Upływ czasu jest szczególnie widoczny właśnie w okolicach oczu. Skóra wokół nich jest bowiem czterokrotnie cieńsza niż na policzkach, bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników, takich jak mróz, wiatr, promieniowanie UV, a także sztuczne źródła światła. Grubość skóry wokół oczu nie przekracza 0,5 mm. Zawiera ona bardzo mało gruczołów łojowych, niebędących w stanie zapewnić odpowiedniej bariery ochronnej. To sprawia, że skóra bardzo szybko ulega przesuszeniu. Wszystkie te czynniki mają bezpośredni wpływ na przyspieszony proces starzenia się skóry. Dobry krem pod oczy pozwoli zniwelować ten proces.
Zmarszczki nie dodają urody
Nie dość, że skóra wokół oka jest bardzo cienka, to jeszcze jest narażona na nieustanną pracę. W ciągu dnia mrugamy powiekami średnio 10 tys. razy. Wszystkie emocje, które przeżywamy, powodują zwiększenie intensywności mrugania. Bogata mimika twarzy wynikająca z uśmiechu, płaczu, zdziwienia, zdenerwowania jest przyczyną pojawienia się pierwszych. oznak zmęczenia i starzenia się skóry wokół oczu. To właśnie pierwsze zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki, spędzają sen z powiek już bardzo młodym dziewczynom. Obrazem zmęczenia skóry wokół oka są m.in. opuchnięte powieki, będące skutkiem gromadzenia się wody w tkankach. Zdarza się jednak, że opuchnięte powieki bywają objawem choroby, dlatego w takich przypadkach, poza codzienną pielęgnacją warto skorzystać z porady lekarza (należy wyeliminować przyczyny związane np. z alergią, chorobami serca lub nerek).
Wygląd oczu pogarszają też cienie, które się pod nimi pojawiają. Objawy te są związane z intensywnym trybem życia, stanem emocjonalnym (płacz, nieprzespane noce); u niektórych osób mają związek z predyspozycjami genetycznymi.
Stosuj krem pod oczy ale na słońcu przebywaj w dobrych okularach
Wszystkie problemy wynikające z naturalnego procesu starzenia się skóry są nieuniknione, ale poprzez odpowiednią pielęgnację skóry wokół oczu możemy w znacznym stopniu opóźnić ten proces.
Same kosmetyki – nawet najlepsze – nie zdziałają cudów, jeśli nie zadbamy o odpowiednio higieniczny tryb życia, właściwą dietę. Noc spędzona przed telewizorem albo na fantastycznej imprezie w kłębach dymu papierosowego nie sprzyja dobremu wyglądowi skóry wokół oczu nawet wtedy, gdy użyjemy najdroższego kremu.
Jeżeli będziemy często przebywać na słońcu bez dobrych okularów z filtrami UV, to skóra wokół ciągle zmrużonych oczu bardzo szybko pokryje się siateczką brzydkich zmarszczek. Nie warto oszczędzać na kupnie okularów, ich braku nie zastąpi żaden krem.
W jakim wieku pierwszy krem pod oczy?
Wybór odpowiedniego kremu powinien odpowiadać indywidualnym potrzebom i najlepiej samemu dokonać tego metodą prób i błędów. Można też poradzić się kosmetyczki. Wiedząc, jaki mamy problem, szukamy preparatów z odpowiednimi składnikami aktywnymi.
Pierwsze kremy dla młodych kobiet to przede wszystkim kremy nawilżające – producenci zalecają ich stosowanie po 20. roku życia.
Dla pań trzydziestoletnich poleca się kremy zawierające ceramidy, elastynę, kolagen, liposomy (wszystkie te składniki mają za zadanie wygładzenie pojawiających się pierwszych zmarszczek).
Po czterdziestce nasza skóra wymaga już zdecydowanie mocniejszych kremów, samo nawilżanie nie wystarczy. Używajmy więc preparatów ze składnikami silnie ujędrniającymi (witaminą A, E, koenzymem Q10, kwasem hialuronowym).
Jakie ważne zadania spełnia krem pod oczy?
Kosmetyki do pielęgnacji skóry oczu powinny odpowiednio nawilżać i ujędrniać skórę, wspomagać jej regenerację i minimalizować niekorzystny wpływ czynników środowiska. Korzystnie wpływa zawartość witamin A i E (działają antyrodnikowo), mikroelementów z wód termalnych, które koją podrażnienia, łagodzą zaczerwienienia. Bardzo ważne jest, aby kremy pod oczy zawierały filtry UVA i UVB (to najlepsza ochrona przed niepożądanymi skutkami słońca). Korzystne działanie mają również witaminy i wyciągi roślinne, które zmniejszają działanie wolnych rodników. Szukajmy również preparatów zawierających składniki pobudzające krążenie krwi i limfy w skórze.
Jad na kurze łapki w gabinecie medycyny estetycznej
Problem „kurzych łapek” można czasowo rozwiązać w gabinecie lekarza medycyny estetycznej. Zastrzyki z jadu kiełbasianego (choć nazwa jest szokująca, to jednak dawki nie sa zabójcze) pozwalają na kilka miesięcy zlikwidować niechciane zmarszczki koło oka.
Jest to zabieg szybki, prawie bezbolesny. jednak nawet przy prawidłowym wstrzyknięciu istnieje małe ryzyko powikłań, ale jeśli wystąpią, to sa one odwracalne. Średnia cena zabiegu to ok. 800 zł.
Krem pod oczy: cenne składniki kremów:
– witamina E – hamuje proces fotostarzenia skóry oraz poprawia elastyczność naskórka;
– olej bawełniany i wosk z młodych oliwek – poprawiają gładkość skóry;
– filtry UVA i UVB – skutecznie chronią przed promieniami UV;
– witamina C – regeneruje naskórek, pobudza aktywność komórek;
– woda termalna – działa kojąco i łagodząco na skórę;
– kofeina – zmniejsza opuchliznę;
– ekstrakt ze świetlika lekarskiego – działa przeciwzapalnie;
– ekstrakt z zielonej herbaty – zmniejsza pieczenie oczu, łagodzi stany zapalne;
– wyciąg z alg – działa nawilżająco, stymuluje syntezę kolagenu;
– ekstrakt z aloesu – pobudza mechanizmy ochronne, działa regenerująco;
– alantoina, D-Panthenol – łagodzą podrażnienia.
Demakijaż to podstawa
Tylko na filmach cudownie wyglądają aktorki wstające rano z pełnym makijażem. Niestety, w życiu taki zabieg kończy się opuchlizną i zwykłymi sińcami pod oczami. Dlatego zawsze należy pamiętać o dokładnym zmyciu makijażu, zanim położymy się spać. Do tego celu najlepsze są specjalne preparaty, bez substancji zapachowych, koloryzujących czy konserwujących. Ważne jest, aby zmywając oczy, robić to delikatnymi ruchami, bez intensywnego pocierania.
Po starannym demakijażu wklepujemy delikatnie opuszkami palców krem pod oczy.
Wklepywanie kremu zaczynamy od kącika wewnętrznego do zewnętrznego powieki górnej, i odwrotnie przy powiece dolnej – od kącika zewnętrznego do wewnętrznego. Taki minimasaż zdecydowanie poprawia mikrokrążenie krwi i limfy w skórze.
Szybki ratunek na cienie i czerwone oczy
Opuchnięcia, cienie, zaczerwienione oczy. Jak sobie z tym poradzić? Dobre efekty przynoszą okłady z herbaty, rumianku, świetlika lekarskiego (można do tego wykorzystać herbatki ziołowe kupowane w aptece). Pomocne bywają również okłady z kostek lodu – taki kilkuminutowy masaż wokół oka wykonany kostką lodu łagodzi pracę układu limfatycznego, dzięki czemu zmniejszają się poranne obrzęki. Można też udać się do gabinetu kosmetycznego na kriozabieg z drenażem limfatycznym na okolice oczu. Jednak zdecydowanie najlepszym lekarstwem na ładny wygląd oczu rano jest dobrze przespana noc.
Jak jeszcze możemy pomóc swoim oczom? Oto kilka rad:
- Oczy zaczerwienione – ulgę przynoszą krople do oczu dostępne bez recepty w aptece.
- Oczy zmęczone – pomogą naprzemienne kompresy ciepłe i zimne ze świetlika lekarskiego, rumianku, oraz lipy.
- Sińce pod oczami – zastosujmy korektor w kolorze żółtym (bardzo dobrze maskuje cienie).
- Opuchlizna wokół oczu – pomoże automasaż, rodzaj drenażu limfatycznego. Wykonujemy go w następujący sposób: uciskamy palcem wskazującym punkt po punkcie miejsca tuż pod zewnętrznym kącikiem oka, aż do wewnętrznej części oka.
- Zarówno na sińce pod oczami, jak i na opuchnięcia dobrze działają maseczki kosmetyczne do pielęgnacji skóry wokół oczu oraz płatki pod oczy nasączone specjalnym żelem.
