No votes yet.
Please wait...

Przyjaciele często wpadają do ciebie spontanicznie, bez zapowiedzi, a ty nie masz czasu na to, by spędzać długie godziny w sklepach oraz w kuchni? Podziel się z gośćmi po prostu tym, co akurat masz w lodówce! A jeżeli do swoich zapasów dokupisz puszkę lub słoik czegoś oryginalnego, bez trudu wyczarujesz wykwintne, szybkie przekąski dla gości

Imbir smażony w cukrze  i konserwowany w syropie

Jest jednocześnie słodki i pikantny. Wspaniały do deserów, pierników i małych ciasteczek, ale możesz też użyć go do słodkich dań z mięsem, np. z indyka, lub do warzywnych w stylu azjatyckim. Syropem, w którym imbir jest konserwowany, posłodzisz herbatę, grzane piwo, wino lub… sos. Imbir rozgrzewa, wspomaga krążenie i trawienie. Nie łącz go z ziołami przyprawowymi, bo zepsujesz smak jedzenia. Używaj go zaś z innymi przyprawami korzennymi.

Szybkie przekąski dla gości: suszone pomidory

Pyszny i zdrowy dodatek do sałatek, kanapek, tostów, wędlin, serów, spaghetti czy pizzy. Najzwyklejsza zupa jarzynowa z łyżką posiekanych suszonych pomidorów nabiera wykwintnego smaku. Zawierają mnóstwo mikroelementów, witamin i przeciwutleniaczy. Możesz kupić dwa rodzaje suszonych pomidorów – bez dodatków lub w oliwie z czosnkiem i ziołami. Suszone pomidory przed dodaniem do potraw namocz w gorącej wodzie na pół godziny. Te w oliwie najpierw osącz na papierowym ręczniku, a następnie cienko pokrój.

Makaron do nadziewania – szybkie przekąski dla gości z makraonu

W postaci dużych muszli lub rurek. Ugotowany makaron możesz na szybko nadziać farszem na bazie serka homogenizowanego (wybieraj wersję light). Do serka dodaj pokrojone suszone pomidory w oliwnej zalewie albo ser pleśniowy typu roquefort (na jedną część pleśniowego powinny przypadać trzy części  homogenizowanego) z orzechami włoskimi albo tuńczyka z dodatkiem konserwowanej kukurydzy. Dobrze wymieszaj i wypełnij farszem makaron. 

Konserwowane główki kwiatostanu („serca”) karczocha

W karczochach najważniejsza jest cynaryna, która chroni wątrobę, obniża poziom cholesterolu i pomaga w odtruwaniu organizmu. Bezpieczne dla diabetyków, bo mają inulinę – nieszkodliwy dla nich cukier.
Na sklepowej półce znajdziesz dwa rodzaje konserwowanych „serc” karczocha: w zalewie i w oleju. Z karczochów w zalewie, po osączeniu i zmiksowaniu, przygotujesz lekką zupę-krem, używając jako bazy bulionu warzywnego z kostki i przyprawiając cebulą, czosnkiem i sporą szczyptą suszonego tymianku. Karczoch w oleju to dobry dodatek do sałatek, np. warzywnej i z tuńczykiem.

Szybkie przekąski dla gości: Liście winogronowe w zalewie

Są popularne w kuchni bałkańskiej, greckiej i włoskiej. Marynowane lub kiszone stanowią smakowite „opakowanie” dla farszu ryżowego, warzywnego czy mięsnego. Świetnie posłużą do przygotowania gorących przekąsek, np. minigołąbków. Liście osącz z zalewy (lub namocz w gorącej wodzie, aby usunąć nadmiar soli, jeśli były konserwowane w solance). Następnie zawiń w nie kawałki pikantnego sera żółtego, owczego, koziego, feta, wędliny, a nawet smażonego mięsa, np. piersi z kurczaka. „Pakuneczki” zepnij wykałaczkami i włóż do gorącego piekarnika na kilka minut.
Podawaj zaraz po wyjęciu z sokiem cytrynowym, sosem winegret, keczupem lub zimnym greckim jogurtem.

Soczewica (czerwona, pomarańczowa i brązowa) w puszkach

Obfituje w białka roślinne, fosfor, żelazo i cynk, a także fitoestrogeny. Soczewica jest doskonała do zup, sałatek, dań warzywnych, zapiekanek, przekąsek. Świetnie smakuje z ryżem lub makaronem i pomidorami. Chcesz zachwycić gości? Przygotuj hiszpańskie lentejas con salchichas. Weź po puszce soczewicy na osobę, dobre parówki, trochę wędzonego boczku, przecier pomidorowy, oliwę, cebulę, czosnek i litr bulionu. Na oliwie podsmaż posiekaną cebulę, czosnek i pokrojony w kostkę boczek. Dodaj parówki pokrojone w plasterki, soczewicę z zalewą, przecier i bulion. Gotuj w odkrytym garnku, aż płyn odparuje mniej więcej o połowę. Do tego czerwone wino, tosty – i można siadać do stołu.

Kapary w zalewie solankowej lub w soli morskiej

Kapary przygotowuje się z pąków krzewu kaparowego (zbieranych ręcznie, z samego rana, w suchy dzień). Marynuje się je w oleju, zalewie solnej lub occie, w długich, wąskich słoiczkach. Najcenniejsze są małe pąki: im młodsze, tym lepszy smak. Kapary są wyśmienitym dodatkiem do drobiu, ryb, sosu pomidorowego, sałatek, pizzy i dań pikantnych. Ich ostry, gorzki smak doskonale łączy się z oregano, bazylią, czosnkiem, estragonem i marynowanymi oliwkami. Na rozgrzaną oliwę wrzuć posiekaną cebulę i czosnek, podduś, wlej gęsty przecier pomidorowy, zagotuj, odstaw do ostudzenia. Do ciepłego sosu wrzuć słoiczek kaparów. Wymieszaj. Sosem możesz polać upieczone piersi z kurczaka, rybę lub spaghetti. Uwaga: kapary tracą smak i aromat w wysokiej temperaturze. Kapary mogą stanowić podstawę na której zbudujesz szybkie przekąski dla gości.

 

No votes yet.
Please wait...
Talerz na szybkie przekąski dla gości