No votes yet.
Please wait...

Każdy, kto choć raz postanowił się odchudzać, wie, że nie jest to zadanie łatwe. Aby osiągnąć pożądany rezultat, trzeba pokonać wiele trudności. A zaczynają się one już w sferze psychiki.

Historia ewolucji człowieka sprawiła, że przybieranie na wadze jest dla nas procesem prawie niezauważalnym. Mózg  każdego z nas odbiera to jako coś naturalnego lub wręcz przyjemnego. Odwrotnie ma się rzecz z chudnięciem. Organizm traktuje je jako poważne zagrożenie i takie właśnie sygnały przesyłane są do mózgu.

W związku z tym, zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu długiego procesu odchudzania, powinniśmy się do niego odpowiednio psychicznie przygotować.

Wewnętrzna motywacja

Przede wszystkim trzeba mieć silną wewnętrzną motywację do rozpoczęcia działań. Musimy wiedzieć, po co chcemy schudnąć – dla zdrowia, ładnego wyglądu, żeby się podobać itp. Niebezpieczna jest chęć osiągnięcia wyimaginowanego stanu idealnego, perfekcjonizm i myślenie typu: „wszystko albo nic”. Aby nie wpaść w tę pułapkę, trzeba sobie jasno wyznaczać realistyczne cele, najlepiej podzielone na mniejsze, cząstkowe etapy pracy nad sobą. Spadek wagi o 5-10% w ciągu 6 miesięcy powinniśmy potraktować jako naprawdę spory sukces.

Konieczne jest dokładne zaplanowanie: ile posiłków dziennie zjemy i kiedy. Następny krok to starać się nie robić odstępstw od raz ustalonej diety. Oczywiście nie można dać się zwariować, by nie wpadać w panikę przy jakimkolwiek naruszeniu planu. Jeżeli zdarzy Ci się nie zjeść śniadania, a pierwszy posiłek spożyjesz dopiero po południu, to nie wpędzaj się w poczucie winy, bo tak naprawdę to nic takiego strasznego się nie stało. Tylko od Ciebie zależy, jaka będzie Twoja dieta.

Efekt jo-jo

Przy odchudzaniu niezbędny jest rozsądek. Zbyt rygorystyczne wymagania dietetyczne stawiane wobec samego siebie mogą wywołać tzw. efekt jo-jo. Po dłuższym czasie ograniczania jedzenia zdarzają się spontaniczne napady nadmiernego apetytu, prowadzące do ponownego i szybkiego przybierania na wadze.

Samo schudnięcie to dopiero pierwszy krok, dużo ważniejsze i trudniejsze jest utrzymanie wagi. Pomaga w tym wprowadzenie zasad zdrowego żywienia w życie, np. unikanie nadmiaru tłuszczów, słodyczy, systematyczne ćwiczenia. Przeznaczając 60-90 minut dziennie na dowolną aktywność fizyczną, chronimy się skutecznie przed ponownym przytyciem.

Zmiana swojego dotychczasowego trybu życia wymaga sporego wysiłku, dlatego niezbędne jest znalezienie wsparcia psychicznego ze strony rodziny i otoczenia. Dużo łatwiej będzie wtedy przetrwać poważne kryzysy silnej woli.

ZA MAŁO CZASU, ZA DUŻO KALORII

Uczucie sytości pojawia się w mózgu po 15-20 minutach od zakończenia posiłku. Jeżeli jemy zbyt szybko, to nasze nasycone już ciało (czytaj: żołądek) może nie zdążyć z przekazaniem odpowiedniej informacji do kory mózgowej. Kultura fast foodów doprowadziła do nagłego wzrostu odsetka osób otyłych. Powodem tego jest zmiana nawyków związanych ze spożywaniem posiłków.

No votes yet.
Please wait...