Papki z warzyw, pulpy z owoców, kaszki i soczki. To skrótowy jadłospis najnowszego przeboju dietetycznego, jakim jest dieta słoiczkowa. Za oceanem bije rekordy popularności. Jak twierdzą fani – w tydzień gubisz rozmiar!
Dieta słoiczkowa – zasady
Trwa: nie dłużej niż 7 dni, a w wersji z dwoma dietetycznymi posiłkami – 21 dni. Można ją stosować raz w roku, jeśli zależy ci na bardzo szybkich rezultatach.
Dla kogo: dla wszystkich, z wyjątkiem nastolatek, kobiet w ciąży i karmiących.
Obiecuje: szybkie efekty, nawet do 5 kg w tydzień.
Dostarcza: łatwo przyswajalnych składników, węglowodanów, białek i tłuszczów. Jest niedoborowa pod względem białek, „dobrych” tłuszczów, witamin oraz minerałów.
Dzienna dawka kalorii: 500–1400.
Ten radykalny i oryginalny, choć mało wymyślny sposób pozbycia się niechcianych kilogramów wymyśliła Tracy Anderson, trenerka amerykańskich gwiazd, i przetestowała go (z sukcesem!) na Madonnie, Gwyneth Paltrow i Shakirze. Dieta słoiczkowa to wykorzystanie gotowego jedzenia dla małych dzieci. Baby Food Diet zyskuje coraz większe rzesze zwolenników, nie tylko wśród gwiazd. Dlaczego? Obiecuje okiełznać apetyt, pozwala jeść w biegu i szybko chudnąć!
Jak działa dieta słoiczkowa?
Idea jest bardzo prosta: zamiast jeść konwencjonalne posiłki wyjadasz zawartość słoiczków z daniami dla dzieci. Możesz wybierać spośród ogromnego asortymentu Gerbera, Babydream z Rossmana czy Hippa. Są to zupy, przeciery, musy, warzywa z mięsem, kaszą czy rybą – przygotowane dla niemowląt i dzieci powyżej roku. Mają one niewielką gramaturę, 50–220 g: w zależności od wieku dziecka i rodzaju posiłku. To ważna informacja – z tego powodu podczas kuracji powinno się korzystać ze słoiczków przeznaczonych dla dzieci powyżej roku.
Rodzaje diety słoiczkowej
Dieta Tracy Anderson, popularnie nazywana też słoiczkową, ma kilka wersji.
W podstawowej zaleca się jedzenie wyłącznie 12-14 słoiczków dziennie.
W kolejnej – 10 słoiczków i jeden poisiłek (obiad lub kolację), oczywiście również niskokaloryczne.
W wersji racjonalnej, najlepszej pośród wszystkich, powinno się jeść 2 niskokaloryczne posiłki plus 3 słoiczki.
Gdy twój jadłospis będzie składał się wyłącznie ze słoiczków (wersja pierwsza diety) lub zastąpisz nimi niektóre posiłki (wersja druga i trzecia), niewielka kaloryczność niemowlęcej porcji (15–140 kcal) dosyć szybko doprowadzi do ujemnego bilansu energetycznego i błyskawicznego spadku masy ciała.
Musisz więc racjonalnie wybierać dania, kierując się ich składem, i zjadać dodatkowo zwykłe posiłki: śniadanie i obiad. Aby nie wywołać efektu jo-jo, zamiast pulpy owocowej, bogatej w węglowodany, sięgaj po warzywa z kurczakiem lub indykiem, kaszą i warzywami.
Pamiętaj, że ich skład, konsystencja i walory odżywcze są odpowiednie dla niemowlaków, które nie mają w pełni rozwiniętego przewodu pokarmowego, nie potrafią gryźć i potrzebują mnóstwa węglowodanowej energii przy bardzo niskim poziomie białka. Nie jest to pokarm dla dorosłych, szczególnie odchudzających się, dlatego nie powinno się tej diety stosować dłużej niż 10 dni. Kuracja jest co prawda skuteczna, ale nie daje żadnych wskazówek, jak utrzymać uzyskaną wagę, ani nie uczy zdrowych nawyków.
Dieta słoiczkowa zdaniem eksperta
Bardzo łatwa w stosowaniu, szczególnie dla tych, którzy są zapracowani i nie jedzą obiadu w ciągu dnia, objadają się natomiast wieczorem. Zarówno dla pielęgniarki, jak i dla dyrektora.
Warunek podstawowy: przynajmniej jeden konwencjonalny posiłek. Niestety, koncepcja tej diety, kontrolującej zjadane kalorie, uniemożliwia degustację posiłków, długie żucie i eliminuje przyjemność jedzenia, która również ma wpływ na długo utrzymujące się uczucie sytości.
Niedobór błonnika w słoiczkowej diecie to następna przyczyna tego, że po zjedzeniu takiego posiłku szybko zrobisz się głodna. Dokładanie otrąb, bogatych w błonnik, upośledzi natomiast wchłanianie i tak niewielkiej ilości składników mineralnych zawartych w niemowlęcych papkach. Pożyteczniej i zdrowiej byłoby w ciągu dnia słoiczek zastąpić jabłkiem lub marchewką. Zamiast musu z warzyw i mięsa zjeść kotlet z piersi kurczaka z warzywami.
Dla wielu dorosłych taka dieta może być trudna do utrzymania przez dłuższy czas, ze względu na monotonny smak i teksturę potraw. Dlatego oprócz słoiczków, radziłabym jeść więcej świeżych warzyw i owoców, natomiast w czasie długich przerw, gdy niemożliwy jest zwykły posiłek, sięgnąć po słoiczek. Warto trzymać w teczce czy szufladzie kilka słoików „na czarną godzinę”. Zdrowiej jest zjeść „na szybko” 2–3 łyżki dziecięcej pulpy niż zajadać się paluszkami i ciastkami.
U sporej grupy dorosłych jedzenie pokarmu w postaci przecierów i musów może wywoływać luźne stolce.
Dieta słoiczkowa plusy:
- Jeśli rzeczywiście codzienne posiłki będziesz zamieniać odpowiednikami w słoiczkach, utrata wagi nastąpi szybko, ponieważ to niskokaloryczne dania.
- Dieta jest wygodna w stosowaniu. Danie ze słoiczka można zjeść w każdej sytuacji i nie trzeba go podgrzewać.
- Zaletą jest również wysoka jakość produktów spożywczych przeznaczonych dla dzieci. Pochodzą one najczęściej z upraw kontrolowanych, produkuje się je bez dodatków soli, pieprzu, a niektóre również bez cukru. Dieta słoiczkowa pozwala także na nauczenie się złotej zasady odchudzania: jeść mniej, ale częściej.
Dieta słoiczkowa minusy
- Ten sposób jedzenia nie jest dostosowany do potrzeb dorosłego organizmu. Dania są przygotowane z myślą o dzieciach, a więc bogate w węglowodany i ubogie w białka. Są rozdrobnione, mają mało błonnika. Stosowanie takiej diety grozi anemią, spadkiem tempa metabolizmu, efektem jo-jo. Odchudzające menu dla dorosłych powinno składać się z produktów bogatych w błonnik, aby szybko i na długo sycić, a także w białka, aby nie osłabiać metabolizmu.
- Z perspektywy odchudzającej się osoby, szybka konsumpcja papki nie jest korzystna, bo im wolniej i dłużej jesz, tym mniej jedzenia potrzebujesz, by organizm poczuł się najedzony. Jeśli będziesz spożywać tylko przeciery, możesz czuć się ciągle głodna. Dodatkowe porcje, nawet z mięsem, nie są obfite jak na potrzeby dorosłego człowieka. Zamiast 20 g w porcji zjadasz 3 g białka!
- Nie wszystkie dania dla dzieci mają niewiele kalorii. Zdarza się, że łyżeczka zawiera ich aż ok. 60! Bardzo ostrożnie wybieraj soczki, ciastka i desery. Są bardzo słodkie i kaloryczne.
- Dzień na diecie słoiczkowej to 40 zł, a w wypadku ekologicznych i organicznych słoiczków – aż 100 zł. W tej cenie możesz zafundować sobie dietetyczny catering z pełnowartościowym niskokalorycznym menu.
