Mam 27 lat i odkąd pamiętam, mam kłopoty z wypróżnieniem. Jestem bardzo pobudliwa, z byle powodu zaraz się denerwuję, choć nie okazuję tego na zewnątrz. Czuję się ciągle zmęczona, mam bóle w dole brzucha. Gdybym nie musiała, to mogłabym cały dzień nic nie jeść. Przy wzroście 164 cm ważę 51 kg. Aby się wypróżnić, muszę co jakiś czas robić sobie lewatywę. W telewizji i prasie reklamują różne leki na wypróżnienie, ale ja nie wiem, który jest dla mnie najlepszy. Z jakiego powodu mogę mieć te zaparcia i jak z nimi walczyć? Ewa
Sprawa przewlekłych zaparć jest rzeczywiście niezwykle ważnym problemem dotyczącym nie tylko ludzi w wieku podeszłym, ale coraz szerszej grupy młodych ludzi. Dlatego kilka słów na ten temat. Prawidłowy rytm oddawania stolca nie powinien być rzadszy niż co trzy dni, ale najlepiej, gdy wypróżnienia są codziennie. Zaparcia występują najczęściej wówczas, gdy dieta zawiera zbyt mało błonnika. Mogą wystąpić także przy zmianie diety (np. podczas urlopu), piciu zbyt małej ilości płynów itp. Objawami zaparć może być dyskomfort w dolnej części brzucha, uczucie zmęczenia. Po oddaniu stolca pozostaje uczucie niepełnego wypróżnienia. Czasem bez wyraźnej przyczyny może pojawić się gorączka. Przewlekłe zaparcia mogą występować w przebiegu różnych schorzeń układu pokarmowego, układu nerwowego, a także w chorobach psychicznych. Ale mogą też wystąpić nagle, np. po dłuższym leżeniu, w stanach gorączkowych, gdy wypijamy zbyt małe ilości płynów. Zaparcia mogą spowodować także niektóre leki, np. leki przeciw nadkwaśności, preparaty żelaza, niektóre leki uspokajające. Zwykle z zaparciami próbujemy najpierw walczyć sami. W Pani przypadku przede wszystkim bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości błonnika. Znajduje się on w surowych owocach i jarzynach, w ziemniakach, a także nie łuskanym ryżu.
Konieczne jest także pieczywo i produkty zbożowe pełnoziarniste. Dodatkowo powinna Pani odpowiednio dużo pić (szczególnie ważne u osób starszych, gdyż uczucie pragnienia może być u nich osłabione). W jelicie grubym dochodzi bowiem do zwiększonego wchłaniania płynów. Stąd masy kałowe są twarde, zbite i wypróżnienie jest utrudnione lub niemożliwe. W walce z zaparciami ważne jest także zwiększenie aktywności fizycznej i unikanie długotrwałej pozycji siedzącej. Oczywiście istnieje wiele środków farmakologicznych, jednak ich działanie może okazać się szkodliwe. Należy po nie sięgać wówczas, gdy zmiana diety i trybu życia nie przynosi poprawy. Zanim sięgnie się po takie środki, najlepiej poradzić się lekarza lub przynajmniej dokładnie zapoznać się z załączoną do leku ulotką (w wielu przypadkach nie należy stosować tych leków z innymi specyfikami ze względu na niekorzystne interakcje). Należy pamiętać, że jeśli zaparciu towarzyszą bóle lub stolec oddawany jest z domieszką krwi, ołówkowaty, należy natychmiast udać się po poradę do lekarza. Pani radzimy także udać się do lekarza, gdyż należałoby poszukać przyczyny braku apetytu i niedowagi, a także leczyć nerwicę.
HejNie mart sie, tylko blonnik, napisze gdzie go jest najwiecej;otreby pszenne,suszone jablka, sliwki,orzechy kokosowe,ryz brazowy,marchewka,daktyle,marakuja,jezyny,maliny,soja,fasola biala, chipsy bekonowe.Zobacz czy Ci wyjdzie 1 albo 2 dni na marchewkach plus soki z nich, zobaczysz super.