No votes yet.
Please wait...

Nie masz wpływu na upływający czas. Żyjesz w pośpiechu, w stresie, w  zatrutym środowisku. Masz jednak wpływ na swoją urodę, możesz opóźnić proces starzenia się. Od ciebie zależy, czy spotykając po latach starych znajomych, zaskoczysz ich młodym wyglądem… Jak wyglądać młodziej? Na pewno warto zacząć od właściwej diety, a jej niedobory uzupełniać suplementami.
Czy myślałaś kiedyś o tym, że starzejemy się już od… chwili narodzin? Oczywiście, jest to proces naturalny, rozłożony w czasie i uwarunkowany wieloma czynnikami, a jego tempo to kwestia indywidualna. Wpływ na powstawanie zmarszczek mają bowiem zarówno czynniki genetyczne, jak i twój tryb życia.

Jak wyglądać młodziej? Sekrety zmarszczek – kolagen

Za przedwczesne, niezgodne z biologicznym rytmem starzenie się odpowiadają uwarunkowania cywilizacyjne: niewłaściwe odżywianie, palenie papierosów. To także gwałtowne odchudzanie, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, spadek poziomu hormonów, stresujący tryb życia, wielogodzinne przebywanie w klimatyzowanych lub przegrzanych pomieszczeniach.

Także kontakt ze słońcem i solarium – naukowcy udowodnili, że gdyby nasza skóra nie była narażona na działanie promieni UVA i UVB, pierwsze zmarszczki pojawiłyby się dopiero… po 60. roku życia! Tymczasem wiadomo, że delikatne rysy na skórze widoczne są już już około trzydziestki. Po czterdziestce zaś zjawisko to niestety się nasila, a skóra zaczyna coraz bardziej wiotczeć. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem ulegają osłabieniu włókna kolagenu i elastyny, odpowiadające za prawidłowe napięcie skóry. Wolne rodniki (uwalniane w ogromnych ilościach pod wpływem promieni UV) i toksyny niszczą włókna kolagenu, a w organizmie spada poziom substancji stymulujących jego naturalną produkcję (np. miedzi, witaminy A, C, E). Produkcja kolagenu trwa nadal, ale im bardziej zanieczyszczony i osłabiony jest organizm, tym procesy degradacji zaczynają przeważać nad procesami syntezy. Stąd biorą się podwójne podbródki, zmarszczki na szyi i wokół ust, tzw. kurze łapki oraz worki pod oczami.

Momentem szczególnym i nieuchronnym w procesie starzenia się jest dla kobiety menopauza. Mimo, że jesteś jeszcze młoda, zdrowa i aktywna, jajniki przestają produkować hormony płciowe –  estrogeny, a utrata ich ochronnego wpływu powoduje poważne pogorszenie kondycji twojej skóry i włosów. Niektóre źródła podają, że liczba włókien kolagenowych w skórze spada średnio o 2 proc. rocznie, przy czym w ciągu pierwszych 5 lat menopauzy obniża się aż o 30-35 proc. W okresie menopauzy walka o to, jak wyglądać młodziej staje się trudniejsza.

Wygładzić pomarańczę, jak wyglądać młodziej…

Z kolei cellulit nie wiąże się ze starzeniem w tym sensie, że pojawia się niezależnie od wieku metrykalnego. Jest głównie dolegliwością dziewcząt i młodych kobiet, zarówno szczupłych jak i tych z nadwagą. Obecnie już wiemy, że to problem nie tylko natury estetycznej.  Cellulit ma także ścisły związek ze spadkiem ilości kolagenu – głównego budulca tkanki łącznej. Obniżające się napięcie skóry prowadzi do zastoju limfy i toksyczne produkty uboczne komórkowej przemiany materii zaczynają zalegać w komórkach tłuszczowych.

O młody wygląd – walka z jojo

Z kolei rozstępy to, wydawałoby się, wyłącznie problem kobiet w ciąży. Tymczasem, do lekarzy zgłasza się coraz więcej dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania (nagły przyrost wagi) oraz osób dorosłych, które gwałtownie chudną i tyją. Wbrew powszechnej opinii, powstawanie rozstępów nie jest związane tylko z nadmiernym rozciągnięciem skóry. Pod wpływem licznych czynników hormonalnych, środowiskowych i genetycznych, włókna kolagenu i elastyny przestają pracować jak należy. Prawidłowo zbudowane włókna odznaczają się dużą wytrzymałością na rozciąganie. Upośledzone – zamiast rozciągać się i kurczyć – pękają, a w miejscu ich uszkodzenia powstają cieniutkie białe blizny. Przeciwdziałać tworzeniu się rozstępów możesz najprościej, unikając częstych wahań wagi. Nie zawsze jednak to się udaje, gdy walczysz o lepszą sylwetkę, próbujesz coś zrobić jak wyglądać młodziej.

Jak wyglądać młodziej, jak sobie pomóc

Zabiegi kosmetyczne oraz wszelkiego rodzaju kremy nie są wystarczająco skuteczne w likwidacji tego, co nas szpeci. Jest tak dlatego, że preparaty zewnętrzne działają tylko w obrębie naskórka – nie przenikają do głębszych warstw skóry. Dopiero tam, głęboko w skórze, odbywać się mogą właściwe procesy regeneracyjne, zapewniające młody wygląd.

Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia dieta, zapewniająca wystarczające dawki witamin oraz mikroelementów, zwłaszcza cynku i krzemu. W profilaktyce rozstępów, podobnie jak cellulitu, warto pomyśleć o uzupełnieniu diety suplementami. Muszą one zawierać łatwo przyswajalny kolagen, elastynę i biotynę, które wzmacniają tkankę łączną.

Na każdym etapie życia pomoże ci to opóźnić pojawienie się zewnętrznych oznak starzenia się i wyraźnie poprawić kondycję skóry. Szczególnie zaś w okresie menopauzy odpowiednia dieta i suplementy pozwoli Ci zachować piękną, gładką twarz i szyję, a także nieskazitelny biust, pośladki, uda i brzuch. Odpowiednia dieta, proteiny i ewentualnie suplementy są prawidłową odpowiedzą na pytanie „Jak wyglądać młodziej”.

 

No votes yet.
Please wait...
Jak wyglądać młodziej - dieta i dodatki dają młody wygląd