cebulę – bogate w cynk, który poprawia ukrwienie skóry głowy i wpływa na porost włosa. Uwaga! Niedobór cynku prowadzi do zaniku mieszka włosowatego!
  • pełnoziarniste pieczywo, czosnek, pomidory i ziemniaki – zawierające miedź, która bierze udział w tworzeniu melaniny w skórze i we włosach.
  • szpinak, soczewicę, sardynki, wątróbkę i inne podroby, fasolę, płatki śniadaniowe – bogate w żelazo, które odżywi cebulki włosów.

Farbowanie włosów w domu – szampon czy farba?

Kiedy jednak decydujesz się na farbowanie włosów w domu, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań: zmienić kolor tylko o ton, czy może radykalnie? Jaki produkt wybrać, kiedy trzeba pokryć pierwsze siwe włosy, a jaki, kiedy tych włosów jest więcej? Zanim pogubisz się w tym labiryncie, zacznij od przypomnienia sobie podstawowych wiadomości.

Rodzaje koloryzacji włosów

Koloryzacja na krótki czas

czyli koloryzujące pianki. To dzięki nim na jeden wieczór możesz zafundować sobie czerwone lub turkusowe pasmo we włosach albo ufarbować włosy na świecący w ultrafiolecie kolor. I tak spłynie wraz z szamponem już przy pierwszym myciu. Minusem pianek jest fakt, że lubią kruszyć się i obsypywać, brudząc ubranie lub… poduszkę.

Szampon koloryzujący

nie zawiera amoniaku, dlatego nie wnika w głąb włosa, tylko pokrywa jego powierzchnię. Wypłukuje się stopniowo wraz z myciem, a efekt utrzymuje się do kilku myć (4–8). Jednak wiele zależy od naturalnego koloru włosów i ich struktury. Zniszczone i porowate dłużej zatrzymują składniki barwiące. Po użyciu szamponu nie ma odrostów, kolor po prostu blednie. Jak poznać, czy mamy do czynienia z szamponem koloryzującym czy środkiem o większej trwałości – preparatem koloryzującym „ton w ton” albo farbą? Te pierwsze sprzedawane są w gotowej postaci (pianki, szamponetki) i nie trzeba przygotowywać mieszanki w domu. Szampon koloryzujący kryje pojedyncze siwe włosy (nie może być ich więcej niż 30 proc.).

Koloryzacja ton w ton

pozwala na wzmocnienie naturalnego odcienia włosów (lub zmianę go o ton), nadaje subtelne refleksy. Produkty tego typu nie zawierają amoniaku, w związku z tym nie rozjaśniają naturalnych pigmentów (nie rozjaśnisz więc tym sposobem włosów). W zestawie jest jednak woda utleniona o niewielkim stężeniu, dzięki czemu ten preparat lepiej radzi sobie z siwymi włosami (kryje je do 50 proc., można zatem używać go przy pierwszych siwych pasmach). Kolor spłukuje się stopniowo wraz z kolejnym myciem starcza na ok. 28 myć.

Koloryzacja trwała

dzięki niej można trwale zmienić kolor włosów, ale rozjaśnić je jedynie o 2–3 tony. Podczas zabiegu włos jest jednocześnie rozpulchniany i koloryzowany (amoniak rozpulchnia włosy, woda utleniona rozjaśnia naturalne pigmenty i wprowadza na ich miejsce pigmenty kosmetyczne). Farby permanentne kryją siwe włosy nawet w 100 proc., kolor nie ulega wymywaniu, może jednak blednąć pod wpływem słońca czy chlorowanej wody. Dlatego nowoczesne preparaty zawierają specjalne odżywki czy witalizery. Odświeżacz koloru, który nakłada się po dwóch, a potem czterech tygodniach po farbowaniu. Minusem trwałej koloryzacji jest konieczność farbowania odrostów.

Odbarwienie włosów

radykalna zmiana więcej niż o 2–3 tony. Jeśli ją planujesz, przed koloryzacją koniecznie sięgnij po rozjaśniacze (np. Biała henna – rozjaśniacz do włosów Delia, Farba rozjaśniająca Maribell, Marion). Zawierają one wodę utlenioną w dużo większym stężeniu niż farba i niszczą naturalny barwnik włosa – melaninę. Jednak efekt rozjaśniania często odbiega od planowanego, a nieumiejętne zastosowanie preparatu niszczy włosy.

Farbowanie włosów w domu: trzymaj się instrukcji

To zabieg prosty i przynoszący wspaniałe efekty, o ile spełnisz kilka podstawowych warunków.

Po pierwsze i najważniejsze, trzeba odpowiednio dobrać odcień farby do karnacji skóry i koloru oczu.

Po drugie przygotować sobie „warsztat pracy”, czyli zapoznać się z instrukcją dołączoną do farby. Wbrew pozorom to bardzo ważne, bo każdy produkt może mieć inny czas działania. Należy mieć pod ręką ręcznik, jednorazowe rękawiczki i grzebień.

Po trzecie – po przygotowaniu farby od razu przystąpić do zabiegu.

Producenci farb radzą, by dobę wcześniej wykonać próbę alergiczną (np. na skórze za uchem) i sprawdzić, czy kosmetyk nie wywołał uczulenia. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, jeśli jesteś alergiczką, przyjmujesz stale leki lub farbujesz włosy po raz pierwszy. W praktyce uczulenia zdarzają się jednak rzadko. Fryzjerzy zwracają natomiast uwagę, by przed farbowaniem mieć czyste, pozbawione środków do stylizacji włosy.

Przygotowanie do koloryzacji włosów

Przygotowanie to klucz do sukcesu, jeśli na co dzień używasz pianki, lakieru czy żelu, przed farbowaniem umyj, wysusz i dobrze rozczesz włosy, by łatwo można było je podzielić na pasma.
Możesz też użyć odpowiedniego kosmetyku, który przygotuje włosy na przyjęcie farby. Są to specjalne fluidy do stosowania przed koloryzacją (niektóre znajdziesz od razu w zestawie z farbami) ze składnikami nawilżającymi i polimerami, w których zastosowano technologię jonową. Dzięki temu włos szybko odzyskuje gładką powierzchnię i dobrze przyjmuje farbę. W efekcie kolor jest równy, bardziej intensywny i błyszczący.

Farbowanie włosów w domu: dobór koloru farby

Zanim kupisz farbę, poświęć sobie trochę czasu i dokładnie, przy dziennym świetle, obejrzyj się w lustrze. Wtedy łatwiej dobierzesz właściwy kolor.

  1. Jeśli twoja skóra ma odcień jasny, różowy, różowo-beżowy, jasnooliwkowy, oczy są niebieskie, niebiesko-szare, zielono-niebieskie, a naturalnym kolorem włosów jest (lub był w dzieciństwie) jasny blond, blond, popiel, siwy lub tzw. mysi, wybierz farbę o chłodnym odcieniu.
  2. Kiedy masz skórę w odcieniu jasnozłocistym, brązowo-złotym, brzoskwiniowym, złoto-beżowym, beżowo-różowym, oczy brązowe, złoto-zielone, oliwkowe, orzechowe, ciemnobrązowe, a naturalnym kolorem włosów jest złoty, złoty brąz, kasztanowy, rudy, sięgnij po farbę w odcieniu ciepłym.
  3. Najważniejszym elementem przy wyborze odcienia jest naturalny kolor twoich włosów. Brunetka czy kobieta o włosach brązowych nie zmieni się od razu w platynową blondynkę (tu już potrzeba fachowej ręki fryzjera i profesjonalnych utleniaczy). Pamiętaj też, że im jaśniejszy kolor włosów, tym efekt farbowania będzie bardziej intensywny.

Zanim przystąpisz do farbowania

  1. Okryj ramiona ręcznikiem, na dłonie włóż jednorazowe rękawiczki. Skórę przy włosach zabezpiecz grubą warstwą tłustego kremu. Przed zabiegiem starannie rozczesz włosy grzebieniem. Mieszankę do farbowania zużyj natychmiast po przygotowaniu.
  2. Nakładaj farbę na suche i włosy. Jeśli jednak wcześniej użyłaś dużo lakieru, pianki lub żelu, najpierw umyj włosy, następnie wysusz je i dopiero przystąp do farbowania. Są też farby, które nakłada się na wilgotne włosy, ale taką informację na pewno znajdziesz na opakowaniu.
  3. Trzymaj farbę na włosach ściśle z zaleceniami, które znajdziesz w instrukcji.
  4. Kiedy nałożysz mieszankę na włosy, przeczesz je raz jeszcze, by ją dokładnie rozprowadzić.
  5. Przy włosach długich i gęstych używaj dwóch opakowań farby, by produkt dotarł do każdego włosa i pokrył całą jego powierzchnię.
  6. Farbując odrosty tym samym odcieniem co poprzednio, najpierw nałóż farbę na nie, a dopiero kilka minut przed spłukaniem na resztę włosów. Czas  określa instrukcja.
  7. Jeśli farbujesz włosy po raz pierwszy lub masz skłonność do uczuleń, najpierw zrób test na małym fragmencie skóry (za uchem, w zgięciu ramienia).
  8. Trik fryzjerów – na 5 minut przed spłukaniem farby, nanieś na włosy dodatkowo trochę odżywki (może być ta, którą znajdziesz w zestawie do farbowania) i wmasuj w poszczególne pasma. Dzięki temu będą jeszcze bardziej błyszczące.

Poprawne farbowanie włosów: 10 zasad

Oto kilka sprawdzonych rad udzielonych przez profesjonalistów:

  1. Zanim sięgniesz po zupełnie nowy kolor farby – skonsultuj swój pomysł z fachowcem. Może się okazać, że odcień sugerowany przez producenta z różnych powodów nie pojawi się na twoich włosach.
  2. Jeśli wcześniej rozjaśniałaś włosy, nowy kolor może być jaśniejszy niż podaje opis producenta. Tak samo jaśniejszy naturalny kolor włosów sprawia, że efekt farbowania jest bardziej intensywny. Blondynki powinny więc uważać z rudymi odcieniami.
  3. Nie eksperymentuj z ciemnymi kolorami. Trudno je potem odbarwić.
  4. Pamiętaj, że jasne farby kupowane w supermarketach często przybierają żółte odcienie.
  5. Prowadząc farbowanie włosów w domu, przestrzegaj zaleceń podanych w instrukcji. Dozwolone jest dłuższe trzymanie farby na włosach w celu uzyskania intensywniejszego koloru, ale nie dłużej niż 15 minut.
  6. Jeśli rozjaśniasz włosy, opatul głowę folią i ręcznikiem. Ciepło sprzyja koloryzacji.
  7. Włosy po farbowaniu potrzebują specjalnego traktowania. Zafunduj im regularne – przynajmniej raz w tygodniu – kuracje nawilżające.
  8. Intensywność i trwałość koloru zależą przede wszystkim od jakości farb i pigmentów. Jeśli więc chcesz się długo cieszyć olśniewającym odcieniem, farbuj włosy w salonie fryzjerskim.
  9. Pamiętaj, że ciemne i zimne kolory włosów podkreślają zmęczenie: cienie pod oczami, rozszerzone naczynka, zmarszczki. Kolory sztuczne, nienaturalne, czyli czerwienie, fiolety i śliwki postarzają. Odmładzają natomiast kolory jasne, ciepłe i trójwymiarowe.
  10. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście! Jeśli zdarzyło się, że wyniku domowego farbowania przypominasz Anię z Zielonego Wzgórza, masz dwa wyjścia: udaj się po pomoc do zaufanego fryzjera lub… do sklepu z kapeluszami.

Farbowanie włosów salonie: zrelaksuj się

Z danych producentów profesjonalnych farb do włosów wynika, że z roku na rok Polki coraz częściej farbują włosy w salonie fryzjerskim. Farbowanie włosów w salonie przeprowadza już ponad połowa kobiet. Przy okazji koloryzacji w salonie większość kobiet podcina włosy i poddaje je zabiegom pielęgnacyjnym. Warto przy tym wiedzieć wiedzieć, że farby fryzjerskie są delikatniejsze niż te kupowane w sklepach. Wizyta u fryzjera traktowana jest także jak forma relaksu. Mycie głowy z masażem, fachowa konsultacja, odpoczynek mają niemałe znaczenie. Po fachowym zabiegu zmieniają się nie tylko włosy, ale i postrzeganie siebie: wzrasta poczucie własnej atrakcyjności.

Fryzjer wykorzysta wszystkie możliwości

Warto też pamiętać, że fryzjer może sobie pozwolić na zabawę odcieniami farb. Połączy kolor opalizujący ze złocistym, popielaty z ciepłym, do czerni doda granat lub czerwień i dzięki temu nie będzie ona „płaska” ani matowa. Wykorzysta też to, co dała ci natura: strukturę włosa, jego grubość, skręt, zarost na karku. Pamiętaj również, że trendy we fryzjerstwie to tylko wskazówka. Nie każdemu dobrze będzie w każdym kolorze. Zawsze warto odwiedzić zakład fryzjerski, gdy planujemy radykalną zmianę koloru włosów. Farby dostępne w sklepach nie odbarwią bowiem włosa bardziej niż o kilka odcieni. Chcesz zrezygnować z rudych odcieni na rzecz blondu? Lepiej zdaj się na rękę fachowca!

Jak dbać o farbowane włosy?

Ideałem byłoby, gdybyśmy myły włosy w wodzie mineralnej lub przegotowanej, bo zła woda i chlor wypłukują farbę. Płukanie w dobrej wodzie, kosmetyki do włosów farbowanych, dobra maska regenerująca, naturalne suszenie naprawdę przynoszą widoczne efekty. Jeśli włosy są bardzo zniszczone, można wybrać się na zabieg silnie nawilżający lub regenerujący np. z serii Absolut Repair L’Oréal Professionnel.

No votes yet.
Please wait...
Farbowanie włosów refeleksy na włosach