Przez 4 lata trenowałem zawodowo siatkówkę. W zeszłym roku zrezygnowałem. Po pół roku od zaprzestania treningu zaczęły mnie boleć kolana. Lekarz skierował mnie na badania i rehabilitację, brałem też leki przeciwbólowe. To wszystko niewiele pomogło. Może trochę mniej bolą przy wchodzeniu na schody. Nadal nie mogę skakać, biegać, pozwolono mi tylko w miarę rozsądnie jeździć na rowerze. Zdjęcia rentgenowskie nic nie wykazują, a ja nie mogę się pogodzić z tym, by w wieku 19 lat być „na sportowej” emeryturze. Co możecie mi poradzić na mój problem: Ból kolan po treningu wyczynowym?
Ból kolan po treningu wyczynowym – szybsze zmiany zwyrodnieniowe
Bywa czasami, że sport wyczynowy doprowadza do powstania szybszych zmian zwyrodnieniowych, zwłaszcza w takich dużych stawach, jakimi są kolana. W Pana przypadku przez kilka lat kolana podlegały poważnym przeciążeniom w związku z uprawianiem siatkówki.
Z listu wynika, że szukał Pan już pomocy lekarskiej, wykonane zostało badanie radiologiczne. Nie wykazano zmian chorobowych. To jest możliwe, bo w przypadku zmian w tkankach miękkich badanie rtg często nie jest wystarczające, ponieważ zmiany w tych tkankach często bywają niewidoczne.
Należy podejrzewać, że przyczyną Pana dolegliwości są zmiany w łąkotkach. Łąkotki są to specjalne amortyzatory, które dzięki swojej budowie rozkładają siły i obciążenia, jakim są poddawane kolana. Zmiany w łąkotkach są częste u sportowców.
Ból kolan po treningu – USG kolana
Badaniem, które pozwoli lepiej uwidocznić łąkotki, jest USG kolana. W zależności od jego wyniku, będzie można dopiero planować dalszą strategię leczenia. Da ono odpowiedź na pytanie, czy ograniczyć się do leczenia zachowawczego, stosowania maści, tabletek, zabiegów fizykoterapeutyczne, czy też będzie konieczne postępowanie bardziej inwazyjne – artroskopia, bądź też zabieg usunięcia łąkotek.
