Od redakcji

Zastanawiam się, co słychać u naszych ubiegłorocznych uczestników – nasza redakcyjna koleżanka wyraziła głośno to, co nam wszystkim ostatnio chodzi po głowie. Każdego dnia, kiedy przychodzimy do pracy, na naszych biurkach już czekają nowe kupony nadesłane przez Czytelników, którzy postanowili wziąć udział w naszym corocznym konkursie „Chudnij z nami” (s.  46). Chociaż trudno w to uwierzyć, to już 19. edycja zmagań o szczupłą sylwetkę, lepszą formę i wspaniałe samopoczucie. Czy warto zawalczyć o taką przemianę? Malwina, która wzięła udział w Metamorfozach „Superlinii” (s. 72), jest dowodem na to, że tak! W ciągu kilkugodzinnej sesji zdjęciowej piękny uśmiech nie znikał z jej twarzy. Cierpliwie słuchała rady naszej stylistki i pozowała jak zawodowa modelka. Ale, jak mówi, ta pewność siebie przyszła dopiero niedawno. Kiedyś była pełną kompleksów nastolatką, po której dziś, jak się przekonaliśmy, nie ma śladu. To z pewnością dopiero początek wspaniałych zmian w życiu Malwiny i mamy nadzieję, że wkrótce nam o nich opowie. 

Jesteśmy również ciekawi, co słychać u uczestników konkursu z ubiegłych lat. Może są wśród Was konkursowicze, którzy zgłaszają się po raz kolejny? A może tacy, którzy wzięli udział w pierwszej edycji „Chudnij z nami”, dziewiętnaście lat temu? Piszcie do nas, a najciekawsze historie opublikujemy. 

Niezależnie od tego, czy to Wasz pierwszy czy kolejny udział, życzymy wytrwałości. Może w osiągnięciu wymarzonego celu pomocna będzie specjalna dieta na lato (s.11), która nie wymaga liczenia kalorii ani spędzania wielu godzin w kuchni? 

                    Do zobaczenia w finale!

Naczelna redakcji Joanna Zielewska.

Superlinia numer 07/2014 już w kioskach !

Magazyn Superlinia
Lipiec nr 07/2014
 


Kalkulator BMI

(kilogramy)
(centymetry)

Artykuły z magazynu Superlinia, 12/2006

Zmora nieświeżego oddechu

  • Zmora nieświeżego oddechu- Ilustracja 1
    fot. Shutterstock
Kliknij ilustrację, aby ją powiększyć
Nie pomoże modny strój obficie skropiony wodą kolońską, na nic się zda żucie miętowej gumy ani stosowanie odświeżającego spreju. Nieświeży oddech i tak przebija się przez te zabiegi i jest czynnikiem zdecydowanie negatywnie odbieranym przez najbliższe otoczenie jego „właściciela”.

Nieprzyjemny zapach z ust jest też często bardziej wyczuwalny przez otoczenie niż przez osobę, której towarzyszy. Jest kilka powodów nieświeżego oddechu i żaden z nich nie powinien być lekceważony, bo względy estetyczne (choć też ważne) ustępują miejsca problemom zdrowia, które sygnalizuje właśnie cuchnący oddech.

Przyczyną nieświeżego oddechu z ust jest najczęściej gaz, który wywołują drobnoustroje – bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty lub nieprawidłowy skład metaboliczny śliny czy soków żołądkowych, sygnalizujący nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Pierwsza sprawa, na którą zwraca się uwagę, to stan uzębienia. Próchnica i inne choroby dziąseł i zębów są wynikiem zakażenia oraz niewłaściwej higieny jamy ustnej. Tu pomoże wizyta u stomatologa i codzienna higiena jamy ustnej. Przyczyną niemiłego oddechu bywają też choroby żołądka i jelit. Często stwierdza się zakażenie groźną bakterią Helicobacter pylori, która jest odpowiedzialna za chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.  Powodem nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być też  choroby – cukrzyca, choroby wątroby lub trzustki – a także grzybica przewodu pokarmowego lub zakażenie beztlenowcami, wysoka gorączka lub stosowanie głodówki.

Niemiły zapach z ust pojawia się też w infekcjach w gardle, nosie i zatokach. Towarzyszy też chorobom płuc oraz wrodzonym chorobom metabolicznym. Przykry objaw nieświeżego oddechu jest sygnałem, że coś w organizmie szwankuje i koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis
Email
(nie zostanie wyświetlone, tylko do wiadomości redakcji)