No votes yet.
Please wait...

Często lekceważymy sygnały, które wysyła organizm, domagając się większej troski, bo coś w nim szwankuje. W tym lekceważeniu zdecydowanie „lepsi” od kobiet są panowie. Piszemy tu o ich zdrowiu, o potrzebie zainteresowania się kondycją, omawiamy badania profilaktyczne mężczyzn.

Czy obserwacje potwierdzają, iż mężczyźni niechętnie odwiedzają gabinety lekarskie?

W przeziębieniu czy niestrawności na ogół nie mają oporów, aby skorzystać z porady lekarza. Gorzej, gdy pojawią się poważniejsze problemy zdrowotne. Wówczas, z podświadomej obawy przed wykryciem choroby lub posądzeniem o słabość, starają się oddalić je od siebie. Na ogół nic nie robią, aby im przeciwdziałać, pozwalając rozwijać się chorobie, nie wykonują badań profilaktycznych mężczyzn…

Ze statystyk wynika, iż mężczyźni żyją średnio o 6-8 lat krócej niż kobiety.

W dużym stopniu winić należy tryb życia: złe nawyki, nieprawidłowe odżywianie, niedostateczną aktywność fizyczną. Częsty jest brak wystarczającej ilości snu i wypoczynku oraz stosowanie używek. Mężczyźni dużo pracują i brakuje im czasu, aby o siebie zadbać. Jeśli stresy starają się rozładowywać paląc papierosy i pijąc alkohol, a głód zaspokajają szklankami  kawy oraz objadając się przed snem, to organizm ma prawo się buntować. Stąd  choroby oraz duża śmiertelność w męskiej populacji.

W zachowaniu zdrowia istotna jest profilaktyka, sprowadzająca się nie tylko do prawidłowych własnych zachowań, ale poparta odpowiednimi badaniami profilaktycznymi mężczyzn. Kiedy mężczyzna powinien zainteresować się nimi?

Dla młodych mężczyzn, którym nic nie dolega, nie ma wskazań ogólnych, co do badań kontrolnych. Jeśli uprawiają sporty, powinni być pod opieką lekarza sportowego. Tym, którym mimo młodego wieku, od siedzenia za kierownicą samochodu oraz przy komputerze rosną brzuszki, zalecałbym więcej ruchu i właściwą dietę. Mogą obyć się bez badań profilaktycznych. Jednakże gdy mężczyzna, zbliżający się do trzydziestki, odczuwa powtarzające się dolegliwości, bezwzględnie powinien skontrolować stan zdrowia, poddając się stosownym, zleconym przez lekarza badaniom, a gdy trzeba – leczeniu.

Jakie główne zagrożenia zdrowotne związane są z wiekiem średnim?Czy to okres kiedy chętnie wykonywane są badania profilaktyczne mężczyzn?

Najpoważniejsze to: kryzys wieku średniego, choroba wieńcowa, nadciśnienie i otyłość. Wszystkie one to konsekwencja niewłaściwego trybu życia. Szczególnie lata między 40-50 rokiem życia są dla mężczyzny okresem trudnym, związanym z ogromnym stresem. Często świadomość zbyt niskiego statusu społecznego, bo nie doszedł do tego, co chciał osiągnąć, sprawia, że popada we frustrację, załamuje się. Zwłaszcza że w mediach, w reklamach obowiązuje kult młodości, że wszędzie stawiany jest znak równości między młodością a sukcesem w pracy oraz powodzeniem w seksie. Zaokrąglające się kształty ciała, rzednące włosy i rosnący brzuch przypominają, iż młodość minęła a także uświadamiają istnienie zagrażających chorób. Lęki te powodują rozchwianie emocjonalne, wywołują stany depresyjne, prowadzą do załamań. Rzeczywiście zdrowie zaczyna szwankować, obniża się sprawność seksualna, sprawiając że mężczyzna zaczyna wątpić we własną wartość i zaniedbywać się.

A sytuacja pogarsza się, jeśli jeszcze nie znajduje zrozumienia, oparcia wśród najbliższych, u żony czy życiowej partnerki. Ona w tym trudnym okresie powinna poświęcić mu więcej uwagi, wysłać na badania profilaktyczne mężczyzn. Powinna postarać się skłonić go do zajęcia się sobą, pójścia do lekarza. Jest to tym bardziej ważne, bowiem w tym okresie mogą pojawić się jeszcze inne problemy zdrowotne wymagające interwencji lekarskiej : kłopoty z sercem, nadciśnieniem, układem trawiennym, prostatą czy cukrzyca, które potęgują się wraz z postępującym wiekiem, bowiem starzenie się ciała jest procesem nieuchronnym.

Jednakże można go spowolnić, dbając o zdrowie oraz sprawność zarówno fizyczną jak i psychiczną. Jakie dolegliwości najczęściej występują u panów po 65 roku życia?

Choroby reumatyczne, osteoporoza, zaburzenia ostrości słuchu, dolegliwości sercowo-naczyniowe, zaburzenie oddychania, obniża się także odporność na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Powodują one, iż panowie w starszym wieku częściej odwiedzają gabinety lekarskie, wykonują badania profilaktyczne mężczyzn. Sami nie zawsze dokładają starań aby swe ciało i psychikę utrzymać w dobrej kondycji. Nie stosują właściwej diety, rezygnują z odpowiedniej do wieku aktywności fizycznej i umysłowej. Przestrzegając prawidłowych reguł postępowania, przy wsparciu bliskich,  mężczyzna nawet w wieku zaawansowanym nie musi czuć się starym i dostrzegał będzie uroki życia.

W zachowaniu zdrowia profilaktyka odgrywa rolę istotną. Ważne są badania profilaktyczne mężczyzn, pozwalające wykryć rozwijającą się chorobę, aby w porę zacząć ją leczyć. Jakie i kiedy mężczyzna powinien wykonywać?

Podstawowe badania profilaktyczne mężczyzn: badanie krwi (z określeniem poziomu cukru) oraz moczu, po 30 roku życia powinno robić się co roku. W miarę często należałoby wykonywać pomiar ciśnienia krwi. Co 2-3 lata należy prześwietlić klatkę piersiową, określić poziom cholesterolu i trójglicerydów, wykonać EKG serca (też bezboleśnie). Uzasadnieniem do innych badań są konkretne choroby bądź dolegliwości – w miarę potrzeby, zleca je lekarz.

 

No votes yet.
Please wait...
Badanie profilaktyczne mężczyzn - trzy kolby

Comments

  1. Ciekawe czego ni się tak naprawde boja?

    No votes yet.
    Please wait...
  2. Badania należy wykonywać/kontrolować zawsze w tym samym laboratorium, spadek liczby płytek krwi jest istotny – należałoby jeszcze zasięgnąć porady lekarza który powinien wykluczyć małopłytkowość -zależną od antykoagulantu (EDTA) dodawanego do probówki z krwią a jeśli są dodatkowo objawy malopłytkowośći spróbować szukać przyczyny – leczy się chorobę nie wynik badania!

    No votes yet.
    Please wait...

Comments are closed.