Miliony pracowników biur i zakładów pracy na całym świecie, w tym także w Polsce, cierpią na którąś z form zespołu kanału nadgarstka (ZKN). Najczęściej są to osoby pracujące przy komputerze, grające na niektórych instrumentach muzycznych lub wykonujące prace, polegające na powtarzaniu stale tych samych ruchów rąk.
Zespół kanału nadgarstka objawia się bólem kciuka, odczuwanym w nadgarstku dłoni lub przedramieniu. Powoduje go stały ucisk na nerw pośrodkowy, przechodzący przez kanał nadgarstka. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest nadwerężenie mięśni i ścięgien palców, ręki oraz ramienia i barku.
Objawy te mogą przebiegać łagodnie, odczuwane jako mrowienie i kłucie w rękach lub bardzo poważnie jako stale dręczący ból ręki, połączony z jej drętwieniem, oraz piekący i pulsujący ból całego ramienia. Może to doprowadzić nawet do długotrwałej niezdolności wykonywania jakichkolwiek ruchów.
Największe ryzyko rozwoju tego schorzenia dotyczy programistów, pisarzy i edytorów oraz informatyków pracujących przy klawiaturze komputera. Grupą zwiększonego ryzyka ZKN są też kobiety, zwłaszcza w okresie ciąży, menopauzy, przyjmujące doustne leki antykoncepcyjne, a także osoby cierpiące na artretyzm i cukrzycę oraz chorzy poddawani częstym dializom.
Zespół kanału nadgarstka występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn i pojawia się między 40. a 60. rokiem życia. Nasuwa to podejrzenie, że istotną rolę w rozwoju tego schorzenia odgrywa zachwianie równowagi hormonalnej w organizmie.
W skomplikowanych przypadkach choroba kończy się zabiegiem chirurgicznym, częściej, aby zapobiec jej wystąpieniu, wprowadzeniem pewnych zmian w miejscu pracy.
- W przypadku osób pracujących przy komputerze należy zwrócić uwagę, aby krzesło było lekko pochylone do przodu, co zapewni właściwą pozycję kolan, przy wyprostowanych lub lekko pochylonych do przodu plecach. Ekran komputera powinien być umieszczony nieco poniżej poziomu oczu, a palce muszą mieć możliwość delikatnego zginania i wyprostowywania, bez skręcania nadgarstka. Najlepiej, gdy klawiatura jest płaska, co zapewnia jego właściwe ustawienie. Obie stopy powinny być oparte o podłogę. Co 15 minut należy wstawać, aby się przeciągnąć lub przejść.
- W przywróceniu prawidłowego krążenia w barkach może pomóc masaż lub odpowiedni zestaw ćwiczeń rozciągających, które nie tylko poprawiają postawę, wzmacniają także mięśnie, co może chronić przed rozwojem zespołu kanału nadgarstka.
- Badania wykazały, że dolegliwości z nim związane może złagodzić przyjmowanie witaminy B6, podawanej łącznie z witaminą B2, a także wyciągu z kory wierzby białej, od dawna stosowanej jako naturalny środek przeciwzapalny i przeciwbólowy.
kurde mnie tez od jakiegos czasu caly czs boli lewy kciuk;/ i ja mam aby 14 lat! ;/