Czy zdarza się,że przez noszenie nakrycia głowy, włosy są osłabione, nadmiernie przetłuszczone, a niekiedy „upstrzone” łupieżem? Dla wzmocnienia ich kondycji warto zastosować kilka prostych, łatwych do wykonania domowych zabiegów, po których nabiorą blasku i zdrowego wyglądu.Jak wzmocnić włosy? Przedstawiamy proste domowe sposoby, piszemy co robić i co jeść.
Jak wzmocnić włosy? Sprawdzenie stanu włosów
Trzeba zacząć od uważnego obejrzenia pasemek włosów. Nawet jeżeli brakuje im połysku, i tak pozostają jedną z najbardziej zadziwiających „konstrukcji” naszego organizmu. Mamy na głowie 100 000 włosów, z których każdy składa się z wewnętrznej „łodygi” – mieszaniny białek, wody i związków lipidowych (tłuszczów), pokrytej pochewką zewnętrzną. To ona odpowiada za połysk zdrowych włosów, które uszkodzone matowieją i są bez „życia”.
Żywą częścią włosa jest tylko mieszek włosowy (cebulka), złożony z brodawki i opuszki. Leży on tuż pod skórą, w miejscu, w którym wyrasta z niej włos. Włosy są strukturą martwą i poprawianie ich wyglądu szamponami i odżywkami nie daje istotnych wyników. Trwały połysk i bujność zapewnia dbałość „od wewnątrz”.
Korzystnie na włosy działa częste jedzenie produktów zasobnych w niezbędne kwasy tłuszczowe (NKT) omega-3 i omega-6. Ich źródłem są tłuste ryby, takie jak tuńczyk, makrela i łosoś, orzechy i warzywa o zielonych liściach, siemię lniane, pestki dyni, ziarna sezamowe i olej z tych ziaren.
Stan włosów zależy także od zaopatrzenia organizmu w witaminy z grupy B oraz prowitaminę A (beta-karoten) i cynk. Bogatym źródłem beta-karotenu są warzywa o ciemnozielonych liściach, wątróbka i jajka. Znaczne ilości cynku znajdują się w nasionach roślin strączkowych (fasola, bób, soja, soczewica, groch) i w owocach morza.
Włosom potrzebna jest też witamina C. Znajduje się ona w owocach cytrusowych, dzikiej róży, papryce, zielonych warzywach liściastych i w owocach jagodowych. Jedwabistość i połysk zapewnia witamina E, zawarta w kiełkach pszenicy, olejach roślinnych i w orzechach.
W czym płukać włosy aby je wzmocnić?
Chłodne i suche powietrze, spotęgowane zimą suchym powietrzem w ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach, nasila występowanie na skórze głowy łupieżu. W celu zapobieżenia łuszczeniu się skóry oraz ochrony przed infekcją można wmasowywać w skórę głowy olejek z drzewa herbacianego. Zdaniem wielu specjalistów jest on równie efektywny, jak przepisywane na receptę silne leki steroidowe.
- Skutecznymi płynami przeciwłupieżowymi, do płukania włosów, są odwary z ziela tymianku, rozmarynu oraz z liści szałwii. Przygotowuje się je gotując na wolnym ogniu pod przykryciem 2 kopiaste łyżki jednego z ziół w 1/2 litra wody, przez 10 minut. Po odcedzeniu i lekkim przestudzeniu odwarem polewa się wilgotne, umyte włosy i wpasowuje się go w skórę.
- Prostym i skutecznym środkiem przeciwłupieżowym jest sól. Po umyciu włosów wciera się w skórę głowy sól (najlepiej morską) i pozostawia na 10 minut, a następnie spłukuje letnią wodą.
Jak wzmocnić włosy? Co jeść i pić?
Sposoby wzmacniania włosów proponuje także tradycyjna medycyna chińska. Aby skutecznie wzmocnić cienkie, łamliwe, rozdwajające się na końcach i pozbawione połysku włosy, chińscy lekarze polecają jeść:
- ryby,
- pieczywo razowe,
- płatki zbożowe,
- nasiona roślin strączkowych (groch),
- orzechy i pestki dyni,
- natkę pietruszki,
- cebulę,
- czosnek i grzyby.
Zdaniem medycyny chińskiej zalecane jest picie:
- soku z marchwi (2 razy w tygodniu),
- jogurtu naturalnego
- soku z czarnej rzodkwi.
Należy ograniczyć jedzenie tłustego mięsa i serów podpuszczkowych, zrezygnować ze słodyczy.
- Dwa razy w tygodniu warto wypijać napary z pokrzywy i skrzypu. Przygotowuje się je z łyżki suszonej pokrzywy i połowy łyżki skrzypu zalanych 1/2 litra wrzątku. Składniki pozostawia się pod przykryciem na 15 minut, a następnie odcedza. Napar słodzi się miodem i wypija niewielkimi porcjami. Radzą po każdorazowym myciu płukać włosy płukanką z naparu pokrzywy, z dodatkiem octu, lub z naparu szyszek chmielu i piwa.
- Odżywczo i wzmacniająco działa na włosy również płukanka chmielowo-piwna. Przygotowuje się ją z 2-3 szyszek chmielu zalanych szklanką wrzątku i odstawionych na 15 minut pod przykryciem do naciągnięcia. Po odcedzeniu do naparu dodaje się szklankę jasnego piwa. Mieszankę nakłada się na włosy i po kilku minutach zmywa ciepłą wodą.