No votes yet.
Please wait...

Niezwykle pomocny w zapobieganiu chorobom i leczeniu różnych dolegliwości ocet jabłkowy można w łatwy sposób przygotować w domu. Produkty do tego celu potrzebne, to skórki i ogryzki z jabłek. Nowa gwiazda na dietetycznym firmanencie od pewnego czasu robi furorę. W internecie roi się od przekonujących argumentów, ostrzeżeń i komentarzy. Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy jest dobry? Co na to specjaliści?

Właściwości lecznicze octu jabłkowego

Ocet jabłkowy zawiera dużo magnezu, potasu, fosforu, sodu oraz niewiele fluoru i krzemu. Działa profilaktycznie i leczniczo w reumatyzmie, przeziębieniach i grypie, w kamicy nerkowej, zaburzeniach trawienia, wspomaga również odchudzanie, leczenie zaparć, nadżerek, przywraca równowagę kwasowo-zasadową w przewodzie pokarmowym.

Ocet jabłkowy: hit czy kit?

W dawnych czasach ocet jabłkowy był uniwersalnym lekiem stosowanym przede wszystkim w medycynie ludowej. Z czasem nabrał opinii cudownego środka, który pomaga zwalczyć otyłość poprzez zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych i ułatwienie trawienia. Dodatkowo ma oczyszczać organizm i uzupełniać niedobory potasu. Nie ma wątpliwości, że ocet jabłkowy zawiera witaminy i mikroelementy, jednak najlepiej traktować go jak przyprawę i używać jako dodatku do ciężkostrawnych dań, przyprawiać nim sałatki, surówki i sosy. Ocet jabłkowy można zrobić w domu, bo najlepszy jest właśnie ten naturalny. Przyrządzony domowym sposobem jest mętny, w kolorze jasnobrązowym, ma ostry smak.

Jak zrobić ocet jabłkowy – przepis

Skórki oraz ogryzki z minimum 1 kg jabłek włożyć do słoika, zalać przegotowaną, ciepłą wodą, osłodzoną miodem lub cukrem, nakryć gazą i odstawić na 3 tygodnie w miejsce o temperaturze pokojowej. Przecedzić, płyn przesączyć przez gazę. Ocet jabłkowy przechowywać w lodówce.

Jak stosować ocet jabłkowy?

Łyżeczkę octu wymieszaj z 2 łyżeczkami miodu i połową szklanki przegotowanej wody, pij codziennie na poprawę trawienia oraz w celu uzupełnienia potasu w organizmie, a także aby uchronić się przed przeziębieniami. Octu jabłkowego nie wolno pić osobom z chorobą wrzodową, kłopotami żołądkowo-jelitowymi, problemami  z tarczycą, kobietom w ciąży.

Taką mieszanką można też płukać gardło. Kompresami z octu jabłkowego łagodzić bóle głowy i migrenę. Ocet jabłkowy rzekomo pomaga w wyczerpaniach organizmu, osłabieniach pamięci i koncentracji, w zaparciach i skłonnościach do infekcji. Potencjalnie powinni go pić rekonwalescenci.

Ocet jabłkowy dla dziecka

Ocet jabłkowy może być podawany dzieciom, jedna łyżeczka wymieszana z miodem, dwa razy dziennie.

Czy ocet jabłkowy jest dobry na odchudzanie?

Naszą „gwiazdę” wzięli pod lupę francuscy lekarze zajmujący się żywieniem. Nie przez przypadek właśnie oni, bo ocet jabłkowy najpopularniejszy jest nad Sekwaną (znany tam jako vinaigre de cidre). Ich czujność obudziły nie tyle rewelacje na temat odchudzających i zdrowotnych właściwości octu jabłkowego, co podejrzenie, iż kryje się za tym interes. Interes intratny, bo lobby jabłkowe jest we Francji bardzo silne: producenci calvadosu, cydru (niskoprocentowe lekkie wino owocowe), wreszcie octu. Dlaczego nie miałoby skorzystać z tego, że kobiety odchudzają się na potęgę i kupią wszystko, co im to ułatwi? Na napełnianiu octem kapsułek i ampułek można zarobić znacznie więcej niż na occie o kuchennym przeznaczeniu.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – jaka jest prawda?

Zdaniem lobbystów, ocet pozwala szybciej spalić kalorie, wpływając na zwiększenie tempa naturalnego metabolizmu. W rzeczywistości aktywizuje on metabolizm w trakcie trawienia, podobnie jak inne składniki diety. Liczba spalonych kalorii jest w każdym przypadku proporcjonalna do kaloryczności spożytego pokarmu. Oblicza się, że trawiąc, tracimy mniej więcej 10 proc. z kalorii zawartych w jedzeniu – dzieje się to w wyniku procesu zwanego termogenezą. Jest to energia konieczna do przetworzenia pokarmu. Najczęściej tej utraty kalorię nie bierze pod uwagę w naszych indywidualnych obliczeniach. Zajmijmy się teraz właściwościami, jakie przypisują entuzjaści octu temu produktowi.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy hamuje apetyt? Nie

Część rozpuszczalnych włókien błonnika z jabłek zwiększa objętość w zetknięciu z płynami, także w żołądku. Działają jak wypełniacze, więc uczucie niedosytu maleje. Warto jednak wiedzieć, że w occie błonnika nie ma, więc identyczny efekt osiągniemy zastępując go wodą. Francuscy doktorzy polecają entuzjastkom zastąpienie suplementów dietetycznych szklanką wody z łyżeczką octu – przynajmniej wiadomo, co się wtedy pije. I podkreślają, że półgodzinny marszu plus jabłko będą miały znacznie lepszy wpływ na metabolizm niż picie octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – czy zawiera białka? Nie

Jest bogaty w witaminy i sole mineralne. Propagatorzy kuracji podkreślają, że ocet jabłkowy zawiera bogactwo aminokwasów, a to nieprawda. Owoce i warzywa mają śladowe ilości białka, więc i aminokwasów. Co więcej, ocet jabłkowy nie zawiera (lub też zawiera mikroskopijne ilości) soli mineralnych. 15 ml octu znajduje się po gramie wapnia i fosforu, 0,09 g żelaza, 15 g soli potasu, poza tym ani śladu innych minerałów i witamin.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – dodatkowo chroni przed miażdżycą i chorobami serca.

Twierdzenie wątpliwe, bo przecież ocet nie zawiera błonnika. Badania zaś jasno wykazują, że tylko pokarmy zawierające błonnik są wartościowe z punku widzenia prewencji w chorobach serca i miażdżycy.
Tak wychwalane właściwości octu jabłkowego nie mają więc pokrycia w rzeczywistości. Marketingowcy wykorzystują po prostu niski poziom świadomości klientów.

Niczym nie potwierdzone, rzekome zdrowotne właściwości octu jabłkowego.

Trzeba tu podkreślić, że brakuje też jakichkolwiek badań, w których potwierdza się choćby jedną z wymienionych zdrowotną właściwość octu jabłkowego. O nieskuteczności octu jabłkowego jako środka na odchudzanie świadczą również opinie użytkowników – na forach internetowych roi się od skarg i narzekań na tę modną kurację.

  • wspomaga odporność organizmu,
  • działa antyseptycznie,
  • ma działanie podobne do antybiotyków,
  • obniża ciśnienie i poprawia krążenie,
  • wspomaga oczyszczanie organizmu
  • wpływa na poprawienie pamięci
  • opóźnia starzenie
  • korzystnie wpływa na skórę
  • wspomaga walkę z celulitem
No votes yet.
Please wait...
Ocet jabłkowy na odchudzanie - karafka i jabłka