Na co powinniśmy zwracać uwagę w trakcie i po okresie odchudzania, by zapobiec negatywnym rezultatom kuracji dotyczących ciała, rozmowa z konsultantką do spraw żywienia.
Wybór właściwej diety z niezbędną suplementacją witaminowo-mineralną jest podstawą w racjonalnym odchudzaniu
Jest wiele rodzajów diet, ważne, by były racjonalne, opracowane przez specjalistów i rozłożone w czasie, a utrata kilogramów wynosiła średnio 3-4 kg na miesiąc. Dieta odchudzająca powinna być dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta (z uwzględnieniem jego wieku, stanu zdrowia, trybu życia oraz wielkości nadwagi). W naszym ośrodku zalecamy stosowanie diety zgodnie z zasadą odżywiania komórkowego, które gwarantuje powolne i systematyczne chudnięcie i jednoczesne prawidłowe odżywienie całego organizmu.
Woda – napój życia – należy do niezbędnych składników pokarmowych wszystkich żywych organizmów.
Endokrynolog, zaleca pacjentom picie wody przez cały dzień, nie tylko gdy odczuwają silne pragnienie. Należy pic ją w równych porcjach, najlepiej pełną szklankę pół godziny przed jedzeniem. Wtedy woda nie rozrzedza soków trawiennych, dobrze wpływa na trawienie, skraca jego czas i nie obciąża żołądka. Ponieważ w dietach odchudzających zaleca się 5 posiłków dziennie, zatem 5 szklanek wody plus herbata, kawa, zupa, dadzą w sumie zalecaną ilość 1,5 do 2 litrów dziennie. Woda zwiększa liczbę kalorii spalanych podczas normalnych codziennych zajęć oraz w trakcie ćwiczeń fizycznych, pomaga w usuwaniu nadmiaru sodu, który może powodować zatrzymywanie płynów, nawilża skórę, dzięki czemu staje się ona gładsza, bardziej miękka i elastyczna. Badania wykazały, że picie wody pomaga likwidować złogi tłuszczu w organizmie.
Ruch i aktywność fizyczna – bez tego nie ma racjonalnego odchudzania.
Wysiłek fizyczny sprzyja nie tylko utracie tkanki tłuszczowej, ale chroni zasoby białkowe organizmu (czyli mięśnie) i zdecydowanie przyśpiesza przemianę materii. Z aktywnością fizyczną na pewno nie należy czekać do zakończenia kuracji odchudzającej, lecz wdrożyć ćwiczenia i ruch od samego początku, dostosowując je do swoich możliwości – stanu zdrowia i wielkości nadwagi.
Powszechnie uważa się, że najbezpieczniejsze formy ruchu to spacery, jazda na rowerze, pływanie.
– Czasem korzystnie jest jednak zacząć ćwiczenia fizyczne w siłowni – mówi Katarzyna Zawada, prowadząca jeden z podwarszawskich klubów sportowych. Jak wiadomo, brak ruchu jest jedną z przyczyn przyrostu kilogramów. Gdy jest ich zbyt dużo, rośnie niechęć do wysiłku fizycznego, w efekcie mamy osłabione mięśnie, a to sprzyja kontuzjom. Dlatego zanim zaczniemy uprawiać jogging lub aerobik lub inne sporty, warto zadbać o bezpieczne wzmocnienie mięśni i poprawę kondycji.
Ćwiczenia na poszczególnych przyrządach (pod okiem instruktora) pozwalają na kształtowanie sylwetki.
Często się zdarza, że w nadwadze nadmiar tłuszczu umiejscawia się głównie w określonych partiach ciała. Czasem na biodrach i udach, a czasem tyją nadmiernie ramiona i plecy lub brzuch. Wtedy, poza ogólno wzmacniającymi ćwiczeniami, wybiera się zestaw na określone partie mięśni, by je dodatkowo wyćwiczyć.
Rodzaj aktywności fizycznej wybieramy według możliwości i upodobań, ważne, by był to ruch codzienny i systematyczny.
Ćwiczenia aerobowe (spacer, jazda na rowerze, pływanie, jogging) poprawiają pracę układu krwionośnego, oddechowego i obniżają poziom tłuszczu w całym organizmie – powinny trwać od 20 ( na początku) do 60 minut. Ćwiczenia oporowe (w siłowni) zwiększają siłę mięśni, poprawiają wytrzymałość ścięgien i wiązadeł, zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej i zwiększają masę mięśniową. Pomagają poprawić wygład ciała, zwiększają też siłę fizyczną, co dodaje pewności siebie i pozwala na bezpieczne kontynuowanie aktywności fizycznej w różnych dyscyplinach sportu.
Kosmetyka i pielęgnacja skóry jest niezbędnym elementem w dbaniu o ładny wygląd w trakcie kuracji odchudzającej i po jej zakończeniu.
Najłatwiej jest skorzystać z oferty gabinetów SPA lub ośrodków odnowy biologicznej, które oferują liczne zabiegi poprawiające wygląd skóry. Można też stosować domową pielęgnację, z dostępnych preparatów i kosmetyków wykonywać zabiegi pielęgnacyjne.
Zabiegi ujędrniające ciało i skórę, jak peeling całego ciała, wykonujemy 1-2 razy w tygodniu.
Peeling zdziera stary naskórek i od razu poprawia wygląd skóry. Jednocześnie zmusza ją do zaktywizowania naturalnych procesów odnowy komórek. Korzystajmy z gotowych preparatów do peelingu lub zastosujmy zwykłą sól ciechocińską lub iwonicką. Sypiemy garść tej soli na mokrą rękawicę froté i masujemy nią wilgotne ciało. Potem spłukujemy się wodą i na koniec wcieramy w skórę balsam nawilżający lub oliwkę.
Bardzo ważne dla podtrzymania jędrności ciała i skóry są masaże.
Codziennie trzeba poświęcić 10 minut na automasaż, najlepiej podczas porannej toalety. Korzystnie wpływają też naprzemienne – raz zimne, raz ciepłe – natryski. Warto też wykonać naprzemienne natryski twarzy.