No votes yet.
Please wait...

Jeśli podejmujesz decyzję o aktywnym spędzaniu wolnego czasu w siłowni, to powinnaś zdawać sobie sprawę, że sposób odżywiania musi ulec zmianie. Odpowiednia  dieta pomoże osiągnąć szybsze rezultaty. Co należy zatem jeść przed, a co po jego zakończeniu?

Trening treningowi nierówny

Nie ma czegoś takiego jak po prostu trening. Dwa główne jego rodzaje to trening na budowanie masy mięśniowej i na spalanie tkanki tłuszczowej. Pierwszy wymaga zwiększenia ilości kalorii w diecie, w skuteczności drugiego pomaga ograniczenie kalorii. Przed rozpoczęciem regularnych zajęć postaraj się zmodyfikować sposób odżywiania.

Co jeść przed treningiem?

Niezależnie od rodzaju treningu organizm potrzebuje odpowiedniego przygotowania do wysiłku fizycznego. Posiłek przedtreningowy powinien składać się z produktu bogatego w węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, dzięki czemu zawarta w nim energia będzie stopniowo uwalniania i wykorzystywana na bieżące potrzeby organizmu. Może to być:

  • ciemne pieczywo,
  • pełnoziarnisty makaron,
  • grube kasze,
  • płatki owsiane.

Posiłek powinien zawierać inne lekkostrawne dodatki takie jak:

  • chudą wędlinę,
  • twarożek,
  • mięso,
  • rybę,
  • łatwostrawne warzywa(na przykład gotowane brokuły).

Posiłek przed treningiem nie może być zbyt obfity i powinien być zjedzony na 1,5 godziny przed treningiem.

Co jeść po treningu?

Po treningu organizm domaga się kolejnej porcji składników odżywczych. Musi zniwelować straty węglowodanów powstałe w czasie ćwiczeń i wzmocnić stan włókien mięśniowych. Posiłek powinien obfitować w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, na przykład w ryż, i zawierać duże ilości chudego białka, w postaci twarożku o niskiej zawartości tłuszczu, drobiu lub chudych ryb. Konieczny jest dodatek gotowanych warzyw. Posiłek potrenigowy powinien być zjedzony na pół godziny po zakończeniu zajęć.

Zrezygnuj z podjadania w czasie treningu

W czasie treningu uwaga organizmu skupiona jest na pracy mięśni i nawet mała przekąska wtedy zjedzona może spowodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Jedyne, na co można sobie pozwolić w czasie treningu, to woda i napoje izotoniczne.

Napoje to podstawa

Zdrowy człowiek powinien pić 2-2,5 litra płynów dziennie. Trenujący mężczyzna powinien pić o wiele więcej wody. W czasie treningu duża część wody „ucieka” z organizmu w postaci potu. Jej utrata powoduje, że osoby aktywne muszą zwiększyć ilość wypijanych płynów. Zależy to od intensywności i czasu trwania zajęć.

No votes yet.
Please wait...