Zapewne po to, żeby się oderwać od nawału pracy związanej z wysłaniem do druku tego numeru „Superlinii”, wybiegłam myślami w przyszłość. Zaczęłam się zastanawiać, czy i kiedy zostanie wynaleziona dieta idealna, zapewniająca wszystkim ludziom życie zdrowe i wolne od ciężaru zbędnych kilogramów. Albo kiedy naukowcy skonstruują malutkie urządzenie, które wszczepione pod skórę sprawi, że każdy z nas będzie zjadał tylko tyle, ile jest mu w danym momencie niezbędne – i ani jednej kalorii więcej. Wtedy mogłybyśmy uroczyście wydać ostatni numer naszego miesięcznika i oddać się słodkiemu nicnierobieniu. No cóż, pomarzyć dobra rzecz...

Na razie jednak przed wszystkimi sporo pracy. Przed nami – ponieważ w redakcji zawsze jest coś nowego i nieoczekiwanego do zrobienia. Przed naszymi Czytelniczkami i Czytelnikami, którzy chcą zmienić swój styl życia na zdrowszy, a swoje ciało uwolnić od nadwagi. Co jest im potrzebne, żeby sprostać tym niełatwym zadaniom? Przede wszystkim silna motywacja. Poza tym przyda się dobry przykład. W tym numerze takich przykładów nie brakuje. Agata i Bartek opowiadają o swojej walce z nadmiarem ciała. Oboje odnieśli wielkie zwycięstwo. Teraz ich motywacją jest każde spojrzenie w lustro na nową sylwetkę i na zdjęcia z niedawnej przeszłości.

Myślę, że nie warto czekać na wyniki pracy naukowców.

Trzeba już teraz mocno wziąć swój los w swoje ręce i walczyć o nową, udoskonaloną wersję siebie. Życzę sukcesów!

Autor: Redaktor naczelna

Superlinia numer 05/2014 już w kioskach !

Magazyn Superlinia
Maj nr 05/2014
 


Kalkulator BMI

(kilogramy)
(centymetry)

Artykuły z magazynu Superlinia, 12/2006

Zmora nieświeżego oddechu

  • Zmora nieświeżego oddechu- Ilustracja 1
    fot. Shutterstock
Kliknij ilustrację, aby ją powiększyć
Nie pomoże modny strój obficie skropiony wodą kolońską, na nic się zda żucie miętowej gumy ani stosowanie odświeżającego spreju. Nieświeży oddech i tak przebija się przez te zabiegi i jest czynnikiem zdecydowanie negatywnie odbieranym przez najbliższe otoczenie jego „właściciela”.

Nieprzyjemny zapach z ust jest też często bardziej wyczuwalny przez otoczenie niż przez osobę, której towarzyszy. Jest kilka powodów nieświeżego oddechu i żaden z nich nie powinien być lekceważony, bo względy estetyczne (choć też ważne) ustępują miejsca problemom zdrowia, które sygnalizuje właśnie cuchnący oddech.

Przyczyną nieświeżego oddechu z ust jest najczęściej gaz, który wywołują drobnoustroje – bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty lub nieprawidłowy skład metaboliczny śliny czy soków żołądkowych, sygnalizujący nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Pierwsza sprawa, na którą zwraca się uwagę, to stan uzębienia. Próchnica i inne choroby dziąseł i zębów są wynikiem zakażenia oraz niewłaściwej higieny jamy ustnej. Tu pomoże wizyta u stomatologa i codzienna higiena jamy ustnej. Przyczyną niemiłego oddechu bywają też choroby żołądka i jelit. Często stwierdza się zakażenie groźną bakterią Helicobacter pylori, która jest odpowiedzialna za chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.  Powodem nieprzyjemnego zapachu z ust mogą być też  choroby – cukrzyca, choroby wątroby lub trzustki – a także grzybica przewodu pokarmowego lub zakażenie beztlenowcami, wysoka gorączka lub stosowanie głodówki.

Niemiły zapach z ust pojawia się też w infekcjach w gardle, nosie i zatokach. Towarzyszy też chorobom płuc oraz wrodzonym chorobom metabolicznym. Przykry objaw nieświeżego oddechu jest sygnałem, że coś w organizmie szwankuje i koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis
Email
(nie zostanie wyświetlone, tylko do wiadomości redakcji)