Śliwki, gruszki, jabłka… Teraz na straganach jest ich największy wybór. Wykorzystaj je do przygotowania przeróżnych, lekkich, słodkich przysmaków.
- Suflet ze śliwek, 4 porcje po ok. 130 kcal
30 dag śliwek (waga bez pestek)
5 dag cukru
2 białka dobrze oziębione
łyżka masła
Cztery foremki żaroodporne wysmaruj masłem (innego tłuszczu nie należy używać, bo suflet nie urośnie). Śliwki uduś do miękkości, dolewając niewielką ilość wody, przetrzyj lub zmiksuj. Wystudź. Oziębione białka ubijaj na sztywną pianę, dodając stopniowo cukier. Delikatnie wymieszaj ze śliwkami. Przełóż do przygotowanych foremek. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180-200?C na 10-15 minut, aż suflet wyrośnie. Podawaj prosto z pieca, bo suflet – stygnąc – opada.
- Galareta ze śliwkowego kompotu, 4 porcje po ok. 150 kcal
30 dag śliwek (waga bez pestek)
5 dag cukru
3 łyżki żelatyny
750 ml gorącej wody
Do gorącej wody dodaj śliwki, zagotuj, wsyp cukier, wymieszaj. Owoce wyjmij, przełóż do kompotierek. Żelatynę przygotuj według instrukcji na opakowaniu, wykorzystując gorący syrop po gotowaniu śliwek. Zalej wyporcjowane śliwki. Odstaw do zastygnięcia.
- Śliwki pomarańczowe z jogurtem, 4 porcje po ok. 180 kcal
30 dag śliwek (waga bez pestek)
250 ml świeżego soku pomarańczowego
kawałek kory cynamonowej
4 łyżki gęstego jogurtu niskotłuszczowego
łyżka płynnego miodu naturalnego
szczypta mielonego cynamonu i imbiru
Jogurt wymieszaj z miodem, imbirem i cynamonem. Wstaw do lodówki. Śliwki zalej sokiem pomarańczowym, dodaj kawałek cynamonu, gotuj na małym ogniu przez 2-3 minuty, uważając, aby nie rozgotować śliwek. Przełóż do kompotierek, podawaj gorące z mocno schłodzonym jogurtem.
- Gruszki cynamonowe, 4 porcje po ok. 190 kcal
4 jędrne, dojrzałe gruszki
cytryna
300 ml soku jabłowego niskosłodzonego
kawałek kory cynamonu
Krem twarożkowy: 10 dag twarożku homogenizowanego waniliowego
pół szklanki śmietany jogurtowej 9 proc.
łyżka płynnego miodu naturalnego
pół łyżeczki mielonego cynamonu
pół łyżeczki otartej skórki cytrynowej
Wyciśnij sok z cytryny. Gruszki obierz, przekrój, usuń gniazda nasienne. Połówki gruszek włóż do rondla, zalej sokiem cytrynowym, aby nie ściemniały, wlej sok jabłkowy, wrzuć korę cynamonu. Gotuj przez 10 minut. Wyjmij gruszki łyżką cedzakową, przykryj, trzymaj w cieple. Sok, w którym gotowały się gruszki, gotuj powoli na średnim ogniu przez 10 minut, bez przykrycia, aż odparuje mniej więcej połowa. Gorącym polej gruszki. Podawaj z niewielką porcją kremu twarożkowego (aby go przygotować, wystarczy starannie wymieszać podane w przepisie składniki).
- Gruszki z rodzynkami, 4 porcje po ok. 160 kcal
4 jędrne, dojrzałe gruszki
5 dag rodzynków
po szczypcie mielonych przypraw: gałki muszkatołowej, goździków, cynamonu
300 ml soku pomarańczowego
2 łyżki cukru, najlepiej brązowego
Gruszki obierz, przekrój, usuń gniazda nasienne. Połówki gruszek włóż do rondla, zalej sokiem pomarańczowym, wsyp cukier, wrzuć rodzynki, dodaj przyprawy. Podgrzewaj na małym ogniu, potrząsając rondlem, do rozpuszczenia się cukru. Zwiększ ogień, gotuj przez minutę, a następnie zmniejsz. Trzymaj rondel na ogniu tak długo, aż gruszki będą ugotowane, ale ciągle jędrne. Łyżką cedzakową wyjmij je z syropu, przełóż do salaterek, podawaj polane syropem z gotowania.
- Sok gruszkowo – imbirowy, porcja, ok. 200 kcal
2 średnie soczyste gruszki
kawałek korzenia świeżego imbiru (2 cm)
Imbir obierz, gruszki pokrój. Przygotowane składniki wrzuć do sokowirówki. Wyciśnij sok, wymieszaj. Wypij natychmiast, ponieważ sok szybko ciemnieje.
- Jabłka pieczone z musli i jeżynami, 4 porcje po ok. 165 kcal
4 duże jabłka
10 dag jeżyn (lub borówek amerykańskich)
5 dag musli
łyżka roztopionego masła
łyżka brązowego cukru
olej słonecznikowy
Naczynie żaroodporne wysmaruj niewielką ilością oleju. Piekarnik nagrzej do 160 stopni Celsjusza. Jabłka przekrój na pół, odcinając „czapeczki”, usuń gniazda nasienne. Wydrążone połówki posmaruj w środku odrobiną oleju. Wymieszaj: jeżyny, musli, masło i cukier. Przygotowaną mieszaniną napełnij wydrążone połówki jabłek. Ułóż w naczyniu żaroodpornym. Wstaw do rozgrzanego piekarnika, piecz przez 45 minut, do miękkości jabłek. Podawaj na gorąco.
- Krem z jabłek, 4 porcje po ok. 60 kcal
30 dag jabłek
125 ml jogurtu niskotłuszczowego
4 łyżki zimnej wody
łyżka żelatyny
Żelatynę rozpuść w wodzie, pozostaw na 10-15 minut, następnie podgrzewaj na małym ogniu. Jabłka pokrój w ćwiartki, podlej niewielką ilością gorącej wody, rozgotuj, przetrzyj. Wymieszaj starannie z jogurtem i żelatyną. Przełoż do salaterek, odstaw do stężenia.
- Sok jabłkowo – selerowy, porcja, ok. 140 kcal
2 średnie soczyste jabłka
10 dag selera korzeniowego
Jabłka pokrój w ćwiartki. Seler starannie wyszoruj i pokrój bez obierania. Przygotowane składniki wrzuć do sokowirówki. Wyciśnij sok, wymieszaj. Wypij natychmiast, ponieważ sok szybko ciemnieje.