Powoli i dostojnie. Każdego ranka tysiące Chińczyków wychodzi ze swych domów, by na świeżym powietrzu dzień rozpocząć gimnastyką tai-chi. Tai-chi to stara chińska sztuka ruchu. Ale nie dla samego kultywowania tradycji Chińczycy co rano w parkach i na ulicach powtarzają te same dostojne i płynne ruchy. Tai-chi ćwiczy się w celu poprawy zdrowia, rozwijania spokoju umysłu oraz jako sztukę walki, i wszystkie te trzy aspekty są ze sobą związane.
Tai-chi dla początkujących
Dla osób starszych o mniejszych możliwościach ruchowych i poznających dopiero sztukę tai-chi najistotniejszy jest zazwyczaj zdrowotny i relaksacyjny wymiar tych ćwiczeń – przyjemność i ukojenie płynące z charakterystycznych, miękkich, kocich ruchów.
Z punktu widzenia zdrowia gimnastyka tai-chi usprawnia mięśnie i stawy, poprawia pracę układu oddechowego i krwionośnego. Rozluźnia, uspokaja, pomaga się skupić i skoncentrować.
Jest odpowiednia dla wszystkich, którzy cierpią na zmiany zwyrodnieniowe, poważne dyskopatie, choroby serca i układu krążenia, czyli schorzenia, przy których nawet ćwiczenia z zakresu typowej rehabilitacji nie zawsze są dostępne.
Egzotyczny niezbędnik
Do ćwiczeń tai-chi wystarczy zwykły strój sportowy (T-shirt, długie spodnie) oraz tenisówki. Bez względu na cel praktyki tai-chi (relaks i zdrowie, samoobrona) sposób ćwiczenia jest taki sam. Intensywność ćwiczeń dostosowuje się natomiast do indywidualnych potrzeb. Trening rozpoczynają ćwiczenia rozgrzewające i rozluźniające mięśnie, ścięgna i stawy. Następnie przechodzi się do ćwiczeń rozciągających, zwiększających zakres ruchów w stawach. Wszystkie wykonywane są powoli i stopniowo i muszą być skoordynowane z oddechem.
Skąd ta moc?
Każdy, kto słyszał kiedykolwiek o tai-chi, słyszał, że ćwiczenia te regulują przepływ energii w organizmie. Z pozoru brzmi to absolutnie niewiarygodnie, dlatego wiele osób nie wierzy w dobroczynne działanie takiej gimnastyki. Niechęć do zgłębiania filozofii kryjącej się za tymi ćwiczeniami, nasz sceptyzm, nie oznacza jednak, że nie można ich traktować tylko i wyłącznie jako formę pożytecznej dla naszego zdrowia aktywności.