No votes yet.
Please wait...

W codziennej gonitwie często brakuje ci czasu na wartościowy posiłek. Wtedy sięgasz po słodką bułkę lub batonik. Już po kilku miesiącach takiej „diety” ubranie jest coraz ciaśniejsze. A to chyba wystarczający powód, abyś zmieniła zwyczaje żywieniowe.

Kiedy następnym razem w drodze do pracy wpadniesz do pobliskiego sklepu, żeby kupić kolejne ciastko, zatrzymaj się i sięgnij po zupełnie inną przekąskę niż dotąd – naturalną, energetyczną i niskokaloryczną.

Takie są np. wafle ryżowe. Najlepiej posłużą ci te wypiekane bez dodatku tłuszczów i z mąki z całych ziaren naturalnego ryżu brązowego. Zawierają węglowodany złożone, będące znakomitym źródłem energii. Ich trawienie trwa dłuższy czas, więc w organizmie nie występuje gwałtowny wzrost i spadek poziomu cukru we krwi. Wafle ryżowe nie zawierają cholesterolu ani glutenu, dlatego z powodzeniem mogą je chrupać alergicy. Są znakomitą bazą do różnych kanapek z niskokalorycznymi dodatkami: wędliną, serami twarogowymi i żółtymi, świeżymi warzywami oraz niskocukrowymi dżemami. Czasami, kiedy masz nieodpartą ochotę na coś słodkiego, schrup wafla z miodem.

Bogactwo dodatków

Obok wafli naturalnych masz do wyboru także inne, wzbogacone różnymi dodatkami: pestkami dyni i kryształkami soli morskiej, algami morskimi, bananem i wiórkami kokosowymi, kukurydzą popkornową, słonecznikiem, a nawet nasionami maku, siemienia lnianego i wiesiołka. Te ostatnie są szczególnie wartościowe, gdyż wiesiołek to naturalne źródło Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), a także niezwykle korzystnego kwasu tłuszczowego GLA (kwas gamma-linolenowy), który sprzyja wytwarzaniu w organizmie specjalnych hormonów tkankowych zwanych prostoglandynami (PG), odpowiedzialnych m.in. za funkcjonowanie układu krążenia, zdrowie stawów, płodność, podatność na alergię oraz nowotwory. Wafle ryżowe z wiesiołkiem i siemieniem lnianym są też źródłem błonnika pokarmowego, który pomaga w prawidłowym działaniu układu trawiennego, oczyszcza jelita z toksyn i sprzyja odchudzaniu. Przy okazji warto dodać, że NNKT poprawią stan  i wygląd twojej skóry, włosów i paznokci.

Bez rutyny

Nie musisz codziennie i zawsze chrupać tylko na ryżowo. Dla urozmaicenia spróbuj wafli orkiszowych. Zawierają dużo błonnika, są doskonałym źródłem witamin z grupy B, PP oraz składników mineralnych: żelaza, potasu, wapnia i cynku. Produkty orkiszowe to prawdziwe dobrodziejstwo dla zdrowia. Zaleca się je m.in. w diecie zapobiegającej chorobom serca, wątroby, przy ogólnym osłabieniu organizmu i zwiększonej podatności na infekcje, a także alergikom cierpiącym na skazy białkowe.

Rodzajem dietetycznego pieczywa chrupkiego są podpłomyki staropolskie, bezcukrowe, zwykle upieczone z pszennej mąki z dodatkiem oleju, chudego mleka, szczyptą soli i spulchniaczem. Będą dobrym uzupełnieniem któregoś z posiłków: drugiego śniadania, podwieczorku, a nawet kolacji.

Jeśli jesteś w grupie osób o szczególnie wrażliwych żołądkach, jak najczęściej sięgaj po macę. Według fachowców, jest to pieczywo bezkwasowo – beztłuszczowe i niezawierające środków konserwujących. Dodajmy, że to pieczywo uniwersalne, które świetnie smakuje z przeróżnymi dodatkami: od wędlin, przez ryby i warzywa, do dżemów i miodu. Pokruszoną macę możesz także wykorzystać jako spód do zapiekanek, zarówno pikantnych, jak i słodkich. Oprócz macy naturalnej masz do wyboru macę razową, upieczoną z mąki pszennej graham, zawierającej witaminy i błonnik oraz macę z czosnkiem, cebulką i ziołami.

No votes yet.
Please wait...