Od redakcji

Przez wiele lat nikt o nim nie słyszał. No może z wyjątkiem nielicznej grupy pacjentów z tak zwaną chorobą trzewną. Potem został nagle okrzyknięty wrogiem numer jeden naszego zdrowia, winnym zaburzeń trawienia, alergii, słabej odporności i coraz powszechniejszej otyłości. Dziś słychać pierwsze głosy, że sam w sobie wcale nie jest taki straszny, tylko po prostu jest go w naszym życiu za dużo. Mowa oczywiście o glutenie, białku obecnym w większości zbóż, ale także w wielu produktach, które kupujemy codziennie. I rzeczywiście jemy go znacznie więcej niż kiedyś, co nie każdemu wychodzi na zdrowie. A więc jak jest naprawdę? Biorąc pod uwagę, że każdy z nas jest inny, przygotowaliśmy weekendowy test  (s. 12). Proste, smaczne i bezglutenowe menu, opracowane przez naszego dietetyka, pomoże Wam sprawdzić, czy to właśnie gluten negatywnie wpływa na samopoczucie. Jeśli po dwóch dniach poczujecie się lepiej, lżej, a energii przybędzie, to może warto kontynuować nasz bezglutenowy program. Na początek wystarczy urlop od pszennych bułek, ciast i gotowych wędlin. Zamiast nich polecamy prawdziwe skarby pełni lata, czyli pomidory (s. 54). Na ciepło lub na zimno, z dodatkami lub bez, zawsze pełne najbardziej wartościowych składników odżywczych – tym niezastąpionego likopenu, który chroni przed wieloma groźnymi chorobami. Dojrzewające w słońcu pomidory mają go najwięcej. Biegnijmy więc na targ, a po udanych zakupach zapraszamy do lektury naszego magazynu. 

Joanna Zielewska

 

Redaktor naczelna.

Superlinia numer 08/2014 już w kioskach !

Magazyn Superlinia
Sierpień nr 08/2014
 


Kalkulator BMI

(kilogramy)
(centymetry)

Prostata i rak

  • Prostata i rak- Ilustracja 1
    fot. Shutterstock
Kliknij ilustrację, aby ją powiększyć
Mój mąż (61 lat) ma powiększoną prostatę. Urolog powiedział, że nie jest to nowotwór. Czy rak już sie nie rozwinie? Sabina

Łagodnie powiększona prostata (mówimy w skrócie BPH) nie przejdzie w raka. Tym niemniej rak może się w nim rozwinąć. Mówiąc inaczej, „nierakowe" powiększenie prostaty - bardzo częste u mężczyzn powyżej 60 roku życia - nie jest czynnikiem ryzyka raka tego narządu, ale ten nowotwór może się pojawić „obok" BPH. Ryzyko jest więc takie samo jak u każdego innego mężczyzny i zależy głównie od wieku (2/3 raków prostaty objawia się powyżej 65 roku życia), narodowości (np. więcej nowotworów u Amerykanów i zachodnich Europejczyków, ale być może zależy to od lepszej wykrywalności), rasy, obecności tego raka w rodzinie (głównie u ojca i brata) oraz od diety (w niewielkim stopniu ryzyko zwiększa dieta wysokotłuszczowa i „czerwone" mięso).

Jeśli objawy są niewielkie lub nie występują wcale, to mąż powinien zgłaszać się na systematyczne kontrole do lekarza. Może także wypróbować leczenie alternatywne (głównie preparaty ziołowe). W przypadku bardziej nasilonych objawów (m.in. osłabiony i przerywany strumień moczu, trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, częste wizyty w ubikacji) trzeba będzie najpewniej rozpocząć podawanie leków na receptę, albo zastanowić się nad zabiegiem chirurgicznym.

Mąż nie musi - bardziej niż inni mężczyźni - obawiać się raka prostaty. Powinien jednak zdawać sobie sprawę, że pełen, nieopróżniany całkowicie pęcherz oznacza częste zakażenia dróg moczowych, sprzyja kamicy moczowej, a w skrajnych przypadkach taki stan może uszkodzić nerki.

Porad udziela lekarz rodzinny Marcin Pustkowski.

Dodaj komentarz

Komentarz
Podpis
Email
(nie zostanie wyświetlone, tylko do wiadomości redakcji)