Czy zapalenie krtani jest chorobą sezonową? Czy może zostać wywołane przez stres? Jak rozróżnić początek zapalenia krtani od zapalenia gardła? Dziś będzie o istocie, przyczynach, objawach i leczeniu tej choroby.
Gdzie jest krtań, gdzie zaczyna się, a gdzie kończy?
Krtań to górny odcinek układu oddechowego o 4 – 6 cm długości, który łączy gardło z tchawicą. Ponieważ krtań jest częścią aparatu głosowego, zapalenie krtani objawia się również zmianą barwy głosu.
Przyczyny zapalenia krtani
Przyczyna to zakażenie wirusowe, które zwykle zaczyna się w nosie i gardle, a następnie przechodzi do krtani. Niekiedy, choć rzadko, zapalenie krtani związane jest z sezonem grzewczym, kiedy to oddychamy nadmiernie wysuszonym powietrzem.
Jak poznać, że mamy zapalenie krtani, a nie gardła?
Infekcje obydwu tych odcinków dróg oddechowych najczęściej występują w powiązaniu. Który z nich został zaatakowany, poznaje się na podstawie objawów, chociaż nie ma to znaczenia, bo obie choroby leczy się tak samo.
W zapaleniu krtani najistotniejszymi objawami są: chrypa, trudności z przełykaniem, uczucie nieprzyjemnego wysychania i przeszkody w gardle oraz pobudzenie do suchego kaszlu bez odkrztuszania.
Czy stres może wywołać zapalnie krtani?
Stres nie może wywołać tej choroby, natomiast może ją nasilić. Przy dużym stresie występują podobne objawy – chrypa i uczucie przeszkody w gardle, utrudniającej wydobycie głosu, nazywane globus histericus, jednak nie są one spowodowane zapaleniem krtani.
Domowe sposoby na zapalenie krtani, gdy w gardle bądź krtani odczuwamy pierwsze objawy infekcji?
Leczenie zapalenia krtani jest długotrwałe, gdyż najczęściej rozszerza się na tchawicę i bywa połączone z dolegliwościami przeziębieniowymi. Najlepszym lekarstwem jest pozostanie przez dzień lub dwa w domu i, jak we wszystkich przeziębieniach, popijanie płynów rozgrzewających, takich jak herbata z sokiem malinowym, ciepła woda z miodem, napar z kwiatów lipy albo rumianku, również soków owocowych, zawierających witaminy A i C, wzmacniających nasze błony śluzowe. Wskazane są też inhalacje, jednak o łagodnym działaniu, na przykład rumiankowe. Nie należy płukać gardła, zwłaszcza solą czy sodą, bowiem zamiast się wyleczyć, możemy doprowadzić do pogłębienia zapalenia. Na skutek ataku wirusów komórki pozbawione są otoczki ochronnej, a działając środkami drażniącymi bezpośrednio na błonę śluzową i podśluzową, pogłębia się jej uszkodzenia.
Kiedy choroba wymaga interwencji lekarza?
Zależy to od jej nasilenia, jeśli po kilku dniach nie przechodzi i ciągle źle się czujemy, trzeba udać się do lekarza, bo pod maską zapalenia krtani może kryć się zapalenie tchawicy, a nawet oskrzeli, a ponieważ one nie bolą, chory odczuwa dolegliwości wyłącznie z krtani.
Antybiotyk na zapalenie krtani – a może inny lek?
Na wirusy farmaceutyki nie działają, podaje się:
- leki łagodzące objawy choroby,
- zmniejszające uczucie dyskomfortu w gardle,
- likwidujące bóle mięśniowo-stawowe, jeśli takie występują,
- środki ogólnie wzmacniające.
Podawanie antybiotyków na wirusowe zapalenie jest wręcz szkodliwe, bo nie czynią one krzywdy wirusom, natomiast likwidują naszą własną florę bakteryjną, chroniącą przed infekcjami.
A że przyroda nie lubi pustki, w miejsce pożytecznych bakterii namnażają się obce, często chorobotwórcze. Za sprawą antybiotyków ostre zapalenie krtani, które na ogół nie trwa dłużej niż 6-8 dni, może przekształcić się w przewlekłe. Tak wersja zapalenia krtani może trapić nas wiele tygodni, nawet miesięcy.
Zapalenie krtani wirusowe lub bakteryjne zapalenie krtani – jak poznać które mamy?
Oprócz zapalenia wirusowego występuje również bakteryjne zapalenie krtani. Oto jak rozpoznać które mamy. Uwaga! W praktyce jest to dość trudne!
Bakteryjne zapalenie krtani
W zakażeniu bakteryjnym, w przeciwieństwie do wirusowego, występuje wysoka gorączka, a pacjent odkaszla zielonkawą wydzielinę.
Wirusowe zapalenie krtani
Dolegliwość wywołana przez wirusy przebiega znacznie lżej niż wersja wirusowa. Nie występuje zielona wydzielina lub jest jej bardzo mało, natomiast chorego męczy suchy kaszel.
Jakich leków możemy się spodziewać przy zapaleniu krtani?
Przy wersji bakteryjnej lekarz przepisze antybiotyk. Przy wirusowym zapaleniu krtani możemy spodziewać się kropli do nawilżania – mogą być także zrobione w aptece. Zaleca się i przepisuje środki do inhalacji i płukania gardła sodą oczyszczoną.
Jakie sposoby medycyny naturalnej można polecić na zapalenie krtani?
Wyróżnia się różne sposoby z natury na zapalenie krtani.
Zaleca się picie 2 razy dziennie mikstury z 1/3 szklanki ciepłego mleka, płaskiej łyżeczki miodu i pół łyżeczki utartego korzenia imbiru. Można też popijać w ciągu dnia herbatę z imbirem, a sproszkowanym imbirem posypywać kanapki.
Pomaga ssanie tabletek propolisowych, pastylek „Isla” oraz rozgryzanie drażetek witaminy A+E. Pić oliwę z oliwek lub olej lniany albo słonecznikowy, po łyżeczce w połączeniu z 5 kroplami witaminy A lub E.
Bardzo starym, sprawdzonym sposobem są kompresy z liści kapusty na szyję. W okresie choroby należy pić bardzo dużo wody mineralnej niegazowanej, starać się mówić ciszej i oszczędniej. Dobrze robią także pastylki emskie, 3 razy dziennie po 2 rozpuszczone w ciepłej wodzie.
Nie należy też zapominać o wizytach kontrolnych u lekarza.
