No votes yet.
Please wait...

Nowoczesne wyposażenie kuchenne pomoże ci w przygotowywaniu zdrowych niskokalorycznych potraw. Podpowiadamy, w jaki sposób wykorzystać te osiągnięcia techniki, by jak najlepiej spełniły swoje zadanie.

Waga z rozumem
Nie przygotowywuj posiłków „na oko”. Dzięki dobrej wadze zachowasz dokładne proporcje składników przepisu. Najbardziej praktyczne i przydatne są elektroniczne wagi kuchenne z łatwym w obsłudze panelem sterowania. Wyposażone są również w obszerną bazę danych zawierającą informacje o kilkuset najważniejszych produktach spożywczych. Zwykle wskazują pomiar z dokładnością do 1 g, przechowując w pamięci wyniki ważenia. Jednocześnie obliczają kaloryczność produktów, podają zawartość sodu, węglowodanów, błonnika, protein, tłuszczu oraz cholesterolu. Niektóre wagi „doradzają”, jak zmienić przepis, dopasowując jego składniki do mniejszej lub większej liczby osób. Dodatkowym wyposażeniem tego rodzaju sprzętów jest bardzo przydatny minutnik. Wyjmowana miska może zaś służyć również do mieszania produktów sypkich i płynnych.

Grube dno
Wybieraj markowe garnki i patelnie umożliwiające smażenie bez tłuszczu i gotowanie bez wody. Te najlepsze mają wielowarstwowe, czyli akutermiczne dno. Rozprowadza ono ciepło równomiernie w całej objętości garnka i chroni produkty przed przypalaniem się i przywieraniem. Garnki wykonane są ze szlachetnej, nierdzewnej stali, której nie trzymają się bakterie. Dzięki temu potrawy dłużej pozostają świeże, a naczynia łatwiej jest myć i utrzymać w czystości. Pokrywki zostały tak skonstruowane, że para wodna powstająca podczas gotowania uszczelnia je. Potrawa dusi się we własnym sosie. Smażenie bez tłuszczu jest możliwe dzięki wytapianiu się tłuszczu, naturalnie zawartego w kawałku mięsa. Najpierw mocno rozgrzej patelnię, następnie ułóż dość luźno kawałki mięsa i smaż je bez przykrycia, przewracając raz na jakiś czas. Bez użycia tłuszczu możesz również smażyć ryby, warzywa z dodatkiem świeżych ziół czy przypraw ziołowych, jajecznicę lub jaja sadzone oraz placki i naleśniki. Aby mięso bądź ryba na początku smażenia nie kleiły się do patelni, na rozgrzane dno sypnij garść gruboziarnistej soli i poczekaj, aż ziarenka zaczną mocno „podskakiwać”. Wtedy połóż rybę albo mięso bez obawy o to, że się przypalą lub przywrą.

Dobry, stary patent
Specjalne Powłoki umożliwiają smażenie i duszenie bez użycia tłuszczu oraz zapobiegają przypalaniu się i przywieraniu potrawy do naczynia. Najpopularniejszy jest Teflon®. Powlekane patelnie mogą mieć dno gładkie lub z płytkimi zagłębieniami, w których zbiera się tłuszcz. Czasami na dnie wytłoczone są specjalne kanaliki lub wtopiony jest krążek ze stali szlachetnej, miedzi albo szkła, co przyspiesza rozprowadzanie ciepła i zwiększa odporność powłoki na ścieranie się. Pamiętaj, że patelnia z naruszoną powłoką nie nadaje się do użytku, ponieważ mogą się z niej wydzielać szkodliwe dla zdrowia substancje. Aby unikać uszkodzeń, używaj sztućców drewnianych lub z tworzywa sztucznego, a naczynie myj gąbką i delikatnym płynem.

O jakości tego typu naczyń decyduje przede wszystkim rodzaj i liczba warstw powłoki, oraz grubość ścianek, a zwłaszcza dna. Nie opłaca się kupować lekkich naczyń z bardzo cienkiej blachy, pokrytych jedną warstwą powłoki, ponieważ mogą zniszczyć się nawet po jednorazowym użyciu. Warto sprawdzić, czy patelnia ma wszystkie potrzebne atesty, dopuszczające do kontaktu z żywnością i do sprzedaży.

Używając naczyń beztłuszczowych, przestrzegaj kilku zasad:

1.  nie praż w nich suchych produktów, np. orzeszków lub ziaren;
2.  nie przegrzewaj ani nie stawiaj pustych na gorącej płycie;
3.  do naczynia, w którym chcesz np. udusić mięso, przed postawieniem na ogniu nalej trochę wody – ochroni to przed przegrzaniem się dna, a następnie przypaleniem mięsa.

Parowar, szybkowar i kombiwar
W każdym z nich możesz gotować na parze bez dodawania tłuszczu, wypłukiwania witamin i wielu innych cennych składników odżywczych. Dzięki temu potrawy są nie tylko mniej kaloryczne, ale i zdrowsze od przyrządzonych tradycyjnie. Parowary zwykle składają się z jednego lub kilku pojemników, szklanych albo plastikowych, ustawionych jeden na drugim. Dna są wyjmowane, co pozwala na gotowanie większych porcji jedzenia oraz ułatwia mycie. Zwykle w wyposażeniu znajduje się miseczka do gotowania ryżu/kaszy i specjalne podstawki do jajek.

Wybierając parowar, zwróć uwagę na jego moc – im jest większa, tym urządzenie wydajniej pracuje. Ciepło rozchodzi się bardzo szybko, a to znacznie skraca czas gotowania. Sprawdź też, czy parowar ma dodatkowe funkcje: wyłącznik czasowy, utrzymywanie ciepła gotowych potraw, regulację czasu parowania, wewnętrzny i zewnętrzny wskaźnik poziomu wody i możliwość jej dolewania w czasie przyrządzania posiłku. W każdej chwili możesz włożyć do naczynia kolejne potrawy, co pozwala na gotowanie jednocześnie na wszystkich poziomach. Produkty mogą być nawet bardzo różnorodne, bo w czasie gotowania lub duszenia są całkowicie rozdzielone i ich zapachy nie mieszają się. Warto dodać, że na parze znakomicie podgrzewa się wcześniej przyrządzone potrawy.

Do czego służy szybkowar? Odmianą gotowania na parze jest gotowanie w podwyższonej temperaturze z jednoczesnym podniesieniem ciśnienia. Z potraw przyrządzanych w tym naczyniu, przede wszystkim warzyw, woda również nie wypłukuje ich najcenniejszych składników. Ponadto zachowują swój naturalny smak i kolor. Na przykład marchewkę ugotujesz w szybkowarze piętnaście razy szybciej, a ziemniaki – siedem razy. Wszystkie potrawy po wyjęciu z urządzenia są delikatne i soczyste, a zupy mają wspaniały aromat.

Kombiwar to wielofunkcyjny sprzęt do gotowania na parze i pieczenia. Mówiąc bardziej obrazowo, to prodiż, piekarnik, grill i kuchenka elektryczna w jednym. Wewnątrz żaroodpornej misy znajdują się dwa ruszty. Na niższym piecze się ciasta i przyrządza większe porcje jedzenia, zaś na wyższym piecze mięsa, suszy warzywa, owoce, grzyby lub rozmraża produkty. W pokrywie znajduje się regulator temperatury, programator czasu pracy, wentylator i elektryczna grzałka. Po włączeniu kombiwaru nastaw czas i temperaturę. Wentylator wprawi w ruch powietrze ogrzane grzałką. Krążąc w środku naczynia, nagrzeje ono cząsteczki wody znajdujące się w produktach, aż zaczną się one gotować lub piec. Przygotowanie posiłku trwa bardzo krótko (nawet blisko o połowę krócej w stosunku do tradycyjnego gotowania), ponieważ okrągły kształt urządzenia znacznie przyspiesza obieg powietrza, a specjalne tacki z otworami lub ruszty pozwalają na to, by potrawa równomiernie zrumieniła się na całej powierzchni.

Kuchenny ruszt
Na elektrycznym grillu stołowym możesz przygotowywać potrawy bez względu na porę roku i pogodę. Najczęściej grilluje się na płycie (temperaturę ustawisz termostatem), a wytapiający się np. z mięsa nadmiar tłuszczu spływa do specjalnej rynienki. Nie powstaje niezdrowy dym, jak dzieje się to podczas tradycyjnego grillowania. W zależności od wielkości płyty możesz na niej jednocześnie przygotować kilka potraw: mięso lub ryby z warzywami, owoce, ziemniaki, a nawet usmażyć placki, nie używając do tego ani odrobiny tłuszczu. Niektóre grille są wyposażone w dwie niezależne od siebie płyty grzewcze, z możliwością regulacji ich wysokości i temperatury.

Nie takie frytki straszne
Od czasu do czasu pozwól sobie na niewielką porcję domowych frytek. Będą mniej kaloryczne, jeśli zostaną przygotowane we frytkownicy. Najnowsze modele pozwalają na usmażenie np. kilograma ziemniaków w zaledwie 1 litrze oleju. Dodatkowo, kosz jest zamontowany pod kątem 15 stopni i się obraca. Dzięki temu frytki smażą się raz w oleju, a raz w gorącym „olejowym” powietrzu. W urządzeniu możesz piec też racuszki, pączki, kawałki mięsa, drób i ryby. Ale to już raczej przysmaki dla tych, co nie liczą kalorii…

No votes yet.
Please wait...