Od redakcji

Przez wiele lat nikt o nim nie słyszał. No może z wyjątkiem nielicznej grupy pacjentów z tak zwaną chorobą trzewną. Potem został nagle okrzyknięty wrogiem numer jeden naszego zdrowia, winnym zaburzeń trawienia, alergii, słabej odporności i coraz powszechniejszej otyłości. Dziś słychać pierwsze głosy, że sam w sobie wcale nie jest taki straszny, tylko po prostu jest go w naszym życiu za dużo. Mowa oczywiście o glutenie, białku obecnym w większości zbóż, ale także w wielu produktach, które kupujemy codziennie. I rzeczywiście jemy go znacznie więcej niż kiedyś, co nie każdemu wychodzi na zdrowie. A więc jak jest naprawdę? Biorąc pod uwagę, że każdy z nas jest inny, przygotowaliśmy weekendowy test  (s. 12). Proste, smaczne i bezglutenowe menu, opracowane przez naszego dietetyka, pomoże Wam sprawdzić, czy to właśnie gluten negatywnie wpływa na samopoczucie. Jeśli po dwóch dniach poczujecie się lepiej, lżej, a energii przybędzie, to może warto kontynuować nasz bezglutenowy program. Na początek wystarczy urlop od pszennych bułek, ciast i gotowych wędlin. Zamiast nich polecamy prawdziwe skarby pełni lata, czyli pomidory (s. 54). Na ciepło lub na zimno, z dodatkami lub bez, zawsze pełne najbardziej wartościowych składników odżywczych – tym niezastąpionego likopenu, który chroni przed wieloma groźnymi chorobami. Dojrzewające w słońcu pomidory mają go najwięcej. Biegnijmy więc na targ, a po udanych zakupach zapraszamy do lektury naszego magazynu. 

Joanna Zielewska

 

Redaktor naczelna.

Superlinia numer 08/2014 już w kioskach !

Magazyn Superlinia
Sierpień nr 08/2014
 


Kalkulator BMI

(kilogramy)
(centymetry)

Co powoduje ból kości policzkowej?

  • Co powoduje ból kości policzkowej?- Ilustracja 1
    fot. Shutterstock
Kliknij ilustrację, aby ją powiększyć
Czasem ból dopada nas w dziwnym miejscu, przykładowo w okolicy policzka. Nie dość, że miejsce raczej specyficzne, to i diagnoza nie zawsze łatwa. Ból tej części twarzy może mieć bowiem wiele przyczyn, o czym przekonaliśmy się, rozmawiając z lekarzami różnych specjalności.

lek. med. EDWARD ŚLĄCZKA

Specjalista otolaryngolog, Centrum Medyczne ENEL-MED

Zapewne chodzi o ból w okolicy policzka, tj. kości szczęki i kości jarzmowej (w medycynie nie ma pojęcia kości policzkowej). Ból w rzucie policzka może mieć kilka przyczyn. Mogą to być zmiany zapalne skóry policzka (skaleczenia, ropnie, czyraki), zmiany zapalne błony śluzowej (skaleczenia, oparzenia), zapalenia dziąseł.

Ból i obrzęk policzka towarzyszą też stanom pourazowym, szczególnie w przebiegu złamań kości szczęki. Zapalenie ślinianki przyusznej także objawia się obrzękiem i bólem w okolicy policzka. Do policzka promieniować może ból ze stawu skroniowo-żuchwowego, zarówno w przypadku jego urazu, zapalenia, zmian zwyrodnieniowych, jak i nieprawidłowego zgryzu. Częstym powodem bólu jest również neuralgia, czyli ból nerwu unerwiającego czuciowo tę okolicę.

Bodaj najczęstszą przyczyną bólu policzka jest stan zapalny zatoki. Głównie szczękowej, ale bywa, że i sitowej. W ostrym zapaleniu zatoki ból bywa bardzo intensywny. W zapaleniu przewlekłym pacjenci uskarżają się na pobolewania, uczucie rozpierania, przeszkody lub zawadzania. Jeśli towarzyszą temu zaburzenia czucia na policzku, to mogą to być niepokojące objawy, np. wskazujące na obecność w zatoce zmiany rozrostowej.

lek. stom. AGNIESZKA SICIŃSKA

Dyrektor Medyczny, Centrum Stomatologiczne Eurodental w Warszawie

Ból w okolicach kości policzkowej jak najbardziej może być związany z jakimś problemem stomatologicznym. Jego przyczyn może być kilka. Pierwsza to zapalenie ozębnej. Dochodzi do niej m.in. na skutek zbyt wysoko osadzonego w zwarciu wypełnienia lub korony. Przy nagryzaniu powstaje wtedy proces zapalny, który objawia się silnym bólem, nie tylko zęba, ale również szczęki i okolic kości policzkowej.

Także zapalenie miazgi wywołuje ból, początkowo nieznaczny i przemijający, następnie o większym nasileniu. Staje się on świdrujący, tępy i może promieniować w okolice kości policzkowej. Pojawia się przy tym obrzęk policzka.
Również nieprawidłowo leczony kanał skutkuje powstaniem procesu zapalnego, którego objawem jest ból w tej okolicy. W trakcie leczenia bardzo istotne jest więc zachowanie sterylności, dokładne opracowanie kanałów, a następnie szczelne ich wypełnienie.

Ból zęba, tym bardziej taki, który promieniuje w okolice kości policzkowej, powinien być sygnałem do natychmiastowej wizyty u dentysty. Odwlekanie interwencji stomatologicznej będzie bowiem działać na naszą niekorzyść – ból nie ustąpi, a zmiany mogą okazać się nieodwracalne.

Dr n. med. KRYSTYNA ZAKRZEWSKA

MediCenter w Warszawie, ul. Wołoska 88, tel. 0 22 646 86 08, www.medicenter.pl

Bliskość oka z kością policzkową nie oznacza, że choroba pierwszego objawia się bólem tej drugiej. Wszelkie choroby oczu wywołują bolesność głównie samego narządu wzroku. Owszem, ból może promieniować, ale obejmuje on wtedy nie tylko okolice kości policzkowej, ale całą powierzchnię danej strony twarzy. Pacjenci często nie potrafią wskazać jego miejsca.

Ból w okolicy policzka może pojawić się przy szczególnych, rzadziej występujących chorobach – w zapaleniu mięśni oczodołu, wylewie do mięśni gałki ocznej, pęknięciu dna oczodołu na skutek urazu. Przy zapaleniu pozagałkowego nerwu wzrokowego ból jest promieniujący, a wywołuje go sam ruch gałki ocznej.

Ból w górnej części kości policzkowej, ale przede wszystkim pod okiem, może być wynikiem tworzenia się jęczmienia. Wtedy widoczne jest też zaczerwienienie i obrzęk tego miejsca. Czasem towarzyszy mu wyciek ropnej treści. Jeśli jęczmień jest pokaźnych rozmiarów, a objawy nie mijają, warto zwrócić się do okulisty. Schorzenie to, choć niegroźne, może czasem prowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Wracając do pytania, okulista nie jest pierwszym lekarzem, do którego powinniśmy zwrócić się z problemem, szczególnie jeśli ból nie dotyczy samego oka.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis
Email
(nie zostanie wyświetlone, tylko do wiadomości redakcji)

Komentarze

  • Ból pod kością policzkowa miałam bardzo dokuczliwy Po przystawieniu pijawek - pijawki znajduja się w rejestrze usług medycznych - wydmuchałam gęstą ropną wydzielinę i ból minął Natąpiła ulga Po kolejnym postawieniu pijawki wydzielina ropna z krwią Skutek minął wraz z przyczyną Polecam metodę naturalną, po 5 latach brak nawrotów.

    ~Brygida 2014-06-15 23:31:00

  • Od ok roku boli mnie kość pod lewym okiem/ból tylko przy dotyku/;w ub roku opuchła mi lewa powieka,skóra przy kąciku oka była zaczerwieniona,opuchlizna objęła również cześć policzka właśnie na tej bolesnej kości-również wystąpiło zaczerwienienie w tym miejscu,bolało mnie też samo oko;byłam ogólnie rozbita,czułam się jak przy dużej temperaturze jednak tej nie było;lekarz okulista niczego nie stwierdził,dostałam maśc antybiotykową ikrople do oka;po jakimś czasie ustąpiło wszystko,oprócz bólu tej kości;obecnie czuję się tak samo-rozbicie,miałam katar,który prawie przeszedł,boli mnie znów oko i znów pojawia się opuchniecie i zaczerwienienie;zęby mam leczone na bieżąco;co to może być?

    ~wiesia 2014-01-15 11:53:24